piątek, 19 grudnia 2014

Najlepszy piernik w gminie Węgliniec

Autor: Paweł Lubarski
Do wypieku przystępowano dopiero, gdy córka wstępowała w związek małżeński.  Stąd też zrodziło się powiedzenie "stary jak piernik" podobno im dłużej córka była panną tym piernik smaczniejszy. 
Podczas Świąt Bożego Narodzenia na wielu polskich stołach zagości piernik. Zainteresowany tematem postanowiłem sięgnąć do tradycji. Idąc tropem piernika natknąłem się na
przepis (na bazie miodu i mąki), czyli ciasto znane w dawnej Polsce pod nazwą


MIODOWNIK. Jak tradycja nakazywała ciasto takie zaczynało się robić w chwili narodzin córki łącząc (miód, mąkę i przyprawy) następnie odstawiało się tak
przygotowaną bazę do chłodnej piwnicy na długie lata. Do wypieku przystępowano dopiero, gdy córka wstępowała w związek małżeński.  Stąd też zrodziło się powiedzenie "stary jak piernik" podobno im dłużej córka była panną tym piernik smaczniejszy.

W związku z tym, że nie mamy córki, nie możemy wykonać tradycyjnego polskiego miodownika. Jednak na tegoroczne Boże Narodzenie postanowiliśmy upiec troszeczkę uproszczoną odmianę miodownika bazując na oryginalnym przepisie. W wakacje zakręciliśmy w makutrze ciasto i wynieśliśmy do piwnicy. Wczoraj całą rodziną dokończyliśmy. Każdy miał w pierniku swój udział, dlatego też wyszedł wyśmienity. Wszystkich chętnych skosztowania piernika  zapraszam do Węglinieckiego Ośrodka Kultury gdzie odbędzie się w dniu dzisiejszym degustacja.


Z ostatniej chwili: Najlepszy piernik w gminie Węgliniec



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz