poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Archeolodzy odkryli zaginiony zamek w Borach Dolnośląskich

Foto: Shutterstock
Żródło: ONET. Wrocław
Przekazała: Barbara Chruślicka
Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r. - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku. Ruiny znajdują się w opustoszałej po 1945 wsi Nowoszów (Neuhuas)
na pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego.  Tu  znajduje się artykuł o odkrytym zamku w Nowoszowie, a tutaj (opracowanie wlasne) opis planowanych  wypraw do zaginionych wiosek. O Nowoszowie rownież w serwisie parowa info.


6 komentarzy:

 1. "Położony jest na wyspie na rzece Czerna Wielka" czy tam naprawdę jest jakaś wyspa ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie dotyczy to obszaru pomiędzy Czerwonym Mostem na Czernej Wielkiej a młynówką. Trzeba to sprawdzić. Zobacz przedwojenne mapy, są one w naszym opracowaniu.

   Usuń
  2. Zasadniczo to tam jest wyspa i dwa mosty. Główny nurt rzeki płynie pod czerwonym mostem a kawałek dalej jest drugi niewielki most z poręczami a pod nim biegnie zanikające starorzecze (lub celowo wykopana fosa). A więc kiedyś był to wyspa z naturalną fosą. Widać to na zdjęciach: https://parowa.info.pl/aktualnosci/ogolne/nowosz%C3%B3w.html

   Usuń
  3. WŁAŚCIWIE TO TAM JEST WYSPA.GŁÓWNY NURT CZERNEJ PŁYNIE POD CZERWONYM MOSTEM A KAWAŁEK DALEJ JEST DRUGI NIEWIELKI MOST Z PORĘCZAMI A POD NIM ZANIKAJĄCE STARORZECZE (LUB CELOWO WYKOPANA FOSA). WIDAĆ TO NA ZDJĘCIACH: https://parowa.info.pl/aktualnosci/ogolne/nowosz%C3%B3w.html

   Usuń
  4. Dzięki za wyjaśnienia, nie brałem pod uwagę tego wątku. Teraz wydaje się to bardziej realne.

   Usuń
 2. Komentarz do artykułu : " Co w ruinach piszczy?- uzupełnienie o zdjęcia Janka Wasyluka "


  Anonimowy15 kwietnia 2017 18:05

  Nie wiem, gdzie to dodać, dodaję tu: : Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r.) - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku. Ruiny znajdują się w opustoszałej po 1945 wsi Nowoszów na pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego. ... "
  http://niezalezna.pl/97174-archeolodzy-odkryli-zaginiony-zamek-w-polsce

  OdpowiedzUsuń