👈Mała puszczańska osada licząca kilka drewnianych chałup (brak źródeł pisemnych, nie wiadomo nawet czy Ruszów w tym okresie istniał). Na podstawie postanowień pokoju
budziszyńskiego z 1018 r. podporządkowanie Łużyc polskiemu królowi Bolesławowi Chrobremu. W 1032 r. utrata Łużyc i Miśni przez Mieszka II Lamberta. Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele św. Jerzego w Ruszowie pochodzi z 1346 r. (należał do biskupstwa w Miśni). Była to filia parafii w Dłużynie. Około 1400 r. wzniesiono murowany gotycki kościół. Ludność trudni się wycinką drzew, łowiectwem oraz wypasem krów i owiec. Osada stanowi wschodni fragment Górnych Łużyc, od XIV w wchodzących w skład Korony Czeskiej. Od schyłku XV stulecia (do 1945 r. z wyjątkiem lat 1547-1553) należała do miasta Zgorzelca.
2.Staroruszowskie Zagłębie👇 Przemysłowe od XVI do XVIII w. Mieszkańcy
trudnili się wypalaniem węgla drzewnego. W 1463 r. przywilej prażenia węgla drzewnego nadany przez panów z Pieńska. Tysiące mielerzy w których wytwarzano węgiel drzewny. Liczne kuźnice do przerobu wydobywanej w puszczy rudy darniowej na żelazo(hamernie). W latach 40 i 50 XV w. ruszowską hamernie dzierżył Jan Herrich (Hirsche). Najstarsza hamernia powstała w 1443 r. Zlikwidowana dopiero w 1703 r. Miejscowe hutnictwo żelaza zanikło w II p. XVII w. Nastąpiło prawie całkowite wylesienie.
Odbudowa drzewostanu dopiero pod koniec XVIII w. - Pierwsze leśnictwa i urządzenia lasów. Powstaje określenie "Wrzosowa Kraina" lub „Kraina Wrzosowego Świata”.
W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) dokładnie 1 listopada 1633 r w Ruszowie kwaterował głównodowodzący wojsk cesarskich Albrecht Wallenstein.
3.06.1641 roku Ruszów spłonął w wyniku podpalenia przez wojska szwedzkie. Ocalało 10 domów. Spłonęła cała wcześniejsza dokumentacja miejscowości, kościół i plebania. Odbudowa po 1648 r. - drugi początek osady.
Budynek kościoła👇 w dzisiejszym kształcie jest młodszy i pochodzi
prawdopodobnie sprzed 1650 roku. Niestety autentyczne dokumenty z tego okresu zaginęły podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W tym czasie spłonęły zabudowania plebanii i 16 otaczających ją domów. Czynu tego dokonały wojska szwedzkie. Wiemy z całą pewnością, że patronem kościoła był św. Jerzy.
Chorągiewka na dachu wieży nosiła datę 1665 r. cooznacza zakończenie jej budowy. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Widoczne są elementy późnego gotyku, renesansu i baroku, Odnowiony w XIX i na początku XX wieku przyjął ostatecznie formę zbliżoną do neoromańskiej. Mury świątyni zostały wykonane w dużej mierze z brył żelaza, którego wytopem trudniła się ludność Borów Dolnośląskich od niepamiętnych czasów. Po odpadnięciu tynków możemy bez trudu je rozpoznać. Ówczesna technologia pozwalała na odzyskanie z rudy około 40 procent metalu. Wieża kościoła była zakończona drewnianym hełmem, pokrytym żelazną blachą. W późniejszych wiekach zamiennio ją na miedzianą. W 1725 roku dobudowano nawę poprzeczną dzięki czemu budowla uzyskał plan krzyża, a w 1756 kościół wzbogacił się o nowy, okazały ołtarz. Miejscowy kowal Prucjusz wykuł z żelaza ozdobną balustradę. Jego autorstwa były również krzyże na licznych nagrobkach cmentarnych. Do dzisiaj zachowała się tablica upamiętniająca fundatorów przebudowy. W roku 1676 na wieży kościelnej ulokowano okazały zegar, a w 1749 r. zamontowano organy. Do najcenniejszego, zabytkowego wyposażenia świątyni należała okazała ambona i chrzcielnica z brązu. W murach kościelnych znajdują się tablice pamiątkowe i epitafia.
Do 1568 roku msze święte odprawiali tu katolicy, a od połowy wzmiankowanego roku, władzę zaczęła sprawować ewangelicka rada nadzorcza. W jej władaniu kościół pozostawał do 1945 r.
Początkowo na wieży kościelnej dzwonił tylko jeden dzwon. Od 1893 roku dźwięki trzech dzwonów, z których największy ważył 600 kg , były słyszalne w całej parafii.( po Parową). Każdy dzwon wydawał inny dźwięk. Pod koniec I wojny światowej przetopiono dwa z nich na potrzeby armii niemieckiej w myśl hasła "Ojczyźnie należy oddać wszystko, jeśli zajdzie potrzeba". Dla tej idei, podczas wielkiej wojny, poświeciło życie wielu członków parafii Ruszów. Ciężka granitowa tablica z wyrytym mieczem i wińcem dębowym upamiętnia to wydarzenie. Napis na monumencie głosi " 1914-1918. Wierni, aż do śmierci. Zginęło 188 niemieckich braci naszej ewangelickiej parafii, śmiercią walecznych dla Ojczyzny". (tłum. Answern Zorn).
W 1922 roku emigrant ruszowski z Australii Karl Hirche z synem, ufundowali nowe dzwony. Podczas II wojny światowej budowla nie ucierpiała. Wybuch amunicji pod koniec 1945 roku tylko w niewielkim stopniu uszkodził dachówki i powybijał część okien. Zaniedbany, pozbawiony cennego wyposażenia, które zostało rozgrabione, niszczał kościół do 2012 roku. Dzięki inicjatywie Burmistrza Gminy Węgliniec oraz funduszom unijnym odbudowano go w formie trwalej, zabezpieczonej przed zniszczeniem ruiny. Dzisiaj pełni funkcję sali koncertowej, miejsca uroczystych spotkań i poważnych uroczystości. W nawie poprzecznej ulokowano kaplice przedpogrzebową.
W etykiecie historia można prześledzić losy tej okazalej świątyni (kliknij w TUTAJ)
W 1922 roku emigrant ruszowski z Australii Karl Hirche z synem, ufundowali nowe dzwony. Podczas II wojny światowej budowla nie ucierpiała. Wybuch amunicji pod koniec 1945 roku tylko w niewielkim stopniu uszkodził dachówki i powybijał część okien. Zaniedbany, pozbawiony cennego wyposażenia, które zostało rozgrabione, niszczał kościół do 2012 roku. Dzięki inicjatywie Burmistrza Gminy Węgliniec oraz funduszom unijnym odbudowano go w formie trwalej, zabezpieczonej przed zniszczeniem ruiny. Dzisiaj pełni funkcję sali koncertowej, miejsca uroczystych spotkań i poważnych uroczystości. W nawie poprzecznej ulokowano kaplice przedpogrzebową.
W etykiecie historia można prześledzić losy tej okazalej świątyni (kliknij w TUTAJ)
Huty szkła
W 1706 r magistrat zgorzelecki uruchomił w Ruszowie hutę szkła, która przez następne 200 lat była uważana za jeden z ważniejszych ośrodków szklarstwa we wschodnich Łużycach. Produkowano tu szkło taflowe, kredowe, kieliszki do wódek, kielichy do win węgierskich, szklanice do piwa, butelki, szkło lampowe oraz elementy do harmoniki szklanej. W 1890 r. były w Ruszowie 3 huty produkujące szkło, a na początku XX w. było ich już 5. W
1914 r. na Łużycach szerokim echem odbił się
strajk szklarzy ruszowskich. Po I wojnie
światowej w Ruszowie nadal podawanych było kilka zakładów produkujących szkło: huta szkła taflowego Róhlicha (zamknięta w
1926 r. dwie huty Greinerów (zamknięte w
latach w latach (1926-1927), huta Hirschów
(zlikwidowana w 1928 r.). Ostatnią ruszowską hutą
szkła byta „Stralauer Hutte”, która
zakończyła działalność w 1930 r. Według Zoedlera w
latach 30. w Ruszowie miały pracować jeszcze
dwie huty szkła. Po zamknięciu zakładów
szklarskich. Część miejscowych hutników
znalazła zatrudnienie w hutach pieńskich.
W XVIII w. w Ruszowie rozwinęło się garncarstwo.
Ruszowskie zagłębie przemysłu ceramicznego, szklarskiego i drzewnego od 1815 r. do 1945r.👇
Postanowieniem Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r. Saksonia utraciła większą cześć Górnych Łużyc – m. in. ze Zgorzelcem i Puszczą Zgorzelecką wraz z Ruszowem, który przeszedł pod panowanie Prus i w następnym roku został włączony do nowo utworzonej prowincji śląskiej, a w jej ramach do rejencji legnickiej.
Reformy gospodarcze Steina Hardenberga doprowadziły do rozwóju nowożytnego
przemysłu na terenie Ruszowa. Powstanie zakładów przemysłowych: huty szkła, cegielnie w Rychlinku i Okrąglicy, zakłady forniru Lehmanna. Podstawy bogactwa: piasek, glina i drewno.
W 1846 r. - otwarcie linii kolejowej (Berlinki) przechodzącej przez Ruszów. Początek bardzo dynamicznego rozwoju miejscowości. Trzykrotny wzrost liczby mieszkańców w latach 1840 (ok.1000 os.) - 1939 (ok.3500 os.). W 1896 r. powstała także linia kolejowa do Gozdnicy. W 1903 r. powstał Urząd Pocztowy.
Przebudowa Ruszowa, powstaje Ruszów murowany (najstarszy budynek zachowany do 1975r roku (kino naprzeciwko szkoły)oraz przebudowany z rudy
darniowej kościół ewangelicki (żelazny kościół).
Od połowy XIX w. Ruszów jest jednym z najważniejszych centrów przemysłu drzewnego w okolicy. Pierwszy tartak powstał w 1853 r.
W 1902 roku powstała OSP w Ruszowie.
W latach 1895-1945 w Ruszowie wychodzi gazeta „Wędrowiec Dolnośląski”
(Niederschlesien Wanderer), która obejmuje swym zasięgiem: Węglinie, Iłową, Gozdnicę, Przewóz i Wymiarki.
I Wojna Światowa (1914 – 1918)– zginęło 188 członków ewangelickiej parafii Ruszów. Fizycznie nie toczyły się walki w naszych okolicach – upamiętnienie Gaj Honoru i tablice poległych. W wyniku postanowień traktatu pokojowego okolicę nawiedza fala emigrantów wydalonych z Odrodzonej Polski.
Lata 1929 - 1933 kryzys ekonomiczny w Niemczach i na świecie. Upadek
Ruszowskiego przemysłu hutniczego (zatrudniał 650 os,), bieda i niedostatek. Od 1933 roku początek rządów narodowego socjalizmu z Hitlerem na czele. Odbudowa ruszowskiego przemysłu.
W 1938 r. powstała szkoła zawodowa kształcąca robotników tartacznych (obecnie siedziba nadleśnictwa Ruszów). W 1941 r. w pobliżu Czernej Małej wybudowano basen.
II wojna światowa (1939 – 1945).W fabryce forniru Lehmana wytwarzano śmigła
samolotowe. W 1944 r. w Ruszowie umieszczono oddział roboczy jeńców belgijskich ze Stalagu VIII A w Zgorzelcu. Pod koniec 1944 r. we wsi powstało komando robocze obozu koncentracyjnego Gross-Rosen (Rogoźnica). Przebywali w nim mężczyźni narodowości żydowskiej.
16 luty 1945 - zajęcie Ruszowa przez Armię Czerwoną. 12 kwiecień 1945 r. przybycie do Ruszowa II Armii W. P. 16 kwiecień 1945 - forsowanie Nysy Łużyckiej. W wyniku postanowień traktatu pokojowego nastąpiła całkowita wymiana ludności i wysiedlenie Niemców. Od lipca 1945 napływają pierwsi polscy osadnicy, osiedlają się również zdemilitaryzowani żołnierze, kolejarze, kierowcy samochodów wojskowych, administracja polska i "niebieskie ptaki".
4. Rozwój w latach 1946-1989
Pierwsze większe transporty z Kresów Wschodnich( Chorostków) dotarły do Ruszowa 16 maja 1946 r.
Na stację w Ruszowie przyjechał pociąg z repatriantami. Z wagonów wysiadło 147 osób należących do 41 rodzin. Najliczniej byli reprezentowani: Piturowie, Gardziejowie, Rabscy, Koszylowie, Jóźkowie, Toporowscy, Czajkowscy Bonikowscy, Górniakowie, Kwiatkowscy, Śpiewakowie, Sahajdakowie, Diakowie, Dziwirowie oraz kilka samotnych osób.
1946 - 1954 - Ruszów Gminą powstaje GRN (Gminna Rada Narodowa
1954 -1975 Ruszów Gromadą (Gromadzka Rada Narodowa)
od 1975 - sołectwo Ruszów + Polana.
W latach 1963-1972 w Ruszowie działała Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla pracujących w której kształcono gajowych. Później aż do 1996 r. Ośrodek Szkoleniowy.
W 1948 roku powołano gospodarstwo rybackie lasów państwowych a jego pierwszym kierownikiem był Marian Lech.
Do listopada 1945 okres grabieży sowieckiej: bataliony trofiejne wywoziły z naszej wioski maszyny i urządzenia fabryczne, dzieła sztuki i dobrej jakości meble, tory kolejowe i lokomotywy. W latach 1946 do 1968 polscy szabrownicy kradną i wywożą co się da do Centrali – dominowało przekonanie o tymczasowości
przynależności Łużyc do Polski. - Przyjdą Niemcy i zabiorą.
2 września 1946 r. reaktywacja Nadleśnictwa Ruszów
1968-2023 - a jednak to jest moje miejsce na Ziemi.
5. Rozwój od 1990 r. - kilką przykładów
Jagodowe Lato
Lokalna Grupa Historyczna
OSP jedna z najlepszych w kraju
Klub Victoria
Stolbud – przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego. HDM
Rozwijająca się szkoła
Ładny park wiejski
Duże Nadleśnictwo w Ruszowie
i wiele innych, o których mowa w oddzielnych postach.
Bardzo kiekawe reportaże, dziękuję za te kawałki historii /dla mnie w większości nieznane.
OdpowiedzUsuńInteresująca historia. Po wpisaniu w przeglądarkę: "alte geschichte Rauscha" i "Geschichte der alten Lausitz" można uzupełnić wiedzę historyczną o Ruszowie (Rauscha). Stanisław Myślicki
OdpowiedzUsuń