piątek, 26 sierpnia 2016

Dożynki w Kościele Parafialnym w Ruszowie - cz. 2

Edward Remiszewski
Pani Władysława Wróbel wykonała piękne gołąbki ze słomy. Będą one stanowiły największą ozdobę wieńca dożynkowego, który zostanie poświęcony podczas Sumy w  niedzielę 28 sierpnia o godzinie 13:30. Z roku na rok wieniec  staje się  coraz piękniejszy. Grupa kobiet poświęciła prawie dwa tygodnie na jego uplecenie. A do tego jeszcze dochodzą girlandy zrobione z iglaków, bukszpanu i wrzosów. Na szczycie wieńca dożynkowego widnieje Hostia wykonana z najdorodniejszych kłosów zbóż. Oświetlana promieniami słońca, które przez szpary
wpadały do stodoły,  wywierała nieziemskie wrażenie.  Z pewnością wieniec będzie cieszył oczy wiernych przychodzących do kościoła przez wiele niedziel.

Gołąbki-dzieło p. Wróbel


Świetlista hostia

Tak powstają girlandy

Ciężka praca przy wiciu wieńców


Selekcja kłosów zbóż



Dorodne kłosy


Wieniec w całej krasie

Wrona i gołąbek (oczywiście nasza Józia Wrona)

Dla gości z Australii to egzotyka

Chwila odpoczynku


Gruchu... gruchu... gołąbeczki


12 komentarzy:

  1. PRZEPIĘKNY! Brawa dla zdolnych artystek!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. szkoda że panie nie zapraszają do siebie młodych ludzi którzy mogli by się nauczyć robić takie rzeczy...

      Usuń
    2. Panie cały rok zapraszają młodych do współpracy, ale pokażcie mi młodych,którzy chcieliby się włączyć?

      Usuń
    3. Jak będę na emeryturze to się włączę

      Usuń
  2. Brawo drogie Panie

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki takim Wspaniałym Ludziom tradycje trwają. Cudowne Kobiety, pracowite i pomysłowe. Oby znaleźli się ich następcy. Pozdrawiam -Wiesia M. z Zawidowa

    OdpowiedzUsuń
  4. cudowne brawo dla pan dobra robota

    OdpowiedzUsuń
  5. Zobaczcie co piotrek zrobil poni Jadwigo warto zrobić zdjecia rewelacja szukać pozdro

    OdpowiedzUsuń
  6. Cudeńko:) Brawo dla Pań:)

    OdpowiedzUsuń
  7. wszystko super poza tym że dożynki są świętem rolników a nie katolików a więc dlaczego nie są organizowane koło klubu nie każdy jest katolikiem ci co mają inne wyznania to mają robić dożynki osobno czy jak a ateiści nie mają kościołów wcale.

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwazam ,że DOZYNKI to jak pisze poprzednik święto rolników ! a u nas ilu ich jest ? może powinno się nazywać UGORY! DOBRZE ŻE STARCZYŁO ZBOŻA NA PRZEPIĘKNY WIENIEC!! na dozynkach to ludziska sie bawią ,cieszą z zebranych plonów itd . a nie zrobić wieniec i zanieść go do kościoła . jakie to dożynki . proszę zobaczyć dla przykładu jak było w Ławszowej !!

    OdpowiedzUsuń
  9. A mi się wydaje, że w tym wieńcu dożynkowym jest zawarta tęsknota za obsianymi polami, za wspólnymi żniwami, za darciem pierza po prostu za czasami, które minęły. Nie ma co się patrzeć na inne wsie, tylko dziękować Bogu, że są u nas panie kultywujące tradycje. Poza tym, gdy pracują wespół to czują się potrzebne w społeczeństwie. BRAWA dla nich.

    OdpowiedzUsuń