piątek, 7 maja 2021

Jak to z biblioteką w Ruszowie było. Rys historyczny

W Dniu Bibliotekarza życzymy wszystkim pracownikom bibliotek dużo satysfakcji z pracy. Głosujcie na naszą bibliotekę TUTAJ
Polska Biblioteka Publiczna w Ruszowie rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku. Datę tę można ustalić na podstawie wpisów książek w inwentarzu. Wówczas zajmowała ona pomieszczenia w bloku przy Placu Wolności 1 (obecnie Plac Partyzantów). W tym samym miejscu działała siedziba ówczesnego wójta gminy Ruszów. Początki były skromne - zaledwie 500 książek przekazanych przez Bibliotekę Powiatową w Zgorzelcu. Wyposażenie stanowiły poniemieckie meble - szafy i półki, które przystosowano do celów bibliotecznych. Pomimo skromnego księgozbioru i wyposażenia biblioteka stanowiła ważne centrum kulturalne miejscowości dla polskiej ludności zasiedlającej po II wojnie światowej Ruszów i okoliczne wsie.

Tu mieściła się po siedziba wójta Gminy Ruszów (jedno z pomieszczeń pełniło funkcję biblioteki)

Organizatorką biblioteki w Ruszowie była Pani Weronika Obolewicz, która  pracowała jako bibliotekarka od momentu jej powstania aż do roku 1968. O pracy Pani Obolewicz krążą legendy. Z pewnością była purytanką i aby nie gorszyć młodzieży zaklejała w wypożyczanych książkach pikantne fragmenty erotyczne.

Do 1976 r. Gromadzka Rada Narodowa w Ruszowie i biblioteka

Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Z Placu Partyzantów została przeniesiona na ulicę ZBOWiD 1 (Ratuszowa 1), następnie do budynków Gromadzkiej Rady Narodowej (teraz budynek przedszkola).
Ze względu na trudne warunki lokalowe władze postanowiły przenieść księgozbiór do pomieszczeń przy ulicy Strzeleckiej 3. Przed II wojną światową budynek ten był własnością Niemieckiego Związku Strzeleckiego. 

Dom Strzelecki 


Po przejściu na emeryturę Weroniki Obolewicz funkcję bibliotekarki objęła młoda mieszkanka Ruszowa Elżbieta Pielichowska.

W związku z nowym podziałem administracyjnym kraju w 1975 roku powołana została Bibliotek Publiczna Miasta i Gminy Węgliniec z siedzibą w Ruszowie, a jej kierowniczką została Krystyna Majewska. Pracę w ruszowskiej placówce znalazła również Izabela Uśpieńska.
W Domu Kultury, gdzie mieściła się biblioteka, dnia 3 maja 1992 roku oddano do użytku, po pięcioletnim remoncie, salę widowiskową, Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a wieczorem prawdziwa wiejska zabawa, która trwała do samego rana. jak to na wiejskiej zabawie alkoholu nie brakowało, a zakąskę stanowiła bułka z kiełbasą szynkową.

W czerwcu 1992 r. bibliotece przybyły dwa nowe pomieszczenia - czytelnia i pokój socjalny. Niestety w 1999 spłonęła świeżo wyremontowana sala widowiskowa, co stanowiło wielką stratę dla życia kulturalnego miejscowości.

W lutym 1996 roku przestał istnieć Biblioteka Kolejowa w Węglińcu. Na jej miejsce powołano Bibliotekę Publiczną w Ruszowie, a biblioteka w Ruszowie stała się jej filią. Do pracy w Węglińcu przeniosły się panie: Krystyna Majewska i Izabela Uśpieńska.


Halina Maćków, Izabela Uśpienska. Krystyna Majewska, Anna Polak, Mariola Magda, Małgorzata Nakonieczna

Od 1 kwietnia 1996 roku swoją pracę w bibliotece rozpoczęła Jadwiga Kuternozińska.


Obecnie w bibliotece znajduje się ok. 20 tys. woluminów. Internet wyparł prawie całkowicie zapotrzebowanie na encyklopedie i słowniki. Popularnością cieszy się za to literatura piękna - głównie powieści obyczajowe i kryminały. Stali czytelnicy mają swoich ulubionych autorów. Dobrą sławą cieszą się niezmiennie książki Daniel Steel, Clive Cusslera, dużo jest tytułów nowych polskich autorów: Mroza, Przybyłek, Jax, Rudnickiej, a także, po spotkaniu autorskim, lokalnego pisarza Kazimierza Kiljana.
Bardzo często były organizowane wyjazdy do teatru, opery i kina.

Ruszowianie w teatrze

Popularnością cieszyły się zajęcia z zakresu małej turystyki. Członkowie  Koła Rowerowego " Pirat powstałego przy bibliotece dotarli do najdalszych zakątków w naszej okolicy. 

Piraci w Iłowej


W okresie zimowym "Piraci" przeistaczali się w artystów, przez wiele sezonów przygotowali wiele przedstawień. Szczytowym osiągnięciem artystycznym była piękna baśń " W krainie Srebrnego Szczytu" wystawiona pod kierunkiem Krzysztofa Zielińskiego. Biblioteka była organizatorem festiwali teatralnych, w których udział brały okoliczne zespoły artystyczne. 

W krainie Srebrnego Szczytu

W bibliotece organizowano wiele spotkań z pisarzami i poetami, którzy wyjeżdżali zachwycenie ruszowskimi czytelnikami.  
 
Tutaj znajdują się 476 migawki z pracy biblioteki w ostatnich 7 latach

Od wielu lat dokonuje się ciągłe unowocześnienie i uaktualnienie księgozbioru. Trwają prace nad tworzeniem inwentarza komputerowego. Należałoby jeszcze pomyśleć nad wprowadzeniem audiobooków, e-booków i ich czytników. Komputery, które przez lata służyły w bibliotece, obecnie nie mają wzięcia, ponieważ każdy ma w swojej komórce internet. Jedynie drukarka i ksero służą mieszkańcom w awaryjnych sytuacjach.
Problemem, który dręczy bibliotekarzy jest brak zainteresowania czytaniem przez młodzież. Czy coś można w tym kierunku zmienić? 
(jk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz