poniedziałek, 18 stycznia 2021

Profilaktyka i wykrywanie raka jelita - Gmina Węgliniec przystąpiła do projektu!

W dniu 18 stycznia 2021 roku w Urzędzie Gminy i Miasta w Węglińcu Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski i Burmistrz Gminy i Miasta Mariusz Wieczorek podpisali Deklarację współpracy w ramach koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W wydarzeniu uczestniczyli także Radna do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Teresa Zembik, Sekretarz Gminy Węgliniec Marcin Papla, Kierownik Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Drogownictwa Urzędu Barbara Czapiewska, Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węglińcu Grażyna Sroka, Kierownik Praktyki Lekarzy Sp. J. w Węglińcu Ilona Curyło-Dziuba oraz Komendant Gminny OSP Janusz Droś.

Urząd Gminy i Miasta Węgliniec, przy udziale Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węglińcu mając na uwadze zdrowie mieszkańców Gminy Węgliniec, rozpoczyna realizację projektu pn. "Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn." Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii. Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym:
50-65 lat - niezależnie od wywiadu rodzinnego,
40-49 lat - w przypadku kiedy u krewnego I stopnia rozpoznano raka jelita grubego,
25 - 49 - w przypadku stwierdzenia mutacji genetycznej,

Osoby chcące wziąć udział w akcji, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węglińcu w każdą środę tygodnia począwszy od dnia 20 stycznia do 15 marca 2021 roku. Wykonany test należy złożyć również w placówce MGOPS, z której został pobrany a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.
Źródło: wegliniec.pl

3 komentarze:

  1. A co z osobami 70+?

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z osobami 49-54 - czy w tym wieku ludzie nie chorują na nowotwory?

    OdpowiedzUsuń
  3. A co z osobami 50 + ?
    Może niech ktoś w końcu określi dokładnie te przedziały. Na stronie urzędu dokonano sprostowania dlaczego tu nie.?

    OdpowiedzUsuń