sobota, 27 lutego 2016

Klub czytelnika "Literatka"?

Ach, ten komputer...
 Autor Jadwiga Kuternozińska
Wczoraj było trzecie spotkanie Klubu czytelnika. Po bardzo pracowitym czasie ferii, gdy każdy z członków Klubu pokazał co potrafi, nastał czas przedyskutowania dalszych zadań. Skupiono uwagę na celach Klubu. To co nasza szefowa, Wiela Wasyłew Zwierz ujęła w poniższe słowa będzie przyświecać naszej pracy "Założeniem naszego Klubu jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań starszych i młodszych. O korzyściach płynących z przygody z
książką  słyszał prawie każdy - książka uczy, pokazuje różne rzeczywistości , rozwija wyobraźnię, podpowiada jak rozwiązywać problemy. Istnieje nawet forma artterapeutyczna - biblioterapia - czyli terapia poprzez książki. Bajki terapeutyczne od lat pomagają dzieciom przezwyciężyć lęk, stratę , nieśmiałość i znaleźć rozwiązanie dla różnych problemów. Ale biblioteka to także miejsce spotkań z twórcami, miejsce obcowania z różnymi formami sztuki, to także muzyka i multimedia.
Obecnie na polskim rynku pojawiają się pozycje literackie kierowane do dzieci i młodzieży o ogromnych walorach litererackich i artystycznych. Polscy ilustratorzy są nagradzani na międzynarodowych imprezach związanych z literaturą dziecięcą.Kontakt z taką pozycją to przygoda i doznanie estetyczne. Literatura splata się z malarstwem , rysunkiem, grafiką.To wszystko mamy w zasięgu ręki.
Każdy z nas, członków Klubu, ze względu na specyfikę swojego zawodu i doświadczenia proponuje inna przygodę lub inny aspekt kontaktu z książką. Naszym celem jest zintegrowane i holistyczne podejście do literatury - jako źródła wiedzy. inspiracji i wyzwalacza dla procesów kreatywnego myślenia i kreatywności w ogóle.  Bazujemy na książce - jako wyzwalaczu inspiracji bądź to do artystycznych kreacji(wszelkiego rodzaju warsztaty artystyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży), bądź źródła informacji dla dalszych poszukiwań lub powodu do ożywionej dyskusji w klubach tematycznych.
 Uważamy, że dla dzieci zintegrowane  i holistyczne aktywne podejście przy wsparciu zbudowanym na relacji jest kluczem do efektywnego uczenia się i kluczem do kształtowania odpowiedzialności (o czym tak dużo ostatnio mówi neurodydaktyka). 

Ale dość teorii. Przejdźmy do rzeczy.
Zadecydowano, że w każdy piątek od godziny 16.00 do 17.30 będą się toczyć warsztaty połączone z książką. Każda z osób prowadzących zajęcia będzie się specjalizowała w innej dziedzinie: Wiela w warsztatach ceramicznych, Paweł w modelarstwie, Edward prowadzi indywidualną naukę obsługi komputerów dla seniorów, Agnieszka czuje się mocna w kulinariach, Halinka przeprowadzi "kiczowisko", Sylwii marzą się wieczorki literackie przy gramofonie, Jadwiga w teatrzykach dla dzieci i czytaniu bajek, Kasia w zajęciach z koncentracją.
W najbliższe, marcowe piątki będzie kontynuowana nauka obsługi komputera, teatrzyk dla dzieci i modelarstwo.

Dyskutowano też nad nazwą Klubu. Wśród wielu propozycji najbardziej przypadła do gustu nazwa Klub Czytelnika "Literatka". Choć powoduje różne skojarzenia, jednak łatwo wpada w ucho, jest zabawnym słowem, choć wieloznacznym. A może czytelnicy mają inne propozycje?

Kolejne spotkanie Klubu 1 kwietnia godzina 18.00. Zapraszamy chętnych.

Poniżej wczorajsze zajęcia:  komputerowe, modelarskie. A Ania, po wysłuchaniu bajki o Krainie Oz, wycina bohaterów teatralnych do przedstawienia, które za chwilę wystawi.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz