Ruszów – wieś o długiej historii, pełna tajemnic i fascynujących opowieści. Przedstawiam Wam "Przeszłość ożywiona w teraźniejszości" – opracowanie internetowe, która zabierze Was w podróż przez czas i przestrzeń, ukazując zarówno najważniejsze wydarzenia historyczne, jak epizody z życia mieszkańców tego malowniczego skrawka Borów Dolnośląskich.
Ruszów przez wieki stanowił ważny punkt na szlaku handlowym, co sprawiło, że jego historia jest niezwykle bogata. Rozpoczynając od czasów pradziejowych, osadnictwa pierwotnego po nowożytność i współczesności.
Poznamy losy Ruszowa w trudnych czasach powojennych, gdy miejscowość przechodziła we władanie Państwa Polskiego, gdy zmieniała swoją przynależność państwową. Będziemy świadkami budowy polskości na tym puszczańskim skrawku ziemi.
Opracowanie ukazuje również życie codzienne i kulturalne wioski w różnych okresach. Przejdziemy uliczkami starej osady odwiedzając domy, piekarnie, warsztaty, zakłady przemysłowe i urzędy, które były świadkami zarówno radości, jak i smutku ruszowian i rauschawerów. Poznamy ich obyczaje, zwyczaje i sposoby spędzania czasu wolnego.
Powałęsamy się po okolicznych borach i wioskach. Odwiedzimy miejscowości, które po II wojnie zniknęły z mapy.
Wzruszymy się przeżyciami osób, które na zawsze opuściły Rauscha wyruszając w lutym 1945 roku w nieznane lub losami wypędzanych Polaków z Kresów Wschodnich.
To opracowanie niezwykłe o ciekawym miejscu i jego jeszcze bardziej fascynującej historii. To swoista podróż w czasie, która pozwoli nam zgłębić tajemnice i piękno tego malutkiego skrawka ziemi łużyckiej. Zapraszam Was do odkrywania Ruszowa wraz ze mną i do zapoznania się z niezwykłą przeszłością tego miejsca.
Wydanie ubarwią liczne filmy, zdjęcia i ryciny.
Sposób umieszczania postów jest charakterystyczny dla epoki internetowej.
Nie jest to opracowanie naukowe, a jedynie kompendium, możliwie najszersze, wiedzy o Ruszowie i jego okolicy, obejmujące okres od pradziejów do XXI w.
Autorzy postów:
Edward Remiszewski - opracowanie
Mirosław Marciniak
Zbigniew Mesjasz
Jadwiga Kuternozińska
Ilse Fechner
Margarete Kutter
Rafał Mesjasz
Włodek Mesjasz
Mirosław Koza
Zdzisław Abramowicz
Stanisław Myślicki
Władysław Sikora
Edward Sikora
Iren Droś
Piotr Kopania
Uporządkowanie chronologiczne i tematyczne nastąpi po napisaniu ostatniego postu. Zostanie zamieszczony pełny, podlinkowany spis treści.
Jest już 168 postów, wszystkie dostępne w linku obrazkowym - lewa górna część strony. Wyszukiwanie tematyczne w okienku dialogowym (lewa górna część strony - mała lupa. Oznaczenie biała litera "B" na pomarańczowym tle) np. wpisz np. ulice (bez cudzysłowu)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz