niedziela, 23 listopada 2014

Zagadka na niedzielę- pomnikowe drzewa

Edward Remiszewski

W najbliższej okolicy Ruszowa rosną trzy pomnikowe drzewa. Jednym z nich jest buk Kmieć w Kościelnej Wsi, drugim  dąb Gniewko, który rośnie w Ruszowie przy ulicy Kantowicza ( plac targowy), a trzecim drzewo przestawiane na fotografiach. Przy jakiej ulicy w Ruszowie ono rośnie i do jakiego gatunku drzew należy? Odpowiedzi prosimy zamieszczać w komentarzach.
Zagadka z poprzedniego tygodnia okazała się bardzo trudna. Odpowiedź prawidłowa. Pomnik poległych w wielkiej wojnie mieszkańców Kościelnej Wsi. Stał w tym miejscu (mapka w czytaj dalej) do końca lat 50-tych. Potem zburzony i zapomniany. Być może, tablica z nazwiskami poległych żołnierzy jest ukryta- gdzieś w pobliżu. 



"Miejsca chronione"- okolice Ruszowa- tutaj, oraz tutaj








Ciekawostka

Zadęcie wykonane klika lat temu, przedstawia  resztki olbrzymiego, powalonego  dębu ( szacowany wiek 500-600 lat)
który stal w tym miejscu jeszcze pod koniec lat -90 . Leśnicy powiadają, że tuż po wojnie drzewo
jeszcze żyło. Na niektórych gałęziach były widoczne liście. Obecnie to sterta próchna. 

15 komentarzy:

  1. BUK - Rośnie przy drodze nr 296 (ul. Zgorzelecka) przy wjeździe do Ruszowa po prawej stronie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo!!!.- dodam tylko ,że to jest buk zwyczajny odmiana czerwono listna (Fagus sylvatica Purpurea) . Kiedyś była tabliczka z imieniem drzewa. Dzisiaj jej nie zauważyłem. Może ktoś wie jakie imię miało to drzewo. Proszę o pomoc

      Usuń
  2. Ciekawostka przyrodnicza. Olbrzym w naszej okolicy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Edwardzie!
    Ten wielopniowy buk z fotografii to Fagus sylvatica, o normalnym dla gatunku ubarwieniu liści. Jedyną jego osobliwością (poza dużymi rozmiarami) to właśnie ta wielopniowość. Ale jest to pozostałość po szczepieniu w okresie jego młodości. Dziś ta wielopniowość jest przyczyną jego powolnego, trwającego już ponad 10 lat zamierania. w tej chwili drzewo to jest już w fatalnej kondycji zdrowotnej, na domiar złego jest potencjalnym zagrożeniem dla użytkowników ruchu drogowego oraz mieszkanców i samego budynku naprzeciwko. Sprawa ta była przedmiotem mojej korespondencji z urzędem gminy, ale problemem jest brak jakiejś kwoty na opinię dendrologa. Pewnie jak drzewo wreszcie kiedyś kogoś zabije, to wówczas pieniądze się znajdą. W tej chwili jest ono wpisane na listę pomników przyrody. Niestety nie znam imienia, które miał kiedyś nadane.
    Natomiast kilkanaście metrów dalej w kierunku Ruszowa, po tej samej stronie drogi, rośnie właśnie buk w odmianie czerwonolistnej, ale jest to drzewo znacznie mniej okazałe od tego wielopnowego, aczkolwiek też całkiem słusznych rozmiarów, w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, ale z typowym, jednopniowym pokrojem. To drzewo nie jest wpisane na listę pomników przyrody.
    pozdrawiam - Ryszard Anglart

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za ciekawe informacje o tym buku.. Za chwilę opublikujemy post o innym drzewie. Sądzę ,że jest to cyprysik groszkowy. Rośnie przy polnej drodze . Jest na nim figurka Matki Boskiej. Gdyby rozpoznanie gatunku było błędne- to proszę o korektę. Pozdrawiam. Edward

      Usuń
  4. Panie Edwardzie a teraz zagadka dla pana
    gdzie znajduje sie:
    -krzywy las
    -drewniany kamien?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak wiem. Krzywy las odwiedzamy podczas rajdów do Toporowa, a Drewniany kamień- niestety znam tylko z mapy. Pozdrawiam

      Usuń
  5. Pomniki przyrody. W Polsce jest ich 34000. Na Dolnym Śląsku - 2556. Aleksander von Humboldt, niemiecki podróżnik i geograf, na przełomie XVIII i XIX wieku jako pierwszy użył określenia "pomnik przyrody". Stanowiło to impuls do wprowadzania świadomych form ochrony natury. Także Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" określał okazałe i stare drzewa mianem pomników:

    "Drzewa moje ojczyste! Jeśli niebo zdarzy, Bym wrócił was oglądać, przyjaciele starzy,(…) Pomniki nasze!"
    Adam Mickiewicz, frag. "Pana Tadeusza"
    Źródło:http://www.gazetawroclawska.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciąg dalszy słów Mickiewicza "...Ileż co rok was pożera Kupiecka lub rządowa, moskiewska siekiera!"

    OdpowiedzUsuń
  7. "Jednak określenie "pomnik przyrody" nie upowszechniło się w masowej świadomości. Dopiero z inicjatywy Hugo Conwentza, dyrektora Muzeum Przyrodniczego w Gdańsku w latach 1880-1910, wprowadzono prawne podstawy takiej formy ochrony przyrody. Rozpoczęto wówczas spisywanie zabytków środowiska, a oprócz drzew podkreślano znaczenie głazów narzutowych, interesujących form skalnych czy wodospadów. Niestety, wybuchła I wojna światowa. Czas zawieruchy wojennej nie sprzyjał temu zadaniu, a wiele cennych okazów zostało zniszczonych. Jednak już w roku odzyskania niepodległości przez Polaków Rada Regencyjna ustanowiła jednostkową formę ochrony przyrody. Rejestr obejmował około 4500 zabytków, m.in. lipę Chodkiewicza w Rudawie i kamień Filaretów na drodze z Tuhanowicz do Baranowicz. Obecnie, na podstawie ustawy z 2004 roku, za pomniki przyrody uznaje się "pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie". W Polsce miano pomnika przyrody nadano już ponad 34 tysiącom okazów. Na Dolnym Śląsku jest ich już 2556. Najwięcej znajdziemy ich w subregionie Przedgórza Sudeckiego oraz w Borach Dolnośląskich. Najbardziej znany jest z kolei Cis Henrykowski w Henrykowie Lubańskim. Jest to najstarsze drzewo w Polsce, a jego wiek ocenia się na około 1200 lat. Wrocław także ma się czym pochwalić: znajduje się tu 108 okazów. Pierwszym był dąb szypułkowy "Dziadek", który pomnikiem przyrody został w 1953 roku. Znajduje się przy Ośrodku Szkoleniowym Państwowej Inspekcji Pracy i mierzy 629 cm w obwodzie. Najliczniejszą grupę objętą ochroną w stolicy Dolnego Śląska tworzą dęby szypułkowe (92 szt.), platany klonolistne (23 szt.), cisy pospolite (10 szt.), sofory japońskie (8 szt.) i wiązy szypułkowe (8 szt.). Największymi ich skupiskami są z kolei ogród botaniczny (12 szt.) i park Szczytnicki (7 szt.)."

    Źródło: http://www.gazetawroclawska.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za informacje dotyczące pomników przyrody.Pozdrawiam

      Usuń
  8. http://www.wegliniec.pl/pl/article/1553

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawostki przyrodnicze: http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?page_id=1500
    http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?p=4668

    OdpowiedzUsuń
  10. i jeszcze to http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?tag=ruszow

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za uzupełnienia. Teraz informacja o miejscach chronionych jest pełna.

      Usuń