wtorek, 11 grudnia 2018

Niteczka odpoczywa do 2019 roku - dziękujemy dotychczasowym widzom

Zapraszamy do zamówienia terminów występów w 2019 roku. Spektakl trwa 45 minut i zawiera elementy poważne i komiczne. Jest przystosowany do młodszej i starszej widowni.
Zakończyliśmy tournee  "Krawca Niteczki, który został królem" na 2018 rok.  Czas na podsumowanie. Prace przygotowawcze z reżyserem Krzysztofem Zielińskim rozpoczęliśmy 19 lutego.
Pierwsze przymiarki do obsadzenia ról były 9 marca, natomiast pierwsza próba 13 marca. W sumie było 29 prób po ok. 2 godz. i więcej każda, czyli przygotowania pochłonęły 60 godz. x 21 osób = 1218 osobogodzin. Jedna osoba spędziłaby na przygotowaniach 7 miesięcy roboczych.
Premiera była 10 czerwca w Ruszowie podczas festiwalu teatralnego. Wystąpiliśmy 8 razy: w Sulikowie, Lubaniu, Jagodzinie, Czerwonej Wodzie, Pieńsku i 3 razy w Ruszowie.
Skład grupy:
1. Krzysztof Zieliński - reżyser, twórca piosenek i muzyki
2. Mirosław Koza - hrabia Strach na wróble
3. Jacek Matuszyk - krawiec Niteczka
4. Edward Remiszewski - obsługa techniczna
5. Zbigniew Józefczyk - burmistrz Pacanowa
6. Janina Piróg - mieszkanka Pacanowa
7. Janina Gardowska - Asmodeusz - szwagier szlachcica
8. Anna Deluga - mieszkanka Pacanowa
9. Danuta Koza - cyganka
10. Danuta Wawrzynek - Rokitawski - brat szlachcica
11. Zdzisława Więcek - Mamona - żona Rokitawskiego
12. Danuta Mesjasz - królewna
13. Jadwiga Kopydłowska - mieszkanka Pacanowa
14. Teresa Łazowska - Koszlawa - córka szlachcica
15. Irena Wiatrowska - szlachcic
16. Antonina Marciniak - Kumiela - żona szlachcica
17. Irena Pięta mieszkanka Pacanowa
18. Halina Brzyska - kucharz diabłów
19. Maria Wilk - Wietrznica Topielica - żona Asmodeusza
20. Władysława Pietrzak - mieszkanka Pacanowa
21 Jadwiga Kuternozińska - narrator, koordynator
Charakteryzacja: Wielisława Wasyłew-Zwierz
W grupie są osoby nawet powyżej 80 lat (86 i 82), wiele w przedziale 60-80, co nas bardzo cieszy, gdyż jest to jednocześnie działanie w ramach Animacji Umysłu - podniesienia sprawności seniorów i pokazania ich w nowej roli społecznej.
Trwanie od 7 lat takiej grupy w Ruszowie powoduje zachwyt i zazdrość w innych miejscowościach. I odwieczne pytanie: że Wam się chce to robić? Owszem, chce, bo mamy satysfakcję pokazując klasykę bajki dziecięcej w wersji scenicznej i kształtując teatralnie młode pokolenie. Częste obcowanie z kulturą ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę odległość naszej wsi od większych miast, gdzie są teatry. Jak mówi Elena: ja to mogę i 100 razy oglądać te bajki. I często tak bywa, że nasi  najmłodsi przychodzą po kilka razy na tę samą sztukę. 
I coraz częściej jest też tak, że starsi mieszkańcy przekonują się, że warto niedzielne popołudnie spędzić w domu kultury, jak ostatnio pani Krysia to stwierdziła, mając autentycznie łzy w oczach, czy Kasia, która zastanawiała się, dlaczego tak późno odkryła, jaka to wspaniała rzecz ten teatr i dlaczego mamy nie wzięła ze sobą.
Dzięki występom "Piratów" nasza sala widowiskowa zyskała:
- nowe mikrofony, światła reflektorowe i automatyczną szynę do kurtyny, materiał na kurtynę i obicie sceny - podziękowania należą się dyrektorowi MGOK - Bogdanowi Walczakowi oraz Danucie Wawrzynek, która z tkaniny uszyła kurtynę i dekorację sceny
- nagłowne mikrofony przenośne - sponsoring naszej grupy teatralnej
Ponadto seniorzy i grupa teatralna zagospodarowała przydzielone pomieszczenie obok sceny, które bardzo ułatwia występy służąc jednocześnie za garderobę teatralną. 
Zapraszamy do zabukowania terminów występów w 2019 roku. Spektakl trwa 45 minut i zawiera elementy poważne i komiczne. Jest przystosowany do młodszej i starszej widowni. Już 2 placówki poprosiły o wpisanie w grafik, więc w styczniu, w okolicach dnia babci i dziadka zorganizujemy kilka spektakli według potrzeb. 
Bajka "O krawcu Niteczce, który został królem" została napisana przez Kornela Makuszyńskiego, słynnego twórcę Koziołka Matołka.
Tel. kontaktowy Jadwiga Kuternozińska 784118188







1 komentarz:

  1. Och jak by to było pięknie gdyby każdemu z nas choć troszę się chciało.

    OdpowiedzUsuń