czwartek, 7 lutego 2019

Kamień zostanie usunięty

Wojewoda Dolnośląski działając na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń  użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz.U. z 2018 r. poz. 1103), ... nałożył na  na Gminę Węgliniec obowiązek usunięcia pomnika z napisem "Ku czci ! Bohaterom Poległym w walce o Niepodległość Polski w r. 1944/1945", znajdującego się na pl. Partyzantów w Ruszowie
(działka nr 319).
Wyznaczam termin realizacji powyższego obowiązku na 3 miesiące od dnia uprawomocnienia się niniejszej decyzji.



Po usunięcia z pomnika określenia "LUDOWEJ" pomnik jest nadal niezgodny z ustawą o zakazie propagowania komunizmu...


Uzasadnienie poniżej↓ (fragment pisma Wojewody Dolnośląskiego).


Zamieścił (er)




8 komentarzy:

  1. W związku z tym proponuję przenieść ten kamień/pomnik na cmentarz w Ruszowie i usytuować gdzieś pod murem jako raty aż kolekcjonerski

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wyrzucać tego kamienia. Przenieść na cmentarz pod mur. Jest on przecież częścią historii Ruszowa. Jest LGH , niech się tym zajmują i na nich liczę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Także proszę o zachowanie tego głazu, to jest część historii miejscowości. Nie można ot tak niektórych rzeczy wyrzucić do śmieci.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co na pozostałym miejscu po usunięciu kamienia ?
    Jakie plany zagospodarowania tego placyku ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Z informacji które otrzymałem od mieszkańców wynika, że kamień ten wskazuje miejsce pochówku zwykłych żołnierzy, którzy przysięgali "walczyć z niemieckim najeźdźcą o wyzwolenie Ojczyzny oraz utrwalenie wolności" (źródło Dz.U.44.3.13 z dnia 31 sierpnia 1944 r. o ustanowieniu przysięgi dla Wojska Polskiego. (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 1944 r.)), czyli wykonywali rozkazy i walczyli o wolność. W chwili pochówku byli określeni bohaterami, gdyż oddali życie swoje, po to byśmy mogli zamieszkać te ziemie. Pierwsi osadnicy Ruszowa wspominają jak w chwili gdy budowano cmentarz wojskowy w Zgorzelcu ekshumowano i przewieziono wykopane spod kamienia ciała do Zgorzelca, być morze żyją jeszcze świadkowie tego wydarzenia. Z ustalonych informacji wynika, że wśród żołnierzy była też przynajmniej jedna kobieta. My dziś przechodząc obok kamienia, nie zastanawiamy się dlaczego on tu właśnie leży. W czasach gdy przez Ruszów przechodził front, była potrzeba pochówku żołnierzy więc chowano ich w mogiłach zbiorowych. Podobny kamień znajduje się w Kościelnej Wsi oznajmiający, że tu leży żołnierz. Nie pozwólmy zapominać o miejscach ważnych z punktu widzenia zwykłego człowieka.
    Podpisuję się za pozostawieniem kamienia w miejscu w którym się znajduje - Paweł Lubarski.

    OdpowiedzUsuń
  6. Naród, który niszczy własną historię, nawet tą niewygodną obecnej władzy ale prawdziwą, nie ma przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy ktoś wie gdzie w końcu trafił ten kamień?

    OdpowiedzUsuń