sobota, 13 kwietnia 2019

Pamiętamy o tych, którzy uczynili nas wolnymi

Po raz ósmy Grupa Rowerowa "Pirat" z Ruszowa wzięła udział w rajdzie zorganizowanym przez MGOK Węgliniec i Ogólnopolską Grupę Rajdową "OGRY"  dla uczczenia 74 rocznicy bitwy stoczonej nad Nysą Łużycką przez bohaterów II Armii WP.
Z roku na rok przybywa uczestników tego wydarzenia. Pamiętamy jak osiem lat temu zaledwie kilku rowerzystów zapalało znicze pod pomnikiem i odmówiło cichą modlitwę za dusze poległych żołnierzy. Dzisiaj przyjechało do Toporowa
kilkaset osób. Uczestniczyły delegacje: uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Ruszowie, Nadleśnictwa Ruszów, Młodzieżowej  drużyny OSP z Ruszowa, Lokalnej Grupy Historycznej i Koła Ludzi Aktywnych" Pirat" z Ruszowa.
Hołd bohaterom oddali cykliści z Bogatyni, mocna grupa z Zielonki, Zgorzelca, okolic Lubania, Iłowej, Zawidowa, Ruszowa, Jagodzina i Starego Węglińca. Wagę uroczystości podkreślała obecność przedstawicieli władz lokalnych: Sołtysów z Ruszowa i Jagodzina, Burmistrza Węglińca Mariusza Wieczorka i Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego.

Skromna uroczystość przebiegła w patriotycznej atmosferze. Złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze. Burmistrz Mariusz Wieczorek wygłosił wzruszające przemówienie.

Drużyny pożarnicze OSP z Ruszowa, Jagodzina i Węglińca zadbały o świetną logistykę zlotu. Wszystkim smakował wojskowy kapuśniaczek.
Uczestnicy rajdu to w większości starzy bywalcy. Dobrze być wśród przyjaciół.

Po zakończonej uroczystości ruszowianie zwiedzili pozostałości cmentarza w nieistniejące miejscowości Tormersdorff (Prędocice).
Resztki mogił, odnowione metalowe krzyże cmentarne, drzewa powykręcane w dziwaczny sposób cierpiące od kul, które poraniły je w kwietniu w 1945 roku oraz  pogmatwane  linie okopów, wprowadziły odwiedzających w przygnębiający nastrój. Jedynie kwitnące krzewy tarniny i wiosenne liście  na wierzbach i brzozach symbolizowały odradzające się życie. (er)

Galerie zdjęć Janusza Drosia
Zobacz galerię nr 1 obrazków z wiadomości - kliknij link
Zobacz galerię nr 2 obrazków z wiadomości - kliknij link
Zobacz galerię nr 3 obrazków z wiadomości - kliknij link
3 komentarze:

  1. Oprócz oficjeli to pozostali uczestnicy z Ruszowa?

    OdpowiedzUsuń
  2. W artykule jest napisane kto był.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czemu jeden z wieńców ma barwy czerwono białe to wynika ze złego trzymania wieńca czy z marnego wykonania ?

    OdpowiedzUsuń