środa, 27 listopada 2024

Flecista z Hameln - horror nie tylko dla dzieci

Jak to w każdej legendzie bywa zawiera ona  również cząstkę prawdy'. Bracia Grimm w swojej baśni "Flecista z Hameln" wykorzystali wydarzenia historyczne:

W 1284 roku dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln.

Wśród racjonalnych tłumaczeń pochodzenia legendy jest między innymi hipoteza związana z epidemią dżumy, choroby, jak sądzono, roznoszonej przez szczury, ponieważ niedaleko Hameln odkryto masowy grób z połowy XIV wieku zawierający kilkaset szkieletów dzieci.

Inni badacze twórczości braci Grimm twierdzili, że  uwzędnili oni także  wątek  związany  z wydarzeniem historycznym jakim była krucjata dziecięca z 1212 roku.

Oto jej przebieg w wielkim skrócie.

Kolonii inny samozwańczy prorok – Mikołaj – zaczął głosić, że dzieci lepiej niż dorośli spełnią dzieło Boże twierdził, że Ziemię Świętą nie  trzeba zająć siłą, lecz chciał ją odzyskać, nawracając muzułmanów czystością dziecięcych serc. Mikołaj oraz jego uczniowie głosili płomienne kazania i w kilka tygodni zgromadzili całą armię dzieci gotowych wyruszać do Ziemi Świętej;

 Prawdopodobnie jednak  prawdziwym  celem Mikołaja było dążenie do zysku, poprzez  wyprowadzenie dzieci z miast niemieckich i sprzedaż ich  muzułmanom na targu niewolników w Bagdadzie. Podczas długiego marszu Mikołaj przygrywał im na flecie.

Bracia Grimm dokonali twórczej kompilacji tych wydarzeń tworząc niezwykłe dzieło. Jak to było w ich zwyczaju napisali legendę straszną ale niosącą dobre przesłania, takie jak, że nie należy wyśmiewać się z innych a danego słowa trzeba koniecznie dotrzymywać,

Flecista z Hameln to baśń, która nie kończy się dobrze, posępna i straszna,  której nie powinny czytać dzieci - tak twierdzono w XIX w.

Nasze dzieci i wnuki wiedzą, że to tylko fajna bajka w wykonaniu naszych artystów z Czwartej  Ściany pod kierunkiem aktorów z Lalki w Trasie.

Tylko te szczury wyglądają jak prawdziwe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz