środa, 15 marca 2017

Krokusy i kaczki w parku


Edward Remiszewski+ Irena Droś
- Możemy tu siedzieć cały dzień i obserwować kacze widowisko. To lepsze niż kolorowy film panoramiczny.
Jak co roku o tej porze zakwitły w parku żółte krokusy. Zostały tu posadzone przez uczniów naszej szkoły, aby upamiętnić półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysiące innych narodowości

zamordowanych przez nazistów podczas Holocaustu.

W ciągu kilku lat kępy kwiatów rozrosły się i stanowią wspaniałą ozdobę naszego parku. 

Z pobliskiej sadzawki dobiegają głośne nawoływania  krzyżówek. Trwają właśnie kacze gody. Naczupurzone kaczory z determinacją walczą o swoją wybrankę, a one niby  od niechcenia, przyglądają się męskim prezentacjom. Wybiorą tego kaczora, który walczy najdzielniej albo ma najładniejszą zieloną plamkę na czubku głowy.

Na ławeczce siedzą starsi ludzie i przyglądają się ptakom.
- Możemy to siedzieć cały dzień i obserwować kacze widowisko. To lepsze niż  kolorowy film panoramiczny.
- Zgodnie oświadczają.

Irena Droś- uzupełnienie 
Od kilku lat uczniowie Zespołu Szkół w Ruszowie biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Krokus”, organizowanym przez Irlandzkie Towarzystwo Holokaust Education Trust Ireland.W listopadzie 2016 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Ruszowie posadzili żółte krokusy w Parku i na Skwerze Rumla w Ruszowie. Obecnie od kilku dni można zauważyć w tych miejscach pięknie rozkwitające krokusy.Każdy, kto będzie je widział, niech pomyśli o tym, iż nie jest to tylko oznaka nadchodzącej wiosny, ale i o tym, że są one symbolem upamiętniającym dzieci- ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje, podczas których uczniowie dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.















8 komentarzy:

  1. Robi się coraz piękniej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ......"zamordowanych przez nazistów podczas Holokaustu",na litość skończcie używać jakiejś nacji o nazwie naziści.To byli Niemcy i skończcie raz na zawsze z tą poprawnością polityczną.Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne, a nie jacyś nieokreśleni naziści.

    OdpowiedzUsuń
  3. piękne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wszyscy Niemcy byli nazistami i nie wszyscy Polacy aniołami podczas wojny (Jedwabne!).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak Jedwabne i co jeszcze ? A tu masz mapkę z niemieckimi obozami zagłady i przybliżona liczba ofiar:
      http://dzieje.pl/aktualnosci/niemieckie-obozy-zaglady-i-obozy-koncentracyjne
      Popieram Anonimowy15 marca 2017 15:10 i proszę skończmy z poprawnością polityczną, naziści nie przylecieli z kosmosu to byli niemcy.
      W mojej rodzinie jak pewnie w większości są Polacy zamordowani, wywiezieni w głąb niemiec na roboty, a także polegli w walce z niemcami i przez wzgląd na te ofiary błagam skończmy z poprawnością polityczną.

      Usuń
    2. Nie tylko Jedwabne... "Miasta śmierci" na Podlasiu no i Kielce po wojnie. Watro obejrzeć również Sąsiadów. Nazistami byli nie tylko Niemcy ale i wielu Włochów, Francuzów, Belgów, Ukraińców... byli nimi, na szczęście nieliczni Polacy.

      Usuń
    3. Jeżeli chodzi o Jedwabne to sprawa wcale nie jest jednoznaczna,a skoro do tej pory historycy nie ustalili na 100 procent kto stoi za tą zbrodnią to należy powściągnąć niesprawiedliwe oceny szkalujące Polaków.

      Usuń
  5. Wędrowiec jest prywatnym blogiem lokalnym i w zasadzie nie prowadzimy tutaj dyskusji politycznych.

    OdpowiedzUsuń