czwartek, 5 września 2019

Polskie mimozy

Mimozami jesień się zaczyna... śpiewał Czesław Niemen, a tak naprawdę to nawłociami (solidago candiensis), zwanymi kolokwialnie polskimi mimozami. Łany tych pięknych roślin przedjesiennych pokrywają pola leżące przy ulicy Łużyckiej w Ruszowie.
Nawłocie były początkowo sadzone w ogrodach przydomowych jako byliny ozdobne, skąd wydostały się na wolność. W bardzo w krótkim czasie opanowały ogromne

obszary nieużytków. Są niewybredne i ekspansywne, z daleka wyglądają jak pola rzepaku. Miód, który pozyskują pszczoły z polskiej mimozy uważany jest przez bartników za jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych.

Miód nawłociowy jest polecany dla osób z nadciśnieniem, a dla nas wszystkich - w celach pielęgnacyjnych oraz zapobiegawczo i wzmacniająco w okresie jesieni i zimy. Właściwości zdrowotne miodu nawłociowego wynikają wprost z cech surowca dostarczającego nektaru: nawłoć pomaga w zwalczaniu zakażeń i stanów zapalnych w drogach moczowych, stosowana jest w kamicy nerkowej i w skąpomoczu. Stosuje się ją też w leczeniu ran i owrzodzeń.



1 komentarz: