czwartek, 31 lipca 2014

Na jeżyny

 Autor: Edward Remiszewski
Pojechałem zobaczyć na stawy Senne czy obrodziły owoce jeżyn. Zdziwienie, że jest ich tak dużo. Wszystkie dorodne, ale widać po wydeptanej ścieżce, że już jakiś łasuch był przede mną.

Przez lornetkę zauważyłem na drugim brzegu stawu dużego czarnego psa, z całą pewnością nie był to wilk. Czatował na stado młodych kaczek, które wyszły na brzeg, aby poskubać świeżej trawy. Zastanowiło mnie, czy tutaj go ktoś podrzucił, czy zgubił się, bo właściciela nigdzie nie było widać. Ponieważ pies nie wykazywał agresji zająłem się jeżynami. Bardzo szybko nazbierałem cały koszyk
dorodnych owoców. Ten  przysmak posiada wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Jedną z zalet jeżyn jest fakt, iż zawierają one cenne antyoksydanty, czyli substancje, hamujące procesy starzenia się organizmu i są uznawane za ważny element profilaktyki chorób nowotworowych. Jedzmy jeżyny i ich przetwory, a z pewnością odmłodniejemy i będziemy zdrowsi. Sok z jeżyn działa również napotnie i wykrztuśnie. Zalecany jest więc przede wszystkim w przeziębieniach oraz stanach gorączkowych. Warto sięgnąć po niego także w celu zwalczenia biegunki lub mdłości, złagodzenia bólu występującego przy zapaleniu jelita oraz w potrzebie obniżenia poziomu kwasów żołądkowych. Sok z jeżyn pomoże także w pokonaniu zgagi. Łagodnie regulują przemianę materii i ułatwiają usuwanie z moczem toksycznych metabolitów. Można ją stosować w zaburzeniach przemiany materii, złym trawieniu, w schorzeniach nerek i pęcherza moczowego.
Owoce najsmaczniejsze są spożywane na surowo, jednak po dokładnym umyciu. Królują na naszych stołach od dawna, dostarczając nam wielu cennych składników odżywczych w postaci świeżych owoców, syropów, soków, win, nalewek, konfitur i marmolad. Można przyrządzać z nich zupy, koktajle, galaretki, kisiele, dżemy, kompoty, dodawać do ciast i deserów. Można go stosować jako polewę do lodów lub dodatek do herbaty. Z dojrzałych jeżyn warto  sporządzać doskonałe wina . Należy pamiętać jednak o tym, że owoce te bardzo szybko ulegają „zepsuciu”. W cieple dni już po kilku godzinach mogą ulec zapleśnieniu lub przedwczesnej, dzikiej fermentacji. Tylko najlepsi winiarze mogą się pochwalić smacznym winem jeżynowym własnej roboty. Błędy powodują , że  posiada ono „mysi zapach" i jest kwaśne.

Tu jeżyny występują masowo. ( groble stawów)
Listek wskazuje dokładnie miejsca, gdzie jest ich najwięcej.










2 komentarze:

  1. Ciekawy temat o jezynkach uwielbiam je jesc surowe ale pierozki pychotka polecam palce lizac

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy pierogów nie robiłam. Dzisiaj tez nazbierałam wiadereczko i zastanawiałam się co z nimi zrobić. Dziękuję za podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń