niedziela, 15 października 2023

Pogmatwane losy proboszcza parafii ewangelickiej w Ruszowie

"Pogmatwane losy ludzkie" to twierdzenie ilustruje życie i  działalność pastora parafii ewangelickiej w przedwojennym Ruszowie. Materiał do artykułu  dostarczył Stanisław Myślicki.

Pastor ewangelickiej parafii Rauscha Erich Arndt urodził się w 1912 r. jako syn robotnika. Erich Arndt zdał maturę w Parchimi w 1932 r. Dzięki niewielkiemu stypendium biskupa regionalnego mógł studiować teologię. Początkowo czuł się zadeklarowanym nazistą ale kiedy w 1935 r. dotarły do niego wieści o

prześladowaniach Żydów zmienił swoje przekonania.

28 sierpnia 1939 r. został powołany na ćwiczenia w charakterze stażysty oficera rezerwy i przeniósł się z oddziałami pod Warszawę, skąd został przydzielony do szkolenia kapłanów wojennych.

O przyjęcie do wojskowej grupy (pieśni) duszpasterskiej ubiegał się już w 1937 r.

1 sierpnia 1942 r. Erich Arndt został ranny w ataku na Stalingrad. Przybył do Parchimi, aby wyzdrowieć. Na krótko przed zamknięciem w kotle pod Stalingradem armii Paulusa, rekonwalescent wrócił na front i został przydzielony do 24. Dywizji Pancernej generała porucznika von Lenskiego.

Z całą dywizją dostał się do sowieckiej niewoli. Tam pozostawał pod wpływem Waltera Ulbrichta, Ericha Weinerta i innych czołowych komunistów, którzy utworzyli Komitet Narodowy na rzecz Wolnych Niemiec.

Erich Arndt został zwolniony z niewoli w 1948 r.

22 września tego roku wrócił do Parchim i natychmiast wznowił swoją posługę duszpasterską. Zaangażowanie polityczne rozpoczęte w niewoli było kontynuowane w Niemieckiej Radzie Pokoju, a później w Froncie Narodowym i radzie powiatu Schwerin, w którym był członkiem stowarzyszenia kulturalnego aż do jego rozwiązania

15 maja 1990 r. prawie wszystkie partie i organizacje masowe, w tym PDS, zgodziły się na samorozwiązanie. Sprzeciwiło się temu jedynie Stowarzyszenie Kulturalne.

Pastor Arndt wypowiadał się i głosował przeciwko przekazywaniu władzy, jego zdaniem, nielegalnej kapitalistycznej  administracji państwowej.

Pastor Arndt sprzeciwił się upadkowi NRD już podczas pierwszego publicznego posiedzenia rady powiatowej transmitowanego przez nadawcę ze Schwerina. W swoim publicznym wyznaniu oświadczył: „Kocham socjalizm, ponieważ jestem przekonany, że ze wszystkich obecnie oferowanych porządków społecznych to właśnie on i moja chrześcijańska wiara są najbliższe miłości bliźniego i pokojowi”.

(Źródło: http://www.klangkonzept.de/beltenhagen)

Ewangeliczne nabożeństwo dla osób niewidomych i słabowidzących


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz