środa, 31 maja 2023

Jak dobrze mieć sąsiada

Jak dobrze mieć sąsiada

On wiosną się uśmiechnie

Jesienią zagada

Zaprosi na kiełbaski

Pod wiatę stadionową

Albo z samego rana

Zatańczymy kankana

Z nim dzionek jest wesoły...

To nasz Sąsiad z Iłowy

Seniorzy z Ruszowa. 

Sukces naszej młodzieży pożarniczej w eliminacjach wojewódzkich OTWP

W poniedziałek 29 maja 2023 r. w Trzebnicy odbyły się wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Powiat zgorzelecki reprezentowała trojka mieszkańców Gminy Węgliniec tj. grupa 1 – Tomasz Kopania (SP  Ruszów) , grupa 2 – Emilian Wiciak (SP Ruszów) , grupa 3 -  Milena Stasiak  (ZSP Zgorzelec). Mieliśmy jeszcze jednego reprezentanta naszej gminy tj. Hubert Kopania w grupie 3 (MDP Ruszów) reprezentował ZSE w Bolesławcu. Po teście pisemnym wyłoniono po pięciu uczniów w każdej grupie wiekowej do finału ustnego. W ścisłym finale

Zapraszamy do ogrodu

Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek - Iłowa* zaprasza w ostatnią niedzielę handlową 4 czerwca 2022 r w godz. od 10.00 - 16.00. To dobry moment aby zobaczyć ogród jeszcze w pełni kwitnienia oraz miło spędzić czas na łonie natury wśród śpiewu ptaków.

Przy okazji można podziwiać ogród pokazowy na terenie szkółki. Założenia sztuki ogrodowej możemy wykorzystać przy tworzeniu naszych "przydomowych rajów". Dowiemy się jak bez kamieni i betonu tworzyć naturalne piękne oczka wodne oraz rabaty kwitnących krzewów.

Przypominamy, że w godzinach otwarcia Punktu Sprzedaży można także spacerować po ogrodzie.

Pon. Pt. 8.00-18.00
Sob. 8.00-16.00
* źródło

wtorek, 30 maja 2023

UWAGA

👇

 Szanowni Mieszkańcy,
w związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odgórnie nałożony został na Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Gmina Węgliniec, zgodnie z ww. ustawą, zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli

sobota, 27 maja 2023

Odeszła od nas

Kliknij 👆

Odeszła od nas

 

23 mają 2023 roku zasnęła w Panu urodzona w Chorostkowie
Śp. Maria Jóźków z domu Pitura.
Przeżyła 92 lata. Całe swoje pracowite życie poświęciła rodzinie. Doczekała się 6 dzieci, 13 wnuków 18 prawnucząt. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29.05.2023 o godz.14:00 w kościele w Ruszowie.
Po mszy pogrzeb na cmentarzu w Ruszowie.
O czym zawiadamia pogrążona w smutku Rodzina.
Część Jej pamięci.
Film o Pani Marii można obejrzeć poniżej w czytaj dalej: 

sobota, 20 maja 2023

Szejk szuka żony w Gozdnicy i okolicy

21 maja godz. 17:00 w Domu Kultury
 w Gozdnicy👇

Ptaki naszych borów - zdjęcia Marek Wajman

W Borach Dolnośląskich żyje wiele gatunków ptaków. Niektóre z nich to np. sikory, sójki, kowaliki, dzięcioły i kruki. Cechą charakterystyczną ptaków żyjących w lesie jest to, że wiele z nich posiada zdolność mimikry, czyli naśladowania dźwięków innych ptaków oraz odgłosów otoczenia, co stanowi dla nich sposób na komunikację oraz kamuflaż.

czwartek, 18 maja 2023

Wycieczka do Poczdamu

Lokalna Grupa Historyczna w Ruszowie w dniu 17.05.2023 zorganizowała dla mieszkańców Ruszowa oraz osób z naszej gminy i zaprzyjaźnionej Iłowy wycieczkę do Poczdamu, stolicy Brandenburgii, który ze względu na swoją zabudowę i zabytki nazywany jest Wersalem Północy. W wyprawie wzięło udział 103. turystów.

Czy w tym roku obrodzą czernice?

Jedz jagody, będziesz młody (i szczupły, bystry oraz mądry) - głosi stare porzekadło. Już nie mogę się doczekać, kiedy te epitety będą  mogły się odnosić do mojej osoby. Byle do czerwca, bo czernica kwitnie w maju i czerwcu, owocuje od końca czerwca do końca sierpnia i później. W tym roku czarne borówki kwitną bardzo obficie. Jeżeli do tej pory nie zniszczyły je wiosenne przymrozki, Zimna  Zośka,  Pankracy, Bonifacy i Serwacy byli łaskawi to  możemy się już cieszyć, że zbiory jagód będą obfite.er

środa, 17 maja 2023

Czym żyli mieszkańcy Ruszowa 111 lat temu

Niech na całym świecie wojna byle Ruszów (Rauscha) był spokojny...
Mieszkańcy  zagubionej wśród borów Rauscha żyli  w pierwszej dekadzie XX wieku w zasadzie swoimi sprawami. Dzięki gazecie wydawanej w Ruszowie (Wędrowiec👆 Dolnośląski) dochodziły jednak do ruszowian wieści z dalekiego świata:

Buczyna bielawska

Buczyna bielawska położona niedaleko Bielawy Dolnej, Nadleśnictwo Pieńsk, Leśnictwo Ostęp. Rosną tu dorodne stare 200 letnie buki osiągające 30 metrów wysokości. Bukom przypisywano cechy magiczne, ponieważ  wierzono, że pioruny nigdy w nie nie uderzają.

Zdjęcia: Marek Wajman

poniedziałek, 15 maja 2023

Święto Niezapominajek

Foto Pixabay 
Niebieskie płatki na mokrej łące wiatr hula. strumyk nie zapomni mnie. er

Od 2002 roku 15. maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Idea tego święta jest zarazem i piękna, i doniosła. Pomysłodawcą i faktycznym „ojcem” tego święta  był, nieżyjący już, redaktor Programu I Polskiego Radia,  Andrzej Zalewski. 

W tym dniu, w sposób szczególny, promuje się walory polskiej przyrody oraz akcentuje potrzebę jej ochrony. Dodatkowo święto ma podkreślać potrzebę pamiętania. Bowiem

sobota, 13 maja 2023

Psia zagadka. Rozwiązanie. Fiołek labradorski (3)

Pomiędzy kępami hosty kwitną obficie w parku w Ruszowie fiołki. Nie są to fiołki wonne, które ukochał sobie Napoleon, ale odmiana bezwonna, której nazwa ma coś wspólnego z psem:

1. jamnikiem

2. yorkiem

3. labradorem 👈 kliknij

4. owczarkiem


Co wyrośnie drzewu? Zagadka rozwiązana - wybór nr 2 prawidłowy

W ruszowskim parku, nad brzegiem sadzawki rośnie piękne i ciekawe pod względem botanicznym drzewo. Nie jest to gatunek rodzimy. Przybył do nas z bagien Florydy. Od dawna sadzony jest w europejskich parkach nad brzegami stawów i potoków. Za kilkadziesiąt lat wyrosną   
👈 okazowi z  Ruszowa:

1. ręce

2. kolana

3. dłonie

4. palce

Dobra odpowiedź nr 2. Czytaj dalej

czwartek, 11 maja 2023

Kanapa do wzięcia

Dzień dobry.

Mamy do oddania kanapę amerykankę, rozkładaną o wymiarach (złożona) 120 cm szerokość i 86 cm długa oraz materac 200 cm na 120 cm. Odbiór Ruszów, ul Batorego 3. Numer kontaktowy 517054152. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam Władysław Jóźków

Stawy Bobrowe

 

W tym miejscu (w czytaj dalej) osadzono po raz pierwszy na terenie Nadleśnictwa Ruszów kilka par bobrów.

Introdukcja udała się nadspodziewanie dobrze. W krótkim czasie gryzonie  opanowały rzeczkę Gumnnicę. Pobudowały tamy i żeremia. Wszystkie okoliczne osiki, wierzby a nawet dęby pozamieniały w 👈ołówki. Obecnie te sympatyczne zwierzęta można spotkać  wszędzie. Tam, gdzie płynie mała rzeczka, jest staw, a nawet rów, tam są bory. 

Mięsożerna roślina. Rozwiązanie zagadki - to pływacz zwyczajny

Nawet uczniowie ze szkoły podstawowej wiedzą, że w Polsce żyją rośliny odżywiające  się owadami. Wielu słyszało o rosiczkach, które często można spotkać w podmokłych  miejscach. Mało kto wie, że w stawach i gliniankach żyje  inna roślina "mięsożerna". Szczególnie licznie występuje w zbiorniku wodnym zwanym "Górniak". 
👈Tą rośliną jest:
1 Tłustosz
2. Owadożerka
3. Pływacz - kliknij na pływacza
4. Jaskier wodny
Odpowiedzi prosimy podawać w komentarzach - wystarczy numer.

wtorek, 9 maja 2023

Spotkanie na szczycie... teatralnym... Aktualizacja - kilka zdjęć z próby przedstawienia "W pracowni Św. Mikołaja"

Grupa teatralna "Czwarta Ściana" z Ruszowa spotkała się dzisiaj z absolwentami PWST - Anią i Kamilem. Są oni założycielami teatru Lalka w Trasie. Rozmowy krążyły wokół dotychczasowych osiągnięć i teatralnych wspomnień. Ruszowski teatr "Czwarta Ściana" powstał w 2012 roku jako grupa "Pirat". Pierwszą sztuką była "Babcia i piraci". Następnie były sztuki z wykorzystaniem lalek teatralnych np. "Brzydkie kaczątko" "Smok Wawelski". Oraz

"Gościu" nie ma pod czym siadać

Gościu siądź pod mym liściem a odpoczyń sobie
Nie dojdzie cię tu słońce przyrzekam ja tobie
Choć się nawysszej wzbije a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie
Jan Kochanowski
Jak tu usiąść, jeśli nie ma gdzie? Większość 200. letnich lip rosnących przy wylocie ulicy Borowskiej została wycięta - pozostały tylko kopczyki trocin. Ponoć było to konieczne, bowiem w tym miejscu planowane jest poszerzenie szosy wiodącej do Gozdnicy. Czy naprawdę trzeba wycinać każde drzewo stojące nam na drodze,

poniedziałek, 8 maja 2023

Dzisiaj obchodzimy Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami


Akt kapitulacji Niemiec był dokumentem prawnym, który zakończył II wojnę światową w Europie. Pierwsza wersja tekstu została podpisana podczas uroczystości w Reims. Jednak na żądanie Stalina ceremonia została powtórzona w Berlinie. Wynikiem powtórzonej kapitulacji jest różnica w obchodzeniu dnia zakończenia wojny w Europie. Większość państw świętuje ją 8 maja, a Rosja 9 maja.

Oryginalny tekst artykułu wraz z ilustracjami znajduje  się TUTAJ

Dla Bibliotekarzy

 

niedziela, 7 maja 2023

Majowa wycieczka rowerowa

 


Seniorzy jak rycerze ale nie walczą ze smokami tylko z kilometrami. W dniu 7 maja (niedziela) o godzinie 13,30 wyruszą swoimi stalowymi rumakami spod Domu Kultury w Ruszowie do Polany.

Program:

13,30 zbiórka rowerzystów
13,50 - odpoczynek przy wieży widokowej
14,30 - grill na parkingu w Polanie

16,00 - powrót do Ruszowa 

Zapraszamy wszystkich

Legenda o Alchemiku z Ruszowa - wersja filmowa

 

piątek, 5 maja 2023

Odszedł od nas

 

Starych drzew się nie wycina


Na starych drzewach rosnących w ruszowskim parku i przy drodze prowadzącej "od Żołnierza" do Polany można napotkać diabelskie obrazy. Może to przypadek, a może sam Boruta oznaczył te drzewa jako należące do niego. To przestroga przed ich wycinką. Każdy kto zniszczy drzewo z moim wizerunkiem pójdzie do piekła - tak brzmi czartowskie przesłanie.

czwartek, 4 maja 2023

Święto strażaków


Drodzy strażacy, z okazji Waszego święta redakcja Wędrowca Ruszowskiego pragnie podziękować Wam za współpracę, poświęcenie, odwagę i determinację, z jaką pełnicie swoje obowiązki. Życzymy Wam nieustającej siły, wytrwałości i sukcesów w ratowaniu życia i mienia.

środa, 3 maja 2023

Nie tylko motyle


Lekkie skrzydła błękitu

Motyl wśród kwiatów uleciał

 Został tylko wzrok 

Haiku stworzone przez Si

Fotografie: Marek Wajman

wtorek, 2 maja 2023

Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja to konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. Była to druga na świecie, a pierwsza w Europie konstytucja, uchwalona przez wybrany przez lud Sejm Czteroletni. Konstytucja zawierała wiele postanowień, które miały na celu usprawnienie funkcjonowania państwa, m.in. wprowadzenie trójpodziału władzy, podkreślenie równości przed prawem, ograniczenie swobód klas przywilejowanych i wprowadzenie przymusu szkolnego dla dzieci szlacheckich. Konstytucja 3 Maja była kontrowersyjna i wywołała wiele sprzeciwów, m.in. ze strony Rosji, co doprowadziło do II rozbioru Polski w 1793 roku. Mimo to, konstytucja ta była ważnym krokiem

poniedziałek, 1 maja 2023

Czy wąż nosi parasolkę?

W lasach koło Ruszowa żyją trzy gatunki węży: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny i gniewosz plamisty oraz dwa gatunki jaszczurek: jaszczurka zwinka oraz padalec zwyczajny. Tylko żmija jest jadowita, a jej ukąszenie może być groźne dla człowieka. Gniewosz chociaż podobny do żmii i czupurny, gdy się gniewa, jest zupełnie  nieszkodliwy. Często ludzie biorą padalca za węża, a to tylko beznoga jaszczurka. Zaskroniec to największy z naszych gadów i dobrze rozpoznawalny, bo ma jasne plamy za skroniami - stąd nazwa. Foto Marek Wajman