poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Szlakiem azaliowym

←Początek maja to okres kwitnienia azalii i rododendronów. W pobliżu Ruszowa znajduje się wiele ogrodów i parków słynących z tych przepięknych roślin. W Iłowie jest miejsce w którym rodzą się te pastelowe piękności, a jest nim Szkółka Krzewów "U Pudełka". W iłowskim  parku dworskim  możemy podziwiać stare, nawet 100 letnie krzewy różaneczników.

↑Około 30 km na północ, przy granicy z Niemcami w Łęknicy rozpościera się wielki park, uznany przez UNESCO,  jako dziedzictwo sztuki ogrodowej. Jego założyciel książę  Hermann von Pückler-Muskau zadbał, aby oprócz dorodnych drzew nie zabrakło tam roślin z rodziny wrzosowatych. 
↑Niedaleko od Bad Muskau w miejscowości Kromlau rozpościera się  wielki park, utrzymany w stylu angielskim, słynący z tysięcy krzewów azaliowych oraz uważanego za najpiękniejszy w Europie kamienny most parkowy. ↑W pobliżu elektrowni Weißwasser, w małej uroczej miejscowości Nochten, znajduje się największy w Europie park głazów narzutowych z których utworzono wspaniały ogród skalny.
W połowie mają zachwyca dywanami kwitnących roślin, wśród których wyróżniają  się niskie odmiany azalii japońskich. 

Całość  trasy, start i meta w Ruszowie, liczy około 70 km. Wprawni rowerzyści bez trudu pokonają ją jednośladami w ciągu jednego dnia, mniej doświadczeni mogą podzielić trasę na etapy lub wybrać się autem. (er)1 komentarz: