czwartek, 19 października 2023

Kat i jego obowiązki

Zajazd i karczma sądowa w Ruszowie
W każdej epoce byli przestępcy, którzy dokonywali różnego rodzaju przestępstw, złych uczynków i wykroczeń. Społeczeństwo broniąc się przed nimi osądzało złe uczynki i karało, czasami bardzo srogo.
W Ruszowie miejscem do osądzania złoczyńców była karczma sądowa, która mieściła się w nieistniejącym budynku naprzeciwko szkoły.
Od średniowiecza aż do końca XVIII egzekucją kar zajmował się kat. Do 1760 roku rezydował on w Iłowej (W. Bena). Był  on urzędnikiem publicznym, który zajmował się wykonywaniem wyroków sądowych, w tym kar śmierci, tortur i innych kar cielesnych. Głównym obowiązkiem kata była egzekucja skazańców. W średniowieczu kary śmierci były bardzo powszechne i wykonywano je na wiele różnych sposobów, w tym:
  • ścięcie głowy
  • powieszenie
  • ćwiartowanie
  • spalenie na stosie
  • utopienie
  • rozerwanie końmi
W Kościelnej Wsi przez wiele wieków stała szubienica, przy pomocy której wykonywano wyroki śmierci na lokalnych przestępcach grasujących w okolicznych miejscowościach (od Iłowej po Jagodzin). Miejsce  usytuowania kaźni nie jest dokładnie znane. Wiemy tylko, że szubienice stały w miejscach publicznych w centrum miejscowości. Niektóre źródła podają, że stała on  tam, gdzie rośnie obecnie buk Kmieć, będący pomnikiem przyrody. Są to jednak informacje niepewne, będące tylko hipotezami.  

Kat musiał być przeszkolony w wykonywaniu tych kar, aby były one jak najszybsze i najskuteczniejsze. Musiał również być odporny na widok krwi i cierpienia.

Tortury

Kat był również odpowiedzialny za zadawanie tortur w celu wymuszenia zeznań od podejrzanych. Tortury były powszechnym środkiem karnym w średniowieczu i były używane do wymuszania zeznań w sprawach kryminalnych, a także w sprawach politycznych.

Inne obowiązki

Do obowiązków kata należały również :nadzorowanie więzienia grzebanie zmarłych, w tym samobójców i usuwanie padliny

Status społeczny

Kacie byli uważani za ludzi nieczystych i wykluczonych z życia społecznego. Byli często zmuszani do mieszkania na obrzeżach miast i nie mogli uczestniczyć w życiu religijnym.

Koniec instytucji kata

Wraz z postępem cywilizacyjnym instytucja kata zaczęła tracić na znaczeniu. W XIX wieku w wielu krajach europejskich wprowadzono zakaz wykonywania kary śmierci, co doprowadziło do wyeliminowania kata z systemu prawnego.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz