niedziela, 5 sierpnia 2018

150 osób na koncercie w Ruszowie

Jadwiga Kuternozińska
Cała sala widzów zadziwiła występujących artystów, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nawet prowadząca koncert i jednocześnie śpiewaczka operowa, Eleni Ioannidou, stwierdziła, że w Niemczech, gdzie obecnie mieszka na tego typu widowisko przychodzi 5-10 osób. A o owacjach na stojąco i bukietach kwiatów jakie otrzymali na koniec
dzisiejszego występu nie ma co nawet marzyć. Cieszy nas
bardzo, że Ruszów ma możliwości przyjmowania znamienitych gości ze świata muzyki klasycznej. A tym razem był to koncert zespołu Lausitzer Ensamble w ramach "I Łużyckiego Wieczoru z Muzyką Dawną" wystawiony dzięki Fundacji "Łużyce - Wczoraj i Dziś", a zorganizowany przez Fundację prowadzoną przez Pawła Zawadzkiego i Paulinę Grabuńczyk. Koncert mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu Rady Sołeckiej Ruszowa pod kierownictwem sołtysa Mirosława Kozy oraz Lokalnej Grupy Historycznej - również z naszej wsi. Uroczystość była pod hasłem "Dla Niepodległej" i w związku z tym można było obejrzeć ciekawą wystawę "Ojcowie Niepodległości". Goście wchodzili udekorowani kokardami narodowymi zrobionymi przez ruszowskie panie. 
Chcę zwrócić uwagę na plakat wykonany przez Aleksandra Karcza, artystę z Pieńska. W roli muzy widzimy na nim Olę, która wielokrotnie odwiedzała nasz dom kultury i uświetniała pracę z dziećmi grając na gitarze. Pozdrawiamy Cię Olu.
Realizacja wydarzenia możliwa była dzięki dofinansowaniu z Powiatu Zgorzeleckiego, Gminy Węgliniec oraz Nadleśnictwa Ruszów, a gościli na nim burmistrz GiM Węgliniec Stanisław Mikołajczyk, vice-starosta zgorzelecki Mariusz Wieczorek, dyr. miejscowej szkoły Irena Droś, komendant gminnej OSP Janusz Droś oraz mili goście z naszej wsi i całej gminy i spoza niej. Ponadto zaszczycili nas swoją obecnością studenci Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia, którzy zajmują się archeologią na naszym terenie (przedostatnie zdjęcie).
Dekorację sali starego kościoła przygotowała grupa LGH w Ruszowie wspomagana przez mieszkańców.

Wszystkim organizatorom należą się wielkie brawa.

2 komentarze:

  1. Przyjaciele z Gozdnicy5 sierpnia 2018 14:16

    Koncert przepiękny barok klasyczny z lekkim a jeszcze urok waszej sali i oprawa, dziękujemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Seniorzy z Czerwonki5 sierpnia 2018 14:26

    Dziękujemy prezesowi fundacji"Łużyce wczoraj i dziś" oraz przemiłym panom z LGH w Ruszowie za koncert muzyki barokowej z DUSZĄ.

    OdpowiedzUsuń