wtorek, 31 października 2023
Młodzi strażacy zawsze w gotowości
Tradycyjnie już od kilkunastu lat członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Ruszów wraz z opiekunem odwiedzają miejscowy cmentarz aby uporządkować kilka losowo wybranych grobów przed Świętem Zmarłych. Po wykonaniu prac porządkowych zapalono znicze na kilku grobach oraz pod obeliskiem upamiętniającym szlak II Armii Wojska Polskiego przy ul. Zgorzeleckiej w Ruszowie.
J. Droś – OSP Ruszów
niedziela, 29 października 2023
Wszystkich Świętych w Ruszowie
sobota, 28 października 2023
czwartek, 26 października 2023
Jarmark Bożonarodzeniowy już 17 grudnia przed Domem Kultury w Ruszowie
Ruszów - pożar sadzy w kominie
W dniu 25.10.2023 r. o godzinie 21,34 ruszowscy strażacy zostali zaalarmowani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym przy ul. Borowskiej w Ruszowie. Po przybyciu na miejsce zastępu OSP Ruszów przeprowadzono oględziny przewodu kominowego, sprawdzono poziom stężenia tlenku węgla jak również przy pomocy kamery termowizyjnej temperaturę ścian przewodu kominowego. Na szczęście pożar w przewodzie kominowym został
Orlę Lwowskie Jerzy (Jurek) Bitschan
środa, 25 października 2023
wtorek, 24 października 2023
niedziela, 22 października 2023
Wstęp do opracowania "Przeszłość ożywiona w teraźniejszości". Aktualizacja nr 2
Ruszów – wieś o długiej historii, pełna tajemnic i fascynujących opowieści. Przedstawiam Wam "Przeszłość ożywiona w teraźniejszości" – opracowanie internetowe, która zabierze Was w podróż przez czas i przestrzeń, ukazując zarówno najważniejsze wydarzenia historyczne, jak epizody z życia mieszkańców tego malowniczego skrawka Borów Dolnośląskich.
Ruszów przez wieki stanowił ważny punkt na szlaku handlowym, co sprawiło, że jego historia jest niezwykle bogata. Rozpoczynając od czasów pradziejowych, osadnictwa pierwotnego po nowożytność i współczesności.
Poznamy losy Ruszowa w trudnych czasach powojennych, gdy miejscowość przechodziła we władanie Państwa Polskiego, gdy zmieniała swoją przynależność państwową. Będziemy świadkami budowy polskości na tym puszczańskim skrawku ziemi.
Szklarka - miejsce pełne tajemnic
Część Ruszowa za rzeką Gummnicą nazywana jest Szklarką. Nazwa jest związana z istniejącą do lat 20. dwudziestego wieku, przy drodze na Gozdnicę hutą szkła, której właścicielem była rodzina Rohlich. Na mapach niemieckich z 1940 roku nazywana jest Alte Glashutte (Stara Huta Szkła).
Już na początku wielkiego kryzysu (1929_1933) zakład zbankrutował i nigdy się nie podniósł. Do dzisiaj pozostały po starej hucie tylko ruiny i różnej wysokości pagórki.
piątek, 20 października 2023
czwartek, 19 października 2023
Modernizacja sali szkoleniowej w OSP Ruszów
Kat i jego obowiązki
Zajazd i karczma sądowa w Ruszowie |
Od średniowiecza aż do końca XVIII
Zapraszamy na niemiecki
Lokalna Grupa Historyczna w Ruszowie zaprasza od dnia 24 października 2023 w każdy wtorek o godz. 17.00 na kurs języka niemieckiego. Zajęcia będą odbywały się w tzw. klubie seniora na parterze Domu Kultury w Ruszowie. Zapraszamy wszystkich z różnym poziomem językowym. Słabszych wspomożemy zajęciami wyrównawczymi. (jk)
wtorek, 17 października 2023
poniedziałek, 16 października 2023
Sprzedam mieszkanie w Ruszowie
Niezwykłe odkrycie dokonane przez członków LGH w Ruszowie
Od czasów średniowiecznych w lasach wokół Ruszowa, oprócz wytwarzania węgla drzewnego służącego do produkcji żelaza z rudy darniowej, uzyskiwano w prymitywnych jamach smołę. W XVIII wieku wynaleziono piec płaszczowy. Urządzenie takie było użytkowane w Kościelnej Wsi, jak twierdzi W. Bena, od 1771 roku. Maziarze "gotowali" tu smołę oraz produkty smołopochodne (dziegć, terpentynę i potaż) aż do 1860 roku. Był to ponoć największy tego typu obiekt na terenie Puszczy Zgorzeleckiej. Potaż był masowo wykorzystywano do barwieniu szkła w ruszowskich hutach.
Ruiny pieca smolarskiego odkryli na skraju Kościelnej Wsi członkowie Lokalnej Grupy Historycznej w Ruszowie. Dobrze widoczne są tam
niedziela, 15 października 2023
Ruszów odwiedzali arystokraci i koronowane głowy
- polowanie na rzadkie zwierzęta: głuszce, cietrzewie, jelenie i ... czaple
- ucieczka od wielkiego świata, odpoczynek i zapomnienie
Pogmatwane losy proboszcza parafii ewangelickiej w Ruszowie
"Pogmatwane losy ludzkie" to twierdzenie ilustruje życie i działalność pastora parafii ewangelickiej w przedwojennym Ruszowie. Materiał do artykułu dostarczył Stanisław Myślicki.
Pastor ewangelickiej parafii Rauscha Erich Arndt urodził się w 1912 r. jako syn robotnika. Erich Arndt zdał maturę w Parchimi w 1932 r. Dzięki niewielkiemu stypendium biskupa regionalnego mógł studiować teologię. Początkowo czuł się zadeklarowanym nazistą ale kiedy w 1935 r. dotarły do niego wieści o
piątek, 13 października 2023
Przewóz osób na wybory
ROZKŁAD JAZDY DARMOWEGO PRZEWOZU OSÓB
W DNIU 15 PAŹDZIERNIKA 2023 R. NA WYBORY
OKW nr 6 i OKW nr 7
Ruszów
ul. Strzelecka 5 Dom Kultury
środa, 11 października 2023
Jesienne odłowy i sprzedaż ryb
Jesienne odłowy ryb zaczynamy od 14 października. Jesteśmy gospodarstwem rolnym zajmującym się nie tylko chowem i hodowlą ryb, a także chowem kur niosek na jaja do konsumpcji. Posiadamy także własne grunty rolne, gdzie uprawiamy zboża do karmienia ryb. Po siewie zbóż i zakończeniu tych prac, kolejnymi będą odłowy ryb.
W sprzedaży będą ryby do dalszej hodowli – głównie kroczek karpia i kroczek amura ( 2-6 szt. = 1 kg), oraz karaś kolorowy, złota orfa i inne do oczek wodnych. Od 27 października planujemy rozpocząć sprzedaż ryb do konsumpcji, aż do Świąt Bożego Narodzenia, oczywiście, jak co roku na terenie Fermy Drobiu ul. Wójtowska 10 w Ruszowie.
Bardzo ciekawe zdjęcia znad stawów 👉TUTAJ
wtorek, 10 października 2023
Ruszowskie wspomnienia
Prace zalesieniowe w Nadleśnictwie Ruszów |
Przekazał: Władysław Sikora
środa, 4 października 2023
Naprawdę warto uczyć się jezyka angielskiego
Linia czasu. Historia Łużyc od pradziejów do 1945 r. n.e.
IV do VI w. wielka wędrówka ludów w Europie
Od V do VI w. napływ plemion słowiańskich
623 pierwsze państwo słowiańskie (Państwo Samona)
wtorek, 3 października 2023
Historia Ruszowa. Trzy zakresy
poniedziałek, 2 października 2023
Potrzebuję jeszcze miesiąca, aby uporządkować i dokonać korekty opracowania o Ruszowie "Przeszłość ożywiona w teraźniejszości"
Zamierzam uporządkować i dokonać korekty opracowania "Przeszłość ożywiona w teraźniejszości". To może potrwać jeszcze miesiąc, jest już 161 postów, wszystkie dostępne w linku obrazkowym, lewa górna część strony. Wyszukiwanie tematyczne w okienku dialogowym, także lewa górna część blogu. Oznaczenie: biała litera "B" na pomarańczowym tle i mała lupa (symbol wyszukiwania). Wszystkie posty opracowania są dostępne TUTAJ. Przez miesiąc artykuły historyczne o Ruszowie będą ukazywać się tylko sporadycznie. er