poniedziałek, 29 września 2014

Będzie nowa podłoga

Autor Jadwiga Kuternozińska

Mieszkaniec ulicy  Łużyckiej  będzie miał nowe płytki na podłodze. Tylko dlaczego pozostałe resztki wynosi do lasku rosnącego przy tej ulicy? Nawet z wiaderkiem. A wydawało się, że już wszyscy powinni mieć kubły, a jak nie, to będą śmieci podrzucać do ogólnych pojemników. A tak pięknie mieszkańcy na wiosnę wysprzątali pobocze... 
W tym linku można o tym przeczytać link

Podróż w czasie

Autor: Edward Remiszewski
W wielu filmach fantastycznych bohater posługujący się skontrowaną przez siebie maszyną przenosi się do do czasów, ktore dawno minęły. To tylko fantazja- takiej maszyny jeszcze nie udało się nikomu sporządzić- twierdzą racjonaliści.  A jednak... dzisiaj odbyłem taką wyprawę i to w dodatku w bardzo łatwy i prosty sposób. Pojechałem na krótką wycieczkę do Goerlitz. Powszechnie wiadomo, że stara część  tego grodu

Małgosia kontra Małgosia

Małgosia jak zwykle uśmiechnięta
Autor Jadwiga Kuternozińska 
 Małgosia Nowak zaprasza wszystkie dzieci w piątek, 3 października 2014 o godzinie 16.30 do Biblioteki Publicznej w Ruszowie. 
Będą dwie Małgosie. I Jasia nie zabraknie. I straszna czarownica będzie chciała upiec dzieci w chatce z piernika. Baśnie braci Grimm ciągle są żywe w dziecięcej wyobraźni. Teatrzyk dla najmłodszych poprowadzi Małgosia Nowak.
Zajęcia potrwają ok 1,5 godziny.
Rodzice w tym czasie mogą wyskoczyć na kawę lub do sklepu. 

sobota, 27 września 2014

W telewizji nie kłamią

Leśny postój
Autor Jadwiga Kuternozińska  
Jak to się dzieje, że po przejechaniu ok. 50 km nie odczuwamy zmęczenia? Gdy w lutym 2012 roku powstała grupa, po rajdzie, nawet niedalekim, każdy dzielił się wrażeniami na temat zmęczenia i drzemki po powrocie do domu. Teraz wprost przeciwnie, do ostatniego obrotu kołem uczestnikom rajdu towarzyszy uśmiech i żal, że tak szybko wróciliśmy. Czyli w telewizji nie kłamią, rower wpływa wyśmienicie na kondycję człowieka. Może przez to, że na rowerze nie ma możliwości przewożenia lodówki z wiktuałami? 

Czyj to ogród?

Tekst i fotografie: Wanda Kosowicz
Centralne miejsce w tym ogrodzie zajmuje wierzba. Chociaż nie jest lipą pełni taką samą rolę  jak drzewo z fraszki Jana Kochanowskiego "Na lipę".
"Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!
Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się najwyższej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie"

Zebranie wiejskie w kilku zdaniach

Autor: Władysław Widuch

W czwartkowe popołudnie przeprowadziliśmy zebranie wiejskie, podczas którego zostały poruszone ważne dla sołectwa tematy. Najważniejszym jednak było uzgodnienie zadania do realizacji w 2015 r. w ramach przydzielonego funduszu sołeckiego, który wynosi 27 264,11 zł. W omówionej prezentacji, uczestnicy zebrania wiejskiego zostali wprowadzeni w tematykę przyznawania, przeznaczenia i

piątek, 26 września 2014

Parytety

Autor Jadwiga Kuternozińska


Przy okazji zmiany rządu mówi się o parytetach w polityce. Dyskutujemy o kobietach, które potrafią. Ja jestem bardzo zadziwiona moją koleżanką. Co prawda nie startuje w żadnych wyborach, ale potrafiła wykonać pracę, której niejeden mężczyzna by się nie podjął. Mianowicie położyła w łazience kafelki. Obudowała wannę i kabinę, wykafelkowała podłogę. Mówi, że bała się tylko przy pierwszej, położonej na ścianie płytce - czy nie odklei się i nie spadnie. Nie spadła, więc robiła dalej. Efekty imponujące, zobaczcie sami na zdjęciach.
PS Uprzedzam, że Teresa ma zamówienia do końca kwietnia :)


czwartek, 25 września 2014

Raz na ludowo, ach jak to zdrowo...

Tym razem na ludowo. W sobotę wyjeżdżamy rowerami do Pieńska na polsko-niemiecką imprezę "Festyn na ludową nu". Wyjazd rowerami spod Domu Kultury w Ruszowie  w sobotę 27 września o godzinie 12:00 oraz samochodem Grzesia Tyrakowskiego o godzinie 13:30 (miejsca w samochodzie (aż 7) chyba jeszcze nie wszystkie zajęte). Na rowerach jedzie grupa 15 osób. Można dołączyć.

Czy tak powinno być?- ciąg dalszy walki o pracownię rehabilitacji


Autor: Edward Remiszewski
W dalszym ciągu udzielamy wsparcia mieszkańcom Gozdnicy w ich walce o pracownię rehabilitacyjną, gdyż i nam jest ona potrzebna. Przytaczamy dwa pisma: jedno od mieszkańców Gozdnicy w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gozdnicy, a drugie, to wyjaśnienie burmistrza Gozdnicy w sprawie przydziału mieszkania, które było planowane na powiększenie metrażu pracowni "Iris".Tu jest link do poprzedniego artykułu na ten temat pod tytułem "Obiecanki cacanki" LINK , a pod spodem wspomniane artykuły.

Te odlatują, te zostają.- szpacza narada


Autor Jadwiga Kuternozińska Wczoraj, w koronie dębu rosnącego nieopodal, było wielkie zamieszanie. Słychać było ptasi jazgot wydobywający się z kilku setek małych gardeł dochodzący ze wszystkich gałęzi. Ale chwilami, gdy przylatywała nowa grupa ptaków, jazgot milkł i panowała minutę kompletna cisza.  Były to duże grupy szpaków, bardzo żywo o czymś rozprawiające, widocznie narada wielu stad przed jakimś wydarzeniem. Trwało to ok 1-2 godz. po czym wszystkie odleciały.Być może poleciały przezimować do ciepłych krajów.

środa, 24 września 2014

Była sobie wieża

Autor: Edward Remiszewski
Dzisiaj rano otrzymałem wiadomość. Rozbierają wieżę telefonii komórkowej... tę która stoi koło stacji kolejowej. Jak sobie przypominam postawiono ją tam około 12 lat temu. Najpierw służyła jako przekaźnik firmy telefonicznej Era, a potem T- mobil. Od roku pozbawiana anten, które przeniesiono na wieżę koło Stolbudu, stała nieczynna, urozmaicając tylko panoramę miejscowości.

Była zdecydowanie najwyższą konstrukcją w Ruszowie. Wraz z antenami mierzyła około 63 metrów wysokości.

Grupa trzech pracowników, posiadających uprawnienia do pracy na dużej wysokości demontuje segmenty konstrukcji. Ogromny dźwig należący do firmy Błażej&Roman sprowadza je na ziemię.

Zebranie wiejskie

Autor: Władysław Widuch- sołtys
Wspólnie z Radą Sołecką zapraszam mieszkańców Sołectwa Ruszów do udziału w Zebraniu Wiejskim, organizowanym w dniu 25.09.2014 r. (czwartek) o godz. 18.15. Zebranie odbędzie się w miejscowym Domu Kultury.
Najważniejszymi tematami przewidywanymi do dyskusji są:

wtorek, 23 września 2014

Jesień, a on zaczyna kwitnienie

Wszystkie krzewy i drzewa owocują,
a on w najlepsze zaczyna kwitnienie,
owoce dojrzeją
zimową porą. ( Co to za roślina?)
Autor: Edward Remiszewski
Mimozami jesień się zaczyna, złotawa krucha i miła ... śpiewał Czesław Niemen. Nieśmiertelną piosenkę "Wspomnienie"  nucimy wtedy, gdy dopada nas nostalgia. Mimozy,  które nie są właściwie mimozami ( botaniczna nazwa to nawłoć kanadyjska) złocą pola późnym latem i wczesną jesienią. Jesień to również czas owocowania, robienia zapasów na zimę i niepowtarzalna okazja próbowania  owoców prosto z drzewa lub krzaka. Smakują zupełnie inaczej niż te kupowane w supermarkecie.

poniedziałek, 22 września 2014

Przed wyborami

Autor Jadwiga Kuternozińska
Zanim zaczniemy tematy wyborcze, pomyślmy o połataniu dziur na ulicy prowadzącej do lokalu wyborczego. Wiem, że ulica Strzelecka w dużej części leży na terenie należącym do PKP i są problemy  z jej reperacją. Jednak wybory są jedyną okazją do polepienia wyboi. Nie godzi się iść głosować potykając się i wpadając w wyrwy. Na zdjęciach dobrze widać jaki jest stan drogi.

Wpadka dilera i pasera

Źródło: zgorzelec.info
Policjanci z Pieńska zatrzymali mężczyznę u którego zabezpieczyli kilkadziesiąt porcji marihuany i metamfetaminy oraz około 100 sztuk elektronarzędzi. Natomiast funkcjonariusze Grupy Nysa, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o paserstwo VW Polo.
Diler - Gmina Węgliniec

niedziela, 21 września 2014

Ćwiczenia pod kryptonimem „WROCŁAW 2014”

Autor: Janusz Droś
W dniu 18 września 2014 r. na terenie Nadleśnictwa Ruszów odbyły się ćwiczenia teoretyczne oraz praktyczne pod kryptonimem „Wrocław 2014”, których celem było doskonalenie procedur podwyższania gotowości obronnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i nadzorowanych nadleśnictw w sytuacji wprowadzenia gotowości obronnej państwa czasu wojny, jak również doskonalenia procedur udostępniania

Jesienne podgrzybki

Tutaj sobie rosnę.
Autor Jadwiga Kuternozińska 
Wygonił mnie przed chwilą deszcz z leśnych zagajników. Po sobotnim najeździe zbieraczy nie było za bardzo co zbierać, ale mam dobrą nowinę. Rosną młodziutkie podgrzybki. Ciemne łebki z grubszymi korzonkami wystają z rozpadlin i miejsc porytych przez leśną zwierzynę. Szczególnie w mchu można zauważyć brązowy kapelusik. A prawdziwki są, niestety, stare i robaczywe. Maślaczków też kilka przy drodze rosło, ładnych, nie ślimaczących się. Tylko rydzów i

sobota, 20 września 2014

Gołąbki dla Młodej Pary

Autor Jadwiga Kuternozińska.
 Jadąc ulicą Ratuszową aż przystanęłam przy weselnie udekorowanym domu. Nad drzwiami i na bramie wjazdowej widok  wielu gołąbków. Gdzie się podziały nieśmiertelne baloniki? Czyżby wyszły z mody?
Młodej Parze życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

piątek, 19 września 2014

Rafał

Rafał w stroju do ćwiczeń. Zabandażowany
nadgarstek, aby go nie przeforsować.
Autor Jadwiga Kuternozińska 
Rafał Makowski jest przykładem młodego człowieka, który nie wyemigrował z Ruszowa i nie stał pod Mądrym drzewem. Gdy miał chwilę wolnego czasu, wymyślał zajęcia dla dzieci. A to koło tenisowe poprowadził, a to taniec break dance w spartańskich, komórkowych warunkach sobie ćwiczył. Teraz postanowił założyć grupę taneczną złożoną z najmłodszych, chętnych do tańca dzieciaków. Kilka lat temu, ćwicząc w klubie,  doprowadził swoich uczniów do występów  na estradzie. Bardzo się zawstydził, gdy ktoś z widowni poprosił
go o autograf. Bo jest on skromnym chłopakiem z przesympatycznym uśmiechem. I zaprasza chętnych do zapisania się na zajęcia break dance w czwartek o godz. 17.00 do Domu Kultury w Ruszowie.

czwartek, 18 września 2014

Zagadka o Ruszowie

Autor: Edward Remiszewski
Zazwyczaj pokazujemy ładne zakątki Ruszowa: park, boisko sportowe, skwerek, piękne ogrody. Są jednak miejsca, które szpecą naszą wieś. Tak przyzwyczailiśmy się do ich widoku, że przestają nas razić. Dopiero przybysze z innych rejonów kraju pytają złośliwie?. Czyżby II wojna  w centrum Ruszowa skończyła się klika miesięcy temu? - wskazując poniszczone zabudowania fabryczne. Na frontowej ścianie budynku bardzo wyraźnie

poniedziałek, 15 września 2014

Portret kani.

Autor: Edward Remiszewski
Gzie rosną grzyby?. Odpowiedź jest oczywista i banalna. W lesie. Każdy grzybiarz, który nie chce zdradzić swoich tajemnych miejsc tak odpowiada. Ale nie tylko lasy są siedliskiem grzybów jadalnych. W tym roku wyjątkowo obrodziły kanie. Na "Jasinkowych łąkach",  położonych w pobliżu torów, aż zaroiło się od tych smacznych grzybów. Dziesiątki, a może i setki czubajek  jest widocznych już z nasypu kolejowego. Ponieważ nie

niedziela, 14 września 2014

3000 pierogów!!!, Adele i Adelki oraz szeryf Paweł



Autor Jadwiga Kuternozińska
Filmik. Paweł Lubarski
50 kg kapusty kiszonej, 42 kg mąki, 8 kg cebuli, 3 kg boczku, 6 l. oleju i grzybów suszonych cały gar. Tyle poszło na Święto Grzybów do pierogów lepionych przez kobiety ruszowskie. Funkcję kucharek przejęło Koło Ludzi Aktywnych wspomagane przez KGW. Zgoda i chęć działania sprawiły, że praca

sobota, 13 września 2014

Truskawki w kaloszach

kliknij aby powiększyć
Autor: Wanda Kosowicz
Pierwsze kroki skierowałam do ogródka warzywnego pani Edyty. A tu same niespodzianki. Kwitnące różowo truskawki posadzone w kaloszach. Dynia rozsiadła się na krześle i z wysoka spogląda na rabatki. W tunelu foliowym ogórki, których płaska łodyga wygląda jak kabel łączący podzespoły peceta. Wprost z łodygi wyrastają żółte kwiaty zapowiadając  obfite plony. Sadzonki fioletowej papryki uginają się pod ciężarem owoców. Wszystkie rośliny są tak dorodne  i zdrowe dzięki

Obiecanki cacanki...

kadr z filmu
https://www.facebook.com/video.php?v=241034556092220
Autor: Edward Remiszewski
Z uwagą śledzimy zmagania Gozdnicy i sami się do tych zmagań dołączamy jako mieszkańcy Ruszowa. A oto najświeższe wiadomości w sprawie pracowni rehabilitacyjnej.
16 sierpnia 2014 otrzymaliśmy od pani Ewy Psyk radosną informację. „Będziemy mieć w Gozdnicy rehabilitację. To jest już pewne na 100 % Jest już decyzja dyrektora lubuskiego funduszu. Tylko wszystko jeszcze musi przejść przez oficjalne procedury Nie wiem jeszcze

czwartek, 11 września 2014

Już wkrótce Święto Grzybów w Węglińcu


Źródło: www.wegliniec.pl
Tegoroczna, XVIII już edycja Święta Grzybów odbędzie się w dniach 13- 14 września 2014 r.  W tym roku na scenie wystąpią m.in. zespoły: After Party i Łzy oraz kabaret „Czesuaf”.  W ramach współpracy z czeską gminą Hodkovice  będziemy również gościć zespół muzyczny i teatr z Czech. 
Plakat w "Czytaj dalej"

Ulica Akacjowa i Dębowa

Autor Jadwiga Kuternozińska
Przy okazji wywozu śmieci wielkogabarytowych wyszło na jaw, że mamy ulicę o której nikt nie miał pojęcia. To ulica Ogrodowa, przy której nikt nie mieszka, ale istnieje. Teraz zauważyłam dwie nowe nazwy ulic: Dębowa i Akacjowa. Na nowym osiedlu ruszowskim pomiędzy  Brzozową i Żagańską usytuowanych jest kilka działek budowlanych. Na niektórych są wybudowane śliczne domki, na innych rozpoczęte budowle lub tylko

Klasyka - czyli ogród Państwa Górniaków

Autor: Wanda Kosowicz

Za domem Państwa Górniaków znajdują się nowoczesne kurniki w których hodowane są kury nioski. Nie sposób się jednak tego domyśleć, bowiem całe obejście tonie w kwiatach. Za płotem uwagę przyciąga mały stawik z różnokolorowymi liliami wodnymi. Duży wiatrak, co prawda nie miele mąki, ale upiększa obejście i przykuwa wzrok. Kwiaty przeważnie roczne: cynie, pelargonie, begonie zajmują każdą wolną przestrzeń. Rosną w ogrodzie, wiszą w donicach

Wnioski z wizyt we wsiach tematycznych

Ciasto z mchu
Autor: Redakcja Wędrowca 
Patrząc na inne wioski, które potrafiły zjednoczyć się we wspólnym celu, trochę im zazdrościmy. Zaczęliśmy myśleć o Ruszowie. Pierwszy krok mamy za sobą: potrafiliśmy skupić się przy organizacji Jagodowego Lata 2014. 150 Ruszowian wymienionych z imienia i nazwiska przyczyniło się do Święta na wysokim poziomie. W linku można jeszcze raz przeczytać o tych mieszkańcach . Tyle było osób zaangażowanych ile

środa, 10 września 2014

Cd. wioski tematyczne Osetnica - wieś tajemniczych ogrodów

Jestem zauroczony Osetnicą (gmina Chojnów). To chyba najpiękniejsza wieś jaką w życiu widziałem. Jeszcze trochę trzeba oszlifować ten diament, a będzie jaśniał na całą Polskę. Mieszkańcy tej miejscowości realizują projekt  z cyklu wsi tematycznych " Osetnica-wieś tajemniczych ogrodów". Każdy zakątek posiada swoją nazwę. Często niezwykłą i tajemniczą. Wszystko co jest związane z uprawą roślin ozdobnych, warzyw i owoców, wykorzystaniem do celów kulinarnych

Cd. wioski tematyczne Pasternik - Wioska wiatru

Pasternik to malutka  wioska w gminie Gromadka, powiat bolesławiecki, położona we wschodniej części Borów Dolnośląskich. Tak naprawę to samej wioski uczestnicy wyprawy nie widzieli. Zostali przyjęci w leśniczówce oddalonej około 2 km od centrum miejscowości.  Jak przystało na leśniczówkę położona jest ona na sporej polanie  otoczonej borem sosnowym. Przyjął nas gospodarz z żoną i dziećmi.  Skąd te wiatry, jeżeli tu tak cicho i spokojnie?

wtorek, 9 września 2014

Cd. wiosek tematycznych- Lipiany - wioska smaków

Powitanie w Lipnicy.
  Dziewczętom towarzyszy wójt
 i zastępca wójta
Autor Jadwiga Kuternozińska
Lipiany, to także wioska tematyczna w gminie Bolesławiec. Warto podkreślić, że liczy tylko 150 mieszkańców. A jednak podjęła wysiłek zaistnienia. Nazwali się "Wioską smaków". Osadnicy w Lipianach pochodzili z Bałkanów, szczególnie z byłej Jugosławii. Do dnia dzisiejszego gospodynie przyrządzają potrawy bazując na przepisach swoich mam i dziadków.
W malutkim, ale dobrze wyposażonym klubie przyjęły nas młode dziewczęta w kucharskich strojach. Opowiedziały o historii i pochodzeniu tutejszej ludności. Zaprosiły do

Wioski tematyczne. Kraśnik Dolny- wioska sześciu zbóż.

Warsztaty w stodole
Autor Jadwiga Kuternozińska 
Zastanówmy się, jaki produkt możemy sprzedać, aby na tym zarobić.
Grupa Odnowy Wsi, której u nas liderem jest Grzegorz Tyrakowski, zorganizowała wyprawę na przegląd wsi, tzw. tematycznych. Oznacza to, że te wsie wyróżniają się na tle innych wiosek jakąś wybraną dziedziną, wokół której mieszkańcy skupiają się i ją kultywują. Zapraszają turystów, aby pokazać swoje mocne strony.   Pierwszą z 4 wsi był Kraśnik Dolny. Nazwali się "Wioską Sześciu Zbóż". Zasłynęli z wieńca

poniedziałek, 8 września 2014

Nie ma już " Mądrego drzewa" - symbol Ruszowa poległ

Gdzie my się teraz podziejemy?
Autor: Edward Remiszewski
Lotem błyskawicy obiegła Ruszów wiadomość- wycinają "Mądre drzewo". Rzeczywiście, ekipa zaczęła wycinanie   lipy.  
-Gdzie my się teraz podziejemy? -skarżą się starzy bywalcy tego miejsca- Nie można na to spokojnie patrzeć. Tyle pięknych chwil spędzonych  wspólnie  z kumplami pod "Mądrym drzewem"!
- Zadzwonimy do burmistrza, niech wstrzyma tę destrukcję środowiska - albo lepiej do ekologów, niech się przykują łańcuchami do tego pomnika przyrody.

Kamienie, wrzosy i jaskiniowcy- czyli rajd do Nochten

Kliknij na zdjęcie
Autor: Edward Remiszewski

Żeby w pełni docenić walory tego niezwykłego miejsca, trzeba by tu spędzić cały dzień. I chłonąć wszystkimi zmysłami piękno, które nas otacza. My tylko wskazujemy drogę- naśladownictwo jak najbardziej wskazane.

Ten rajd wcale nie należał do łatwych. Trasa rowerowa w obie strony liczy 45 km. 18 rowerzystów w pomarańczowych koszulkach wyruszyło w drogę; najpierw

niedziela, 7 września 2014

Zawody strażaków w czeskich Kunraticach u Cvikova – 06.09.2014

Autor: Janusz Droś
Tradycyjnie od wielu lat w pierwszą sobotę września nasi strażacy udają się do Kunratic u Cvikova aby rywalizować w zawodach pożarniczych o Puchar Starosty (Wójta) tej gminy rozgrywanych na nietypowej arenie a mianowicie na głównej ulicy miejscowości która to na czas zawodów jest zamknięta dla ruchu drogowego. Tym razem aby zaskoczyć naszych rywali drużyna ruszowskich strażaków została oficjalnie wzmocniona dwoma strażakami z OSP

piątek, 5 września 2014

Na kamieniu kwiaty nie rosną tylko... kanie


Autor: Edward Remiszewski
Nikt się jednak nie spodziewał, że cala rodzinka kani wyrośnie na  opasce z  drobnych kamieni koło ściany jednego z domów w Ruszowie
Kanie, zwane sowami, najczęstszej spotykamy na łąkach, w miejscach  wilgotnych, tam gdzie były wypasane konie. Trwa teraz wysyp tych smacznych grzybów. Niektóre z nich osiągają pokaźne rozmiary- największe mają około 30 cm średnicy.Wszyscy wiedzą, że najbardziej smakują podawane

czwartek, 4 września 2014

Czy to zakład fryzjerski?

Autor Jadwiga Kuternozińska 



Bardzo zadziwił mnie wygląd nowego zakładu fryzjerskiego Asi Polak. Piękny kominek, solarium, wielkie lustra, nowoczesne szafki, lśniące płytki, modnie położone pasy tapety. Wszystko z gustem i umiarem.Pani Asia mówi skromnie, że odziedziczyła salon w takim stanie po poprzednich właścicielach. Jakby nie było, to jest on urządzony jak miastowy dobrej kategorii. Mamy już w Ruszowie nowoczesne przedszkole, szkołę z dobrym poziomem nauczania, dom kultury skupiający wiele działań społecznych, ośrodek zdrowia i remizę OSP po remoncie oraz dom przedpogrzebowy na ukończeniu. Aha, i jeszcze park. Trochę się tego uzbierało. A może czytelnicy dopowiedzą co jeszcze mamy dobrego? Co złego, to każdy już wie.
PS. Prawda, mamy piękny kościół. Dziękuję za dopowiedzenie. 


Co nowego zakwitło w ogrodzie Państwa Piętów?




Autor: Wanda Kosowicz
Byłam w ogrodzie Pani Krysi i Mariana Piętów przed Jagodowym latem. ( patrz tuta). Ogród chociaż niewielki zachwycał różnorodnością kwiatów. Tak samo bogato wyglądają rośliny późnego lata. Pochodziłam pomiędzy rabatami i starałam  się wyłowić te rośliny, które zakwitły niedawno.

Galeria roślin ( TUTAJ)


środa, 3 września 2014

Zadaszenie sceny

Męska narada
Autor Jadwiga Kuternozińska 
Dzisiejsze spotkanie było typowo męskie. Dotyczyło sceny przy Domu Kultury w Ruszowie. Otrzymaliśmy 1700 zł z funduszy gminnych na zadaszenie stelażu, który powstał przed Jagodowym Latem (dzięki społecznemu zaangażowaniu). Na dzisiejszym spotkaniu mężczyźni ustalili rodzaj pokrycia, potrzebną ilość, opierzenie oraz sposób dostarczenia. Mieczysław Wawrzynek zdeklarował się poszukania i zakupu odpowiedniej blachy wraz z wkrętami

wtorek, 2 września 2014

II rajd samochodowo-rowerowy do Parku głazów narzutowych w Nochten ( Niemcy)

Wrzosy w Nochten (kliknij, aby powiększyć obraz)
Autor: Edward Remiszewski
Rozszerza się krąg naszych wyjazdów rowerowych. Poznaliśmy nasze okolice, teraz zdobywamy Niemcy.
W niedzielę 7 września o godzinie 8,00 spod DK w Ruszowie wyruszmy do słynnego w całej Europie Parku głazów narzutowych w Nochten, stanowiącego przykład zagospodarowania terenów pokopalnianych. Na 17 ha rozpościera się ogród skalny, którego istotnym elementem są głazy wydobyte podczas eksploatacji

poniedziałek, 1 września 2014

Przedszkole w Ruszowie po nowemu

Pierwszy dzień w przedszkolu jest trudny
(kliknij, aby powiększyć)
Autor Jadwiga Kuternozińska
"Dla mnie bezpieczeństwo dzieci jest na pierwszym miejscu, stąd certyfikaty i atesty. (...) zatrudniam też osoby, które mają odpowiednie wykształcenie i dobrą rekomendację gwarantującą rozwój i bezpieczeństwo najmłodszych"
Przez lata przyzwyczailiśmy się do naszego Przedszkola, z nieśmiertelnymi huśtawkami i klombikiem w miejscu dawnej karuzeli. A tu nowi dzierżawcy i nowy widok

Hurra! Nareszcie idziemy do szkoły.

Z dyrektor Zespołu Szkół w Ruszowie mgr Ireną Droś rozmawia Edward Remiszewski

Nie żal uczniom i nauczycielom wakacji?

Trochę żal, ale co tam.... W szkole czeka nas wszystkich mnóstwo ciekawych zajęć. Wiele ważnych zadań musimy zrealizować.
W tym roku nie będziemy się nudzić. Mamy nowych nauczycieli: Panią Katarzynę Nakonieczną, która będzie wspomagać nauczycieli klas III, oraz Pana Marka Cichockiego – nauczyciela języka angielskiego 
w gimnazjum.
Rodziców sześciolatków mogę zapewnić. Jesteśmy dobrze przygotowani na ich przyjęcie.
Uczniowie klas 0-III zobaczą w swoich gabinetach  nowiutki sprzęt. Wymieniono w nich meble, gdyż niektóre z nich

Ostrzeżenie przed silnymi opadami












OSTRZEŻENIE