wtorek, 20 grudnia 2016

Psy bez opłat

Źródło: wegliniec.pl
Od 1 stycznia 2017 roku właściciele psów nie będą już musieli wnosić opłaty do Urzędu Gminy i Miasta.
Na ostatniej sesji 24.11.2016r. radni, na wniosek Burmistrza, zdecydowali o zniesieniu opłaty od posiadania psów.W latach 2011-2016 na terenie Gminy i Miasta Węgliniec obowiązywała opłata od posiadania psów w wysokości 20,00 zł od jednego psa. Ustawowo z opłaty tej zwolnione są osoby starsze, osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, osoby niepełnosprawne z tytułu

posiadania psa asystującego oraz podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Aktualnie, na terenie Gminy i Miasta Węgliniec, ewidencją podatkową objętych jest zaledwie 773 właścicieli psów, w tym 160 jest z niej zwolnionych.

Powodem zniesienia opłaty są trudności z oszacowaniem faktycznej ilości psów na terenie gminy i miasta Węgliniec oraz niska ściągalność tej opłaty. Część właścicieli zwierząt nigdy nie zgłaszała ich nabycia, inni przepisywali posiadane przez siebie zwierzęta na członków rodziny zwolnionych z opłaty. W związku z tym, przychody gminy z tytułu opłaty za posiadanie psa były niewielkie. Do tego koszty administracyjne oraz windykacyjno – egzekucyjne były bardzo wysokie. W związku z nieopłacalnością dalszego poboru opłaty, radni gminy podjęli uchwałę likwidującą ww. opłatę.

7 komentarzy:

 1. NARESZCIE MĄDRA DECYZJA !! - BRAWO DLA RADNYCH

  OdpowiedzUsuń
 2. z tego co wiem to poprzedni sołtys od dawna mówił o tym

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak masz całkowicie racje tylko mówił

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko mówił w tej sprawie, jak również w sprawie remontu budynku za klubem także nie tylko mówił, ale ówczesna teraźniejsza władza stanowczo oponowała.

   Usuń
 4. Musi być wniosek bo z samego mówienia nic nie będzie

  OdpowiedzUsuń
 5. co ten czy poprzedni sołtys może, czytaj artykuł ze zrozumieniem Rada Miejska uchwaliła, tzn. nasi radni też a dlaczego na wniosek Burmistrza, bo nie jest to dochodowe dla gminy, która musiała dokładać do egzekwowania płatności i była bezradna w ściąganiu opłat za psy. A jeżeli jest spór który sołtys wnioskował to rozwiązanie jest proste - opublikować ten złożony wniosek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie co innego mówić a co innego napisać wniosek, może poprzedni sołtys miał problem z pisaniem, a może nie miła chęci i tylko gadał, ludzie pamiętajcie że papier wszystko przyjmie i na papier urzędnik musi odpowiedzieć a do tego jak nawet pomylicie urzędy i wyślecie pismo do nie odpowiedniego urzędu to ten ma obowiązek przesłać pismo do urzędu właściwego, a was powiadomić o przesłaniu pisma.

   Usuń