niedziela, 2 kwietnia 2017

Sowy- tajemnicze ptaki

fot.P. Bocheński.
 Sóweczka
Edward Remiszewski
Dowiedzieliśmy się jak można z całkowitą pewnością przekonać się, że nie jest się sową. Wystarczy spróbować obrócić głowę o 270°.
Postanowiliśmy na prima aprilis  zrobić niespodziankę Krzysztofowi Polewskiemu i 16 osobową grupą złożoną  z ludzi w wieku od 12 do 80 lat przybyć do Węglińca na Noc Sów.
Z wykładu inaugurującego to wydarzenie mogliśmy się dowiedzieć ciekawych rzeczy o tych ptakach; wiemy już, że w Polsce żyje 14 gatunków sów, wśród nich jest malutka sóweczka (symbol Borów Dolnośląskich) mierząca 20 cm
wysokości i ogromny  puchacz, zdolny upolować pięciokilogramowe  zwierzę.

Dowiedzieliśmy się, jak można z całkowitą pewnością przekonać się, że nie jest się sową. Wystarczy spróbować obrócić głowę o 270°. Sowy to potrafią... i nie tylko to. Wzrok i słuch mają dziesięciokrotnie silniejsze od ludzi, poruszają się bezszelestnie w nocy. Ich nawoływania słyszalne są z nawet z dwóch kilometrów. Mają piękne, wielkie oczy, oraz szlarę przypominającą ludzką twarz. Sowę uszatą zdobią niby uszy, a pójdźka to symbol mądrości i bogini Ateny. Niestety, uważana niesłusznie za zwiastun nadchodzącej śmierci. 

W części warsztatowej imprezy liczna grupa ornitologów amatorów, pod okiem zawodowca, wyposażona w akcesoria ornitologiczne, poszła do lasu nawoływać sowy.

Niestety, rozgadana gromada wypłoszyła wszystkie ptaki w promieniu 5 km. Wniosek: chcesz usłyszeć pohukiwania sów, zamknij dziób😄.2 komentarze:

  1. Na zdjęciach widać tylko ruszowiaków,czyżby.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ponoć zwiastun śmierci- w nocy jechałam samochodem ze szpitala kiedy przed przednią szybą przeleciała sowa. Po godzinie, bliska mi osoba, nie żyla. Pewnie przypadek ale utkwił mi w pamięci, a może...?
    .

    OdpowiedzUsuń