czwartek, 23 marca 2017

Policjanci będą jeszcze bliżej mieszkańców

W Ruszowie, mają się niebawem pojawić regularne dyżury dzielnicowego. Jeżeli pomysł się sprawdzi, to w ślad za nim mają pójść inne miejscowości powiatu zgorzeleckiego. Wszystko po to, żeby zwiększyć wymianę informacji. Na tym jednak nie koniec.


Dziś w Ruszowie odbyło się spotkanie policji z mieszkańcami w sprawie bezpieczeństwa, w którym uczestniczyli m.in. komendanci Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu i Komisariatu Policji w Pieńsku.

- Chcemy zmienić wizerunek dzielnicowego, który dotychczas bywał porównywany do Yeti - "istnieje ale nikt go nie widział". - mówił podczas spotkania Antoni Owsiak, komendant KP w Pieńsku - od niedawna dzielnicowi zostali odsunięci od "zadań biurowych" i skierowani do pracy z ludźmi, dlatego chcemy teraz wykorzystać ich potencjał.

Głównym problemem zgłaszanym przez mieszkańców był brak bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym i możliwości zgłoszenia zdarzenia. Dlatego zaprezentowana mapa zagrożeń bezpieczeństwa nie została przyjęta z tak dużym entuzjazmem jak propozycja wprowadzenia dyżurów dzielnicowego. Ostatecznie ustalono, że sołectwo udostępni pomieszczenie, a komenda wyznaczy terminy regularnych dyżurów dzielnicowych, w trakcie których mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje problemy. W kwestii mapy pojawił się jednak pomysł na oznaczanie na niej miejsc przerzutu narkotyków przez lokalnych dilerów oraz oznaczania dziupli samochodowych.

- Informacje przekazywane przez mieszkańców miejscowości bardzo często służą nam jako główne narzędzie do typowania sprawców zdarzeń. - opowiadał Jan Doroszczak, Komendant KPP w Zgorzelcu, - dlatego tak ważne jest dzisiejsze spotkanie.

Mieszkańcy narzekali także na problemy lokalnych wariatów drogowych, którzy poruszają się po miejscowości z dużą prędkością samochodami bez dokumentów i co gorsze bez tłumików. W tym przypadku policjanci zachęcali do zgłaszania poszczególnych przypadków i wyciągania wobec nich konsekwencji.

- Cały czas tworzymy wewnętrzną listę piratów drogowych, dlatego w wielu sytuacjach abyśmy mogli wyciągnąć konsekwencje w stosunku do takiego kierowcy wystarczy nam zgłoszenie od osoby, która potwierdzi, że była świadkiem konkretnego zdarzenia. - opowiadał Owsiak - na tym jednak nasze działania się nie skończą, bo instruujemy policjantów, aby w przypadku kontroli takiej osoby policjanci odstępowali od polityki mandatowej i kierowali sprawy do sądu, który ma większe kompetencje w tym zakresie. Dodatkowo będziemy egzekwować zapisy ustawy o utrzymaniu czystości w gminie i nakładać mandaty osoby, które dokonują demontażu samochodów na terenie swoich posesji. Będziemy się teraz interesować nie tylko samym kierowcą takiego samochodu, ale i tym co robi na swoim podwórku.

Możliwe że w przyszłym miesiącu zostanie uruchomiony pilotażowy projekt, w którym policjanci z ruchu drogowego zostaną podzieleni na grupy i otrzymają "pod opiekę" sołectwa lub gminy. Dodatkowo jeśli w Komendzie Wojewódzkiej we Wrocławiu zostanie utworzony wydział autostradowy, to także policjanci z KPP w Zgorzelcu pełniący obecnie służbę na autostradzie będą oddelegowani do nowych zadań.

Już niebawem na stronie Urzędu Gminy i Miasta Węgliniec oraz na Wędrowcu Ruszowskim mają się pojawić informacje o dzielnicowych, wraz ze zdjęciami, przypisanymi rewirami oraz numerami telefonów kontaktowych.

Dzielnicowa miejcowościach gminy Węgliniec: 
Imię i nazwisko: sierż szt. Agnieszka BOBA - ANDRUKIEWICZ
Telefon służbowy: +48 75 77 12 007, +48 797 306 328
Jednostka: KP w Pieńsku
Rejon patrolowania dzielnicowego:Ruszów, Stary Węgliniec, Piaseczna, Jagodzin, Polana, Okrąglica, Kościelna Wieś

Strona ze wszystkimi dzielnicowymi jest dostępna tutaj.

Źródło: zgorzelec.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz