sobota, 26 sierpnia 2023

Budowa osiedla dla robotników napływowych: historia i znaczenie projektu z 1927 r.

 


Naprzeciw placu strzeleckiego
(pozostałości strzelnicy ukrytej w lesie) przy ulicy Żagańskiej znajdują się duże bloki mieszkalne. Budowa (Siedlung) Osiedla  miała miejsce w latach 1926/27. W tym okresie Ruszów przeżywał okres prosperity. Prężnie działającym hutom szkła, cegielniom i tartakom potrzeba było coraz więcej rąk do pracy. Zachęcano ludzi w całych Niemczech do roboty w Ruszowie. Budowano dla nich hotele, a nawet duże osiedle.

Dzięki temu wiele rodzin otrzymało odpowiednie mieszkania. Dużych bloków było w Rauscha 5.  Jeden  z nich przy ulicy Brzozowej  został rozebrany po wojnie na "odbudowę Warszawy". Dla kadry były przeznaczone mieszkania przy dzisiejszej ulicy Ratuszowej. Ciekawa jest historia ulicy Brzozowej, która w 1936  roku otrzymała imię Eriki Jordan - zawziętej nazistki. Po wojnie zmaniono patronkę na Wandę Wasilewską - radykalną komunistkę. Teraz Brzozowa brzmi normalnie.

Za dwa lata od zakończenia bodowy Siedlung wybuchł krach na giełdzie. Stany Zjednoczone, Europę, a zwłaszcza Niemcy opanował wielki kryzys. Zakłady upadały jeden po drugim. Było gdzie mieszkać ale nie było co jeść. Dopiero rok 1934 przyniósł pewne ożywienie gospodarcze.

Obecnie na terenie Osiedla znajdują się następujące ulice: Brzozowa, Dębowa , Akacjowa, Ratuszowa i  częściowo Żagańska. 

Mapa z 1940 roku 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz