poniedziałek, 5 listopada 2018

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Ruszowie z wizytą w Pałacu Prezydenckim


Autor: Urszula Zel
Wolontariusze oraz organizatorzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej- Andrzeja Dudy oraz jego małżonki, gościli 30 października w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości głowa państwa odznaczyła Grażynę Orłowską-Sondej – Prezes Fundacji Studio Wschód i inicjatorkę wielu kresowych przedsięwzięć –
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W spotkaniu  z Parą Prezydencką brało udział 130 wolontariuszy z liczby wszystkich 1300 , którzy w lipcu porządkowali rozsiane i zapomniane cmentarze na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej.

W uroczystościach brali również udział wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Ruszowie., którzy już od czterech lat są aktywnymi uczestnikami akcji. Naszą szkołę w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim reprezentowali uczniowie klasy VIII: Dawid Matuszak oraz Szymon Pieczarka wraz z opiekunem – Urszulą Zel . Podczas spotkania wystąpił chór złożony z uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 oraz gimnazjum w Ziębicach, kierowany przez Marzenę Jabłońską. Wszyscy wolontariusze zaśpiewali natomiast pieśń „Modlitwa za ojczyznę”, do której zagrał podharcmistrz i drużynowy legnickiej 710 Drużyny Wędrowniczej „Kedyw” im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego. Pan Prezydent podziękował wszystkim wolontariuszom za pracę na rzecz ratowania dziedzictwa narodowego na dawnych Kresach Wschodnich : „ Dziękuję, że pielęgnując tę właśnie pamięć – a ściślej mówiąc, przywracając ją – dbacie, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. 
I to właśnie Wasze niezwykle wspólnototwórcze działanie jest tutaj czymś niezwykle cennym, patrząc od strony historycznej. A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to także niezwykły element wychowawczy – wracacie na tę ziemię”. Słowa Pana Prezydenta są wyrazem szacunku za naszą pracę na rzecz Ojczyzny, ale również zachętą do dalszych działań i uczestnictwa w kolejnej edycji „ Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz