wtorek, 10 listopada 2020

Niepodległość na 102

11 listopada 1918 roku to nie tylko 102. rocznica odrodzenia się niepodległej Polski, ale również koniec wielkiej pożogi, która w 1914 roku ogarnęła cały światO godzinie jedenastej, jedenastego dnia, jedenastego miesiąca, nad linią frontu zapanowała cisza, która była jak głos Boga” (wsp). Jedenastego listopada 1918 zakończyły się czteroletnie zmagania, które zdemolowały życie prawie 40 milionów walczących  oraz wielu cywilów.
Kompletnie zmieniły się obowiązujące systemy wartości i dotychczasowy porządek. Zakończyły się zmagania, które przyniosły europejskim narodom zarówno radość, wolności i niepodległość (Polska) jak i truciznę szowinizmów i totalitaryzmów, których zwieńczeniem był krematoryjny komin w Auschwitz, atomowe grzyby nad Hiroszimą i Nagasaki, a w końcu "żelazna kurtyna".

Nasz świat, obecna rzeczywistość jest w pewnym stopniu spadkiem tamtej, jakże okrutnej wielkiej wojny.

Niestety w 1939 roku nastąpiła jeszcze bardziej niszczycielska dogrywka. Niektórzy historycy określają okres (1914 -1945) jako drugą wojnę trzydziestoletnią - pierwsza miała miejsce w Europie w latach 1618-1648.
 
Mamy nadzieję, że już nigdy nie powrócą czasy, w których ludzie będą zabijać innych ludzi w imię władzy, religii lub wyimaginowanej wyższości wybranego narodu. er





4 komentarze:

  1. Ale przecież cały czas na całym świecie ludzie zabijają w imię tych wszystkich wymienionych rzeczy. Palestyna, Armenia, Nigeria czy Etiopia. Rok w rok mają miejsce masakry ludności, zamachy itp.

    OdpowiedzUsuń
  2. każdy Polak powinien znać Hymn Polski, każdy patriota powinien umieć go zaśpiewać. Określone (przyjęte) zostało, że śpiewamy 4 zwrotki Hymnu będącego symbolem narodowym, który obdarzamy szacunkiem, więc śpiewamy głośno i wyraźnie słowa hymnu a nie hmmm hmmm hmmm czy też inne ogdłosy w postawie stojącej a nie siedzącej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z ziemi wolskiej do wolski .......

    OdpowiedzUsuń