W dniach od 15 do 19 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Ruszowie 15 uczniów gimnazjum brało udział w zajęciach „Ferie z ekonomią". Organizatorem projektu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a jego celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie roli banku
i funkcji pieniądza. Udział w projekcie pozwoliło młodzieży
zdobyć dodatkową wiedzę z zakresu ekonomii.
Zajęcia były również zachętą do jej pogłębiania oraz zdobycia pewności siebie w podejmowaniu odważnych wyborów dotyczących swojej dalszej edukacji. Uczestnikami projektu byli : Maciej Magiera , Aleksandra Zwierz, Klaudia Mazur, Patrycja Augustyn, Szymon Iwanicki, Dżesika Nidental, Maciej Porochoński , Marcin Burak z klasy II oraz Oliwia Jakimiuk, Patrycja Płonka, Konrad Matuszak, Jakub Helman, Adam Słota, Maksymilian Drgas, Anna Pitura z klas III a i b. W ramach projektu uczniowie biorą udział w konkursach na najlepiej napisany blog, a także na sporządzenie planu biznesowego przedsięwzięcia w lokalnej społeczności. Czas na napisanie takiego planu mają „nasi ekonomiści” do końca marca. Jak zatem wyglądały nasze spotkania z ekonomią?
Na początku zajęć uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę z zakresu ekonomii oraz przedsiębiorczości, wielu z nich uzyskało wynik powyżej 70%. Po zakończeniu sprawdzianu, przyszedł czas na grę integracyjną, w której uczestnicy projektu zapoznali się z panem Rafałem, studentem, który był współprowadzącym zajęcia. Podczas zajęć uczniowie brali udział w zabawach, które pozwalały im na poznanie podstawowych pojęć ekonomicznych, takich jak: podaż, popyt, rynek, cena, konkurencja, barter i wiele innych.
Młodzież także sporządzała budżet rodzinny, uczyła się jaką rolę odgrywa bank centralny w gospodarce, wykonała mapę, na której umieściła wszystkie przedsiębiorstwa, punkty handlowe i usługowe Gminy Węgliniec. Uczestnicy projektu odbyli dwie wycieczki – jedną do Banku Spółdzielczego, gdzie mogli zapoznać się między innymi z zasadami funkcjonowania banków w Polsce, sposobami oszczędzania, funkcjami banków. Druga wycieczka to wizyta u przedsiębiorcy.
Mogliśmy zwiedzić firmę „ Unimuold” w Pieńsku, a także zobaczyć proces produkcji form do szkła. Podsumowanie projektu nastąpi w maju, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najciekawszy model biznesowy oraz najlepiej prowadzony blog przez uczestników projektu. Nagrodą dla zwycięzców jest dwudniowa darmowa wycieczka do Warszawy .
Urszula Zel
Bardzo dobra inicjatywa, popieramy!
OdpowiedzUsuńFajna inicjatywa, uważamy jednak, że jest lepszy sposób na spędzanie ferii- np. wyjazd na narty :)
OdpowiedzUsuń