Mielerze - okolice Ruszowa - wiek XV |
Poeci renesansowi piszący po łacinie: Krzysztof Winter z Żagania oraz Melchior Severus z Przewozu opiewają w swoich utworach ziemie słynące z wytwarzania węgla drzewnego oraz produkcji żelaza. W centrum ówczesnego zagłębia przemysłowego znajdowały się osady: Gozdnica (Freiwald), Kowalice (Nikolschmiede), Okrąglica (Schnellförtel) i Jagodzin (Neuhammer, Młotnik / Nowa Kuźnia (do 1948).
Węgiel drzewny produkowany był w mielerzach. Na mapach w warstwie lidarowej (geoportal.gov.pl) dobrze widać tysiące kręgów o średnicy około 20-30 metrów, w których usytuowano wypaleniska. Najwięcej ich było w lasach pomiędzy Gozdnicą a Ruszowem. Wytwarzany w mielerzach węgiel transportowano
do zakładów wytwarzających żelazo i stal zwanych hamerniami lub kuźnicami. Minerałem z którego wyprażano metal była ruda darniowa Jej niewyczerpywalne pokłady (surowiec odnawialny) istnieją w dolinach rzek: Małej i Wielkiej Czernej, Gumnicy, Bobu , Nysy Łużyckiej i Kwisy. Wielkie zakłady metalurgiczne były usytuowane w okolicach Kowalic koło Iłowej, Jagodzina i Okrąglicy - w miejscu zwanym dzisiaj Małpim Gajem, nad stawem Hamernia.Ludzi dociekliwych i wytrwałych zachęcam do zapoznania się z całym poematem- naprawdę warto.
materiał przekazał Mirosław Marciniak
opracował. Edward Remiszewski
Poniżej fragment utworu oraz 3 ryciny pochodzące z książki wydanej przez Instytut Śląski
Pozostałości hamerni w Jagodzinie |
Miejsce zwane Małpim Gajem |
Ruda darniowa |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz