niedziela, 12 listopada 2023

11 listopada w Europie


Tablice upamiętniające poległych
mieszkańców Ruszowa
w latach 1914-1918
11 listopada w Europie jest dniem o szczególnym znaczeniu. W Polsce jest to święto narodowe, upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 roku. W innych krajach Europy 11 listopada jest również obchodzony, ale z różnym znaczeniem.

W Francji i Belgii 11 listopada jest obchodzony jako Dzień Pamięci, upamiętniający
zakończenie I wojny światowej. W tym dniu odbywają się uroczyste akademie
i nabożeństwa, a także składanie kwiatów na grobach poległych. W Paryżu odbywa się tradycyjna parada wojskowa.

W innych krajach Europy 11 listopada jest obchodzony w różny sposób. Na przykład w Wielkiej Brytanii jest to Dzień Pamięci, w którym czci się pamięć poległych w I i II wojnie światowej. W Portugalii 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, ale nie jest to święto narodowe.

11 listopada jest dniem o znaczeniu historycznym i symbolicznym. W wielu krajach Europy jest to okazja do refleksji nad przeszłością i przyszłością, a także do wyrażenia pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność.

Niemcy poniosły ogromne straty ludzkie podczas Wielkiej Wojny. Zginął co 10 żołnierz niemiecki, w tym ponad 200 tys. Polaków wcielonych do armii pruskiej - gównie z Wielkopolski. Z Rauscha poległo w ciągu 4 lat wojny 117 wysłanych na front żołnierzy, chociaż zniszczenia wojenne ominęły naszą miejscowość.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz