środa, 26 kwietnia 2017

Rajd rowerowy- z górki na pazurki. Aktualizacja- oznaczona trasa rajdu

Edward Remiszewski
Nie musimy przez cały długi weekend  siedzieć w domu. Możemy skorzystać z propozycji Droś on Tour i udać się się na ciekawe wycieczki rowerowe, albo wybrać trasę krótszą ale równie ciekawą do Kolorowych Jeziorek (była kopalnia gliny w Okrąglicy). Plan wycieczki rowerowej:
Wyjazd w niedzielę 30 kwietnia  spod DK Ruszów o godzinie 14:00
- najpierw pojedziemy ulicą Świerczewskiego,  aż do dawnych torów  kolejki wąskotorowej
-podjazd pod górkę drogą " Za Jaskółą"
-następnie z górki  w prawo i dalej prosto  2 km (w połowie drogi odpoczynek na ławeczkach)
- następny skręt w prawo w drogę boczną przy której znajduje się pamiątkowy głaz cesarza Wilhelma
- zatrzymamy się na górce po przejechaniu 1 km- dojście do glinianek, aby z góry podziwiać piękny widok na kolorowe jeziorka (można zejść na dół- uwaga na strome zbocza)
- potem długi zjazd z góry prawie pod gospodarstwo U Jasinka; odpoczynek, ognisko, pieczenie kiełbasek na grillu
Powrót około godziny 17:00

Uwagi:
-Całkowita długość około 15 km
- Czas przejazdu-   około 2 godziny
-Stopień trudność; średni- łagodne podjazdy i zjazdy, drogi leśne na 1 km-trudne
Zabieramy ze sobą prowiant i 5 zł do kieszeni (wynajęcie miejsca na ognisko U Jasinka)
Konieczne podstawowe narzędzia służące naprawie rowerów oraz apteczka.
Dzieci jadą za zgodą rodziców.

Trasa rajdu- mapa
Aktywna mapka
Instrukcja dotycząca obsługi mapki
-Kliknij na Wyświetl większą mapę , a następnie  na ikonki zdjęcia (prawy dolny róg)- zdjęcia wskazują położenie obiektu
-powiększanie+ lub - , kółko myszy; prawo ↔ lewo
- pobaw się mapą metodą prób i błędów (fajna zabawa)

5 komentarzy:

 1. Czy pojedziemy koło miejsca gdzie na łowach bywał Bolesław Chrobry i rozbijał namiot pod dębem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pojedziemy koło miejsc gdzie rósł najstarszy dąb w Nadleśnictwie Ruszów. Był martwy już od lat 50 XX wieku. Padł w połowie lat 90. Dzisiaj widoczna jest tylko sterta poruchana. Prawdopodobniej dąb dożył 500 lat.(oszacowano na podstawie liczby słoi) a Chrobry zmarł w 1025 roku czyli prawie 1000 lat temu. Żadne źródła historyczne nie nic nie mówią o polowaniu Chrobrego w naszych lasach.
  Najstarszy dąb w Borach Dolnośląskich rośnie w Piotrowicach niedaleko Szprotawy. Ma 850 lat. Jedynie cis henrykowski mógł pamiętać czasy pierwszych Piastów. Jego wiek jest szacowany na 1200 lat. (najstarsze drzewo w Polsce)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może chodzi o okolice Iłowej, gdzie Bolesław Chrobry witał Cesarza Ottona III przed zjazdem gnieźnieńskim w 1000 roku ?
  Ciekawe, czy możliwe byłoby ustalenie choć przybliżonego miejsca tego spotkania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według dokumentów znajdujących w Muzeum miasta Szprotawy do spotkania doszło w Iławie (dzielnica Szprotawy), gdzie stoi najstarszy w całym regionie kościółek romański z XII wieku.
   Wszystkie informacje dotyczące pierwszych Piastów są bardzo niepewne.

   Usuń
 4. Kronikarz Thietmar w roku 1000 wymienia osadę plemienia Dziadoszyców zwaną Ilva, która była wówczas miejscem spotkania orszaku cesarza niemieckiego Ottona III, zdążającego do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, z orszakiem Bolesława Chrobrego, który wyszedł mu naprzeciw. Kronikarz zanotował wtedy: ...jak wspaniale książę przyjął cesarza, jest nie do uwierzenia i nie do opisania.

  Dokładne położenie Ilvy nie zostało z całą pewnością ustalone, a różne autorytety podają co najmniej dwie jej prawdopodobne lokalizacje: miasto Iłowę (niem. Halbau)[2][3][4] i – leżącą w odległości kilkunastu kilometrów na północny wschód od niej – Iławę[5][6][7][8][9][10][11]. Mieszkańcy tej drugiej spotkanie władców upamiętnili pomnikiem usytuowanym na wylocie z miasta w kierunku Małomic. Natomiast podczas sondażowych badań archeologicznych, prowadzonych w grudniu 2008 roku, udało się jedynie ustalić, że prawdopodobnie w miejscu znanym dziś jako Wzgórze Miłości lub Gród Chrobry znajdował się wczesnośredniowieczny gród[12][13][14]

  OdpowiedzUsuń