niedziela, 2 lutego 2020

Wiosenne zimy

rannik wiosenny
Edward Remiszewski
Nie bez przyczyny kolor dzisiejszej tapety na naszej stronie jest zielony. Aura wcale nie przypomina zimy, raczej wczesną wiosnę. Jeżeli uważnie rozejrzymy się wokoło zobaczymy w naszych ogrodach, na polach i w lasach wiele kwitnących o tej porze roślin. Pierwsze kwiaty w ogrodzie mogą się pojawić już w styczniu. Najwcześniej zakwita ciemiernik biały (jeżeli sprzyja pogoda, to kwiaty rozwijają się niekiedy w grudniu, dlatego w wielu krajach nazywany bywa różą Bożego
Narodzenia), a po nim krzewy – oczary omszony i pośredni, których nitkowate żółte kwiaty oblepiają nagie gałązki. Wcześnie kwitną także leszczyna oraz wawrzynek wilczełyko-różowe kwiaty tego krzewu bardzo przyjemnie pachną (dziko rośnie w okolicach Węglińca), a także byliny: ranniki i przebiśniegi. W ciepłych zakątkach ogrodu kwitnie jaśmin nagokwiatowy (nie mylić z jaśminowcem) oraz odmiany kaliny zimozielonej, trawniki nieśmiało zdobią stokrotki.
Prawie wszystkie "dzikie" rośliny wczesnowiosenne są pod ścisłą ochrona gatunkową. Są skromne i nie rzucają się w oczy. Takie z nich skromnisie. 


Wawrzynek wilczełyko- ślicznie pachnie ale silnie truje

kalina wiosenna wonna


jaśmin nagokwiatowy- pnącze ogrodowe

rannik wiosenny


ciemiernik czarny zwany różą Bożego Narodzenia

kwitnąca leszczyna


gałązka oczaru wirginijskiego

przebiśnieg

ranniki


stokrotki łąkowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz