czwartek, 23 kwietnia 2015

Gniewko, zagniewany czy radosny?



Edward Remiszewski
W  Ruszowie pozostało jedyne drzewo, ktore prawnie zostało uznane za pomnik przyrody. Buk rosnący przy ulicy Zgorzeleckiej uległ uszkodzeniu i najprawdopodobniej zostanie wycięty ze względu na  zagrożenie jakie stwarza dla ruchu drogowego. Niedawno nasz "Gniewko", bo tak się nazywa dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Kantowicza obok placu targowego, otrzymał nowe tablice informacyjne. Od razu rozległ się krzyk- nieestetyczne, brzydkie, wykonane topornie!
Czy tak jest? -osądźcie sami.







tabliczka drzewa

29 komentarzy:

  1. No trochę tandetne wykonanie. W każdym razie można lepiej było to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no cóż muszę przyznać rację

      Usuń
    2. To nie tandeta ale zwykła fuszerka. Jak można oszpecić teren wokół pomnika przyrody i jeszcze brać za to kase? Kto zezwolił na coś takiego? Jeste, na rynku kilka godzin dziennie i jeszcze nie słyszałem słowa pochwały tylko sama krytyka.

      Usuń
  2. Jak dla mnie za dużo (3/4 tablicy) informacji o tym przez kogo i za czyją kasę zostało to zrobione. A o samym drzewie tylko nazwa. Mogli dać jakieś informacje o tym gatunku. Mogli podać na jaki wiek jest datowane to drzewo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Powinno być więcej informacji o historii drzewa : kto nadał mu imię, ile drzewo ma lat...

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Rzecz gustu. Jednemu matka drudiemu córka. Z daleka nie widać fuszerki.

      Usuń
  5. No marudy polskie , mi się podoba , a o wiek zapytaj drzewo

    OdpowiedzUsuń
  6. A skąd nazwa Gniewko???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka nazwa widniała na tabliczce drzewa ( może nadal tam jest). W okresie PRL nadawano drzewom nazwy słowiańskie;Bolko, Gniewko, Chrobry itp.Miało to świadczyć o odwiecznej polskości tych Ziem, zgodnie z hasłem " Wracamy do Macierzy".

      Usuń
    2. I nadal się powinniśmy tego trzymać, pamiętać że te ziemie były słowiańskie a przez krótką chwile nawet polskie, zresztą do samej Łaby były siedziby Słowian.

      Usuń
    3. To prawda, ale co z tego wynika? Łużyce miały bardzo ciekawą i skomplikowaną historię. To piękny kawałek Świata. Cieszmy się, że tu żyjemy, ale trzeba rożnie pamiętać o tych, którzy żyli tu przed nami.Najciekawsza jest historia prawdziwa, a tej musimy uczyć się od nowa

      Usuń
    4. Wynika to że nazwy Bolko, Gniewko, Chrobry bardzo dokładnie pasują do regionu.

      Rożnie pamiętać to znaczy jak ? Nie rozumiem ?

      Prawdziwa historia to znaczy co ?
      Dla części historyków polskich Słowianie na tych ziemiach byli autochtonami teorie tą propagował prof. Kostrzewski, natomiast Niemcy twierdzili że Słowianie na tych ziemiach są ludem allochtonicznym - napływowym wypierając poprzednie kultury i dziś jednak ta teoria przoduje. W obecnej chwili nie ma spięć na tym tle ale nie wiemy czy jakieś odkrycia badania nie przyniosą nowych faktów popierających jedną lub druga kwestie. Historia mimo tego że teraz bardzo marginalizowana jednak może nas czegoś uczyć i uczy a także się rozwija.
      I może mam spaczone spojrzenie ale wydaje mi się że nie trzeba jej się uczyć od nowa tylko przyswajać nowe fakty, odkrycia i teorie.

      Usuń
    5. Polecam art. "Pierwsze państwa słowiańskie " http://www.bryk.pl/wypracowania/historia/sredniowiecze/4283-pierwsze_pa%C5%84stwa_s%C5%82owia%C5%84skie.html

      Usuń
    6. Dziękuje ciekawy artykuł. Jednak jest to już historia zaczątków państwowości Słowian nie wiemy na pewno czy byli oni tutaj od zawsze czy po prostu w pewnym okresie dziejów przybyli na te ziemie

      Usuń
  7. tu o okolicznych pomnikach przyrody
    http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?tag=ruszow

    OdpowiedzUsuń
  8. Istnieją dwie teorie główne dotyczące pochodzenia Słowian oraz jeszcze kilka pomniejszych.Dominuje przekonanie,że Słowianie opanowali pół Europy na przełomie V/VI wieku naszej ery. Pierwsze państwa Słowiańskie zaczęły powstawać dopiero w VII w. ( Samo) . Tworzenie się państwowości polskiej to oddzielny temat. Kim byli Piastowie? - do dzisiaj nic konkretnego na temat ich pochodzenia nie wiadomo. Czy Mieszko I to Dagmar ( Wiking) analogicznie do Ruryka ( Ruś) czy rdzenny Słowianin?. Więcej tutaj znaków zapytania niż odpowiedzi.Wykorzystywanie historii do celów politycznych polegało na głoszeniu pewników zamiast stawiania pytań.

    OdpowiedzUsuń
  9. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie ( 476 r. n.e) w Europie nastały wieki ciemne ( od V do X) . Prawie zupełny brak źródeł pisanych. Germanie potrzebowali, aż 300 lat żeby nauczyć się pisać, Rozpalali ogniska starożytnymi zwojami, bo takie widzieli ich zastosowanie. Wandalowie rozbierali starożytne budowle, bo potrzebowali żelaza, Wydzierali klamry metalowe. Nic pewnego nie wiemy o życiu Słowian w tym czasie. Wiedza została zastąpiona legendami. A w legendach jest zawsze trochę prawdy. Złego Popiela myszy zjadły. Prawdą jest jedynie to, że w tym okresie żyły myszy. Reszta to bajki dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak więc czy Mieszko był Słowianinem posiadającym drużynę złożoną z wikingów czy był to Dagome przybyły tu z wikingami i podbijający miejscowe ludy. Może kiedyś się dowiemy jak było naprawdę, jednak na chwilę obecną wiodąca jest chyba teoria że Mieszko I to tubylec posiadający na swoje rozkazy drużynę złożona z wikingów.
    http://tygodnik.onet.pl/historia/czy-mieszko-i-byl-wikingiem/tdd8z

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawy art. ukazała się na Histmagu. http://histmag.org/Kto-zbudowal-Polske-10962;2 Jak na zamówienie naszej dyskusji. Gorąco polecam portal HISTMAG , kompendium aktualnej wiedzy historycznej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawy artykuł. A mapka w nim ukazana świadczy o tym że jednak w owym okresie powstające państwo polskie nie graniczyło bezpośrednio z Niemcami a taka tezę wpajano w podstawówce czy szkole średniej przynajmniej mi. Dopiero na kolejnych szczeblach edukacji dowiedziałem się ze to lekko przebarwione stwierdzenie i że miedzy państwem Polan a Germanami byli inni Słowianie tworzący Związek Wielecki. Ciekawi mnie dlaczego pomijano ten fakt i jak to wygląda w obecnej edukacji.

      Usuń
    2. Na temat początku Państwa Polskiego wiemy bardzo niewiele. Istnieją tylko nieliczne dokumenty i wykopaliska ( przełom X/XI w) . Nie rozstrzygają one żadnej z hipotez, Z tego powodu Polacy i Niemcy dorabiali sobie legendę ( w miejsce faktów) w zależności od władzy i polityki. Czasy Mieszka I to najczęściej zakłamywany i upolityczniony okres w naszej historii. No, bo jak tu wytłumaczyć,że Mieszko I był wikingiem, nie mówił po polsku, a czytać i pisać też nie potrafił, miał 10 żon , 8 pogańskich, jeną Czeszkę i jedną Germankę.( jedna z hipotez).

      Usuń
    3. a co to był Związek Wielecki. Nigdy nie słyszałem.

      Usuń
    4. Związek plemion słowiańskich, zajmujący tereny pomiędzy Odrą a Berlinem. Tak silny,że bali się ich Niemcy i Polacy. Upadł na skutek bratobójczych wojen. Jedynie nazwa nazwa Ziemia Lubuska przetrwała.

      Usuń
    5. Jedna z hipotez mówi że Mieszko I wraz z władcami Niemiec razem atakowali Związek Wielecki i że powodem do przyjęcia chrztu nie była walka z Germanami ale wprowadzenie nowo powstającego państwa Polskiego do strefy kultury łacińskiej. Ale to tylko jedna z hipotez.

      Usuń
  12. Jednak tablica to był niewypał. Dlaczego? Jednak musieli przyjechać i poprawić.Gdyby było ok. to by tak zostało. Mam małą satysfakcję. Żeleszkiewicz.

    OdpowiedzUsuń
  13. Panie Remiszewski trochę późno ale mam pytanie. Jak to ma byc?
    Pomnik przyrody odskok.pl czy od skok.pl. To są dwa różne zdania o czym Pan powinien wiedziec. A może celowo zamieścił Pan reklamę Skok-ów bo co ma to wspólnego z drzewem. Proszę o wyjasnienie lub sprostowanie [usunięcie tej reklamy]. z poważaniem Żeleszkiewicz. nie anonim.

    OdpowiedzUsuń
  14. Panie Żeleszkiewicz, jestem właścicielem wszystkich SKOKÓW w Polsce. Na stronie http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?tag=ruszow robię sobie reklamę. W wolnych chwilach zajmuję się też pomnikami przyrody. Taki mam odskok.

    OdpowiedzUsuń
  15. A czy wiadomo kto był ojcem chrzesnym tego drzewa? Proszę spytac starszych mieszkańców bo z mojej wiedzy to był śp. pan Piotrowicz.

    OdpowiedzUsuń