„PROGRAM PRIORYTETOWY OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO”.
źródło www.wegliniec.pl
Program ten, w skrócie określany jest mianem programu wymiany pieców. Program ten wzbudził również zainteresowanie wielu mieszkańców naszej gminy. Autor programu, WFOŚiGW we Wrocławiu, w odpowiedzi na zainteresowanie nie tylko mieszkańców naszej gminy zorganizował w dniu 17 maja br konferencję z udziałem przedstawicieli gmin, podczas której to konferencji przedstawiono szczegóły tegoż programu.
Pragnę przedstawić główne założenia programu jakie zostały w nim określone oraz kierunki działań gminy Węgliniec w tym zakresie.
Przyjęty program ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń powstających podczas spalania stałych paliw w celu ogrzania lokali i budynków mieszkalnych. Chcąc osiągnąć ten efekt Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ustalił zasady i reguły pomocy finansowej wszystkim tym, którzy wymienią dotychczasowe przestarzałe źródła ogrzewania mieszkań na nowoczesne, nowej generacji kotły co najmniej 5 klasy.
Streszczenie przyjętego programu zamieszczam poniżej, nie mniej pragnę w kilku głównych punktach zasygnalizować i przedstawić podstawowe zasady tegoż programu:
Na finansowanie wymiany kotła składają się środki pieniężne (gotówka) właściciela mieszkania w wielkości 50 % kosztów kwalifikowanych oraz kredyt udzielony właścicielowi mieszkania ze środków WFOŚiGW w wysokości drugich 50 % kosztów kwalifikowanych.
Udzielony kredyt, po spełnieniu określonych warunków, może być w połowie umorzony. Kwota umorzenia połowy kredytu, czyli 25 % wartości kosztów kwalifikowanych wymiany kotła, jest tą wymierną w określonej wielkości gotówki, pomocą w wymianie źródła ogrzewania mieszkania.
Właściciel mieszkania nie może indywidualnie i bezpośrednio uzyskać kredytu w WFOŚiGW, czyli w części dofinansowania kosztów wymiany kotła. Obsługę programu ograniczenia niskiej emisji, obsługę administracyjno-finansową właścicieli mieszkań wnioskujących o środki na realizację zadań z tego programu zapewnia gmina właściwa dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Za pośrednictwem gminy wnioskodawca załatwiał będzie i realizował zadanie wymiany źródła ogrzewania.
Zasady i sposób realizacji zadań nałożonych na gminę określić ma regulamin uchwalony przez radę gminy. Rada Miejska naszej gminy zdecydowała umożliwieniu mieszkańcom możliwości pozyskania środków na wymianę kotłów i rozpoczęto działania związane z przygotowaniem regulaminu. Regulamin ten, po skonsultowaniu zasad, szczegółów i założeń z WFOŚiGW przyjęty zostanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej w ostatnich dniach czerwca.
W pierwszej połowie czerwca udostępniona zostanie do pobrania treść deklaracji dla chętnych do przystąpienia wymiany kotła, w której to podane informacje pozwolą określić skalę zainteresowania programem, ilość środków jaka będzie niezbędna do realizacji. Uzyskane dane pozwolą również na rozważenie możliwości ewentualnego dofinansowania części kosztów wymiany kotłów ze środków własnych Gminy Węgliniec.
Złożone deklaracje pozwolą również na przygotowanie i organizację spotkania informacyjnego w siedzibie Urzędu Gminy dla składających deklaracje. Na spotkaniu tym pracownik WFOŚiGW – doradca energetyczny wyjaśni i udzieli wyczerpujących informacji dotyczących szczegółów wymiany źródła ogrzewania.
W przedstawionym powyżej streszczeniu i sygnalizacji głównych założeń programu użyłem skrótów tekstowych i skrótów nazewnictwa. Pisząc o właścicielu mieszkania należy również mieć na uwadze właścicieli domów jednorodzinnych czy właścicieli lokali mieszkalnych w blokach mieszkalnych. Pod pojęciem źródła ogrzewania kryją się również:
- lokalne kotłownie w blokach mieszkalnych (kotłownie wspólnot mieszkaniowych
- kolektory słoneczne
- pompy ciepła
- panele fotowoltaiczne
- przydomowe elektrownie wiatrowe
Pojawiające się nowe istotne informacje dotyczące realizacji programu będą niezwłocznie publikowane na stronie www.wegliniec.pl w specjalnej zakładce pn. „program niskiej emisji” jak i również podawane będą do publicznej wiadomości na tablicach ogłoszeń.
Burmistrz Stanisław Mikołajczyk
PROGRAM PRIORYTETOWY OGRANICZENIE NISKIEJ EMISJI NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO - streszczenie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz