Flagi w naszych oknach są różne – zwykłe biało-czerwone (a niekiedy nawet biało-pomarańczowe z powodu upływu czasu) albo dodatkowo z godłem. Jedni wywieszają je na drzewcach, inni przypinają do parapetu okna tak, aby flaga zwisała poziomo. Czy to wszystko jedno, jak wywiesimy flagę? Oczywiście, że nie, w tej sprawie są szczegółowe i bardzo
precyzyjne przepisy.
precyzyjne przepisy.
- Wygląd naszej flagi państwowej precyzuje ustawa o godle, barwach i hymnie z 1980 r.
Flaga państwowa w różnych odcieniach
Ustawa określa, że flaga państwowa to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o przepisowej proporcji 5:8, przy czym na górze znajduje się biel. Pojawia się jednak problem właściwych odcieni kolorów przede wszystkim czerwieni, bo przecież jedna czerwień drugiej nierówna.
- Biel i czerwień zaś została zdefiniowana w ustawie z 1980 r., ale przy przekładaniu jej na kolory używane dzisiaj, ulegają zniekształceniu i do tej pory nie zostało to sprecyzowane.
Na wygląd flagi wpływa też materiał, z którego została ona wykonana. Jeśli użyta tkanina jest przejrzysta, powiewająca flaga może przybrać kolor biało-różowy.
Flaga z herbem
Powiewające na naszych ulicach flagi różnią się nie tylko barwami, ale także wyglądem – niektóre mają dodatkowo herb. Okazuje się, że to także prawidłowa flaga ujęta w ustawie jako flaga państwowa z godłem, ale nie można jej powszechnie używać.
- Jest to flaga przysługująca wyłącznie polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom oraz statkom handlowym, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju.
Źródło:http://poznan.naszemiasto.pl/
Brawo w końcu ktoś przypomniał że nie wolno używać bandery a tak dość często poziewuje na naszych domach
OdpowiedzUsuń"... wywieszają je na drzewcach, inni przypinają do parapetu okna tak, aby flaga zwisała poziomo. Czy to wszystko jedno, jak wywiesimy flagę? Oczywiście, że nie" - jaki z wymienionych sposobów wywieszenia flagi jest właściwy?
OdpowiedzUsuńDodałem aktywny link cytowanego aktu prawnego dla osób dociekliwych. Dla zwykłego obywatela ważne, aby flagę powiesić starannie i nie zamieniać jej na barwy np. Indonezji
OdpowiedzUsuńArt. 4. 1. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoleg-
Usuńłych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
2. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie
płaszczyzny oglądanej z przodu.
ale problem, dla grup narodowościowych nie jest problemem sfastyka na naszych barwach.
OdpowiedzUsuńA co Ty wiesz o sfastyce ? Zdajesz sobie sprawę że to słowiański symbol słońca, że była używana w hinduizmie, że nosili ją polscy podhalańczycy a także inne polskie jednostki itp. Sfastyke sprofanował Hitler wcześniej tego znaku używało wiele formacji na świecie. A do tego to chyba grupy narodowościowe w Polsce noszą na swoich sztandarach falangę /zbrojne ramię/ a nie swastykę.
UsuńDokładnie, swastykę cały czas można spotkać w Indiach na ulicach i w miejscach publicznych jako symbol szczęścia. To, że jakiś chory psychicznie Austriak wziął ją sobie za symbol, to już problem, bo jest kojarzona tylko z ruchami nazistowskimi. A środowiska narodowe wykorzystują falangę, czyli rękę trzymającą miecz. Prawdziwi nacjonaliści nie mają nic wspólnego ani z nazistami, ani z faszystami, jedynie pojedyncze jednostki to idioci.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuń