czwartek, 16 maja 2019

Zamek Koenigstein już zdobyty +319 zdjęć

Autor: Mirosław Koza
Zdjęcia: Jacek Matuszyk
W środę 15.05.2019 byliśmy na wycieczce do Saksonii Szwajcarskiej zorganizowanej przez radę sołecką Ruszowa i KLAP. Wyprawę obsługiwało biuro podróży Exodus z Zielonej Góry. Zwiedziliśmy średniowieczny, pozostający częściowo w ruinie, zamek Stolpen usytuowany na wzgórzu o wysokości
356 m n.p.m. Nazwa zamku została zapożyczona od zwrotu

"stolpno" co oznacza "miejsce kolumna" i nawiązuje do wszechobecnej w mieście oraz na zamku skały bazaltowej.
W warowni była więziona przez 49 lat Anna Konstancja Cosel metresa Augusta Mocnego króla Polski i elektora Saksonii.
Na terenie zamku znajduje się najgłębsza na świecie (84,4 m) wykuta w bazalcie studnia. Wydrążenie jej zajęło górnikom z Rudaw Wschodnich aż 24 lata.
Następnie pojechaliśmy do Bastei - formacji skalnej stanowiącej jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii w Górach Połabskich.
W 1824 r. pobudowano tutaj drewniany most, pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen na prawym brzegu Łaby. Most znajdował się ok. 110 m n.p.m. Źródłem nazwy jest wąska skała najdalej wysunięta nad Łabę, czyli "baszta", która wznosi się 190 m nad taflą wody.
Zdobyliśmy także niezdobytą twierdzę Koenigstein. Pierwszą budowlą na terenie obecnej warowni był wzniesiony przez Czechów w XIII wieku zamek, o którym pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z 1241 roku. Castel ten stanowił wtedy granicę między Czechami, a Marchią Miśnieńską.
Na początku XV wieku (1408 rok) panująca saska dynastia Wettynów przejęła go w swe posiadanie. Jednak dopiero w 1459 roku rejon ten został prawnie wcielony do Saksonii. W 1559 roku rozpoczęto przebudowę zamku na twierdzę, co trwało aż do 1731 roku. Bramę wjazdową ozdobioną wówczas kartuszem z herbem I Rzeczypospolitej. Wyjątkowym elementem wyposażenia twierdzy była wielka i bogato zdobiona beczka wina o pojemności przeszło 200 hektolitrów, wykonana na zlecenie króla Polski Augusta II Mocnego. Beczka była ozdobiona herbem Polski.
Za panowania króla Augusta II Mocnego w twierdzy byli więzieni m.in. Wolf Dietrich von Beichlingen, Jakub Ludwik Sobieski, Konstanty Władysław Sobieski i Jan Stanisław Jabłonowski
Mimo siąpiącego deszczu i chłodu uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z wyjazdu i już się dopytywali o następna wyprawę.


Wielka galeria (319) zdjęć znajduje się TUTAJ
















1 komentarz:

  1. Wspaniała wycieczka. Widać, że wszyscy bardzo zadowoleni. Pozdrawiam :)

    Unknown

    OdpowiedzUsuń