wtorek, 7 maja 2024

Warmbrunner Nachrichten, czyli Wiadomości Cieplickie o Ruszowie "na rok" przed wybuchem II Wojny Światowej

"Państwowa Szkoła Zawodowa Pracowników Tartaków
Uroczyste otwarcie w Rauscha (Oberlausitz)
Otwarcie Państwowej Szkoły Fachowej Pracowników Tartaków w Rauscha, znajdującej się na terenie Puszczy Zgorzeleckiej, miało szczególne znaczenie dla niemieckiego i w szczególności śląskiego przemysłu tartacznego. Uroczystości przewodniczył Przewodniczący Gau Niemieckiego Frontu Pracy ze Śląska, Merz, z udziałem przedstawicieli partii, Związku Rynkowego, handlu drewnem, przemysłu drzewnego, gospodarki leśnej oraz licznych liderów przedsiębiorstw.
Ta szkoła zawodowa jest jedyną taką placówką w Niemczech. Będzie oferować pracownikom przemysłu tartacznego nie tylko techniczne i fachowe szkolenie, ale również ideologiczne przygotowanie do ich zawodu.
Lider stowarzyszenia "Kursy Fachowe dla Pracowników Tartaków Rauscha", zarejestrowane stowarzyszenie, Baldeweg, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tego przedsięwzięcia, w tym rzemieślnikom i przedsiębiorcom z Rauscha i okolic. Echo, jakie znalazło założenie pierwszej szkoły zawodowej dla pracowników tartaków w całym kraju, zostało również zrozumiane w rodzimej okolicy. Mamy wszelkie powody, by cieszyć się z utworzenia kolejnego dzieła edukacyjnego, zwłaszcza że wybrano nasze pogranicze śląskie. Społeczeństwo powinno wiedzieć, że dzięki samopomocy powstało tutaj dzieło wspólnotowe, które ma stanowić wzór dla całego niemieckiego przemysłu tartacznego.
Następnie mistrz budowlany Besser z Rauscha przekazał klucz do budynku pełnomocnikowi Gau ds. Dzieła Edukacji Zawodowej w Niemieckim Froncie Pracy, Schmidt-Breslau. Pełnomocnik opisał, co do tej pory osiągnięto w dziedzinie edukacji zawodowej na Śląsku. Naszym zadaniem jest uczynienie Śląska warsztatem edukacyjnym Niemiec, co oznacza, że musimy stworzyć tutaj wszystkie placówki edukacji zawodowej, które miałyby być wzorem dla działalności w całym kraju.
Przewodniczący Gau ze Śląska, Merz, podkreślił, że z inicjatywy społeczności powstało dzieło, które ma za zadanie zapewnić Niemcom kilka godzin, w których mogą się kształcić zawodowo w duchu koleżeństwa. Omówił specyficzne warunki pogranicza śląskiego i zaznaczył, że na Śląsku stara się wykorzystać rzemiosło i doskonałość umiejętności. Powinniśmy stawiać rzemiosłu wyzwania, aby mogło się rozwijać na ich tle. Śląsk dysponuje zakładami rzemieślniczymi, które dostarczają pracę wysokiej jakości.
Z wyjątkowych śląskich ośrodków edukacyjnych i szkoleniowych regularnie powinni wychodzić mężczyźni zdolni do sprostania postawionym przed nimi zadaniom. Przewodniczący Gau następnie przekazał klucz do budynku"
Źródło: ruszow.info




Wszystkie reakcje:
Danuta Gunia i 1 inny użytkownik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz