sobota, 6 kwietnia 2019

Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi

Chcemy zachować niepowtarzalne, nieco nostalgiczne piękno starych makatek.
Zebranie Lokalnej Grupy Historycznej odbyło się po raz pierwszy w jednym z pomieszczeń dawnego kościoła  ewangelickiego w Ruszowie. Decyzją burmistrza gminy lokum to zostało oficjalnie przekazane LGH na jej siedzibę. Postanowiono, że zebrane do tej pory środki finansowe zostaną przeznaczone na remont pomierzeń, oraz organizację
imprez obrazujących życie mieszkańców Ruszowa, od 1945 roku
do dnia dzisiejszego. Pierwsza wystawa zostanie otwarta w auli Św. Jerzego już w maju b.r.
Temat ekspozycji "Makatka polska".
Makatki były do niedawna główną ozdobą kuchni w polskich domach, często wzorzyste i wielokolorowe, ale także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Łatwiejszą metodą jest użycie kanwy – tkaniny o regularnym splocie.
Makatki, w zależności od tego co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje np: makatka religijna, ozdobna i kuchenna.
Dzisiaj w zasadzie nie widuje się tych tkanin w naszych domach. Wywieszanie ich często uważane jest za obciachowe, za coś w rodzaju "jelenia na rykowisku" - ale czy słusznie? Przecież stanowią one istotny element wystroju wnętrz naszych rodziców i dziadków.

Prosimy bardzo o wypożyczenie tkanin, które jeszcze znajdują się w domach. Można przekazywać je naszemu sołtysowi, lub pozostawiać w bibliotece.

Chcemy zachować niepowtarzalne, nieco nostalgiczne piękno starych makatek.

Wszystkie dzieła zostaną wyeksponowane na specjalnych tablicach. Przewidywany termin otwarcia wystawy 26 maja 2019 r. Dzień Matki
Uwaga: przekazane ozdoby należy podpisać imiennie w prawym dolnym rogu. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz