wtorek, 15 października 2019

Nowe stawki opłat za odpady komunalne w gminie Węgliniec

Nowe obowiązujące od 1 listopada 2019 roku stawki opłat za odpady komunalne w gminie Węgliniec:
selektywne - 19 zł
selektywne z kompostownikiem 17 zł
nieselektywne - 43 zł
   Uwagi dotyczące odbioru odpadów i deklaracje o wysokości
opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - 757712792 wew. 23. Opłaty za odpady komunalne - 757712792 wew. 38
  System gospodarowania odpadami w gminie Węgliniec
   Od 1 lipca 2013 roku na terenie gminy Węgliniec (tak jak na terenie całego kraju) obowiązuje nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. W ramach uiszczanej opłaty, odbierana jest każda ilość zebranych odpadów ( w tym zmieszane oraz segregowane). Od początku funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami stawki opłat ulegały nieznacznym zmianom, w związku ze wzrostem kosztów transportu w latach 2013 -2019. W roku 2019 nastąpił znaczny wzrost ceny przyjęcia odpadów co zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę powinien się samofinansować, co przekłada się na obowiązek ustalania wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat, na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu. Ze względu na stały wzrost tych kosztów, z roku na rok wpływy z tytułu obsługi systemu pokrywają coraz to mniejsza część wydatków.
    Przeprowadzone przez pracowników Urzędu Gminy i Miasta Węgliniec kontrole wykazały, że ponad 82% indywidualnych gospodarstw źle segreguje odpady, jeszcze gorsza sytuacja jest we wspólnotach mieszkaniowych, gdzie 99% wspólnot realizuje to nieprawidłowo.
dalsza część w LINKU

8 komentarzy:

  1. Przy tych zarobkach z czego to płacić

    OdpowiedzUsuń
  2. Brawo, idziemy na lidera w Polsce szkoda że nie z drogami i infrastrukturą. Może czas zmienić partnera do odbioru śmieci bo konsorcjum które miało zapewnić przystępne stawki działa sprzecznie z tą intencją.

    OdpowiedzUsuń
  3. Osoby odbierające odpady często są chamscy a widząc dużo worków z odpadami, które przyszło im wrzucać na auto często lecą przekleństwa nie zważając na to, że na podwórku są dzieci. Zostawiają również niewystarczającą ilość kompletów worków. 2 komplety na np 8 rodzin we wspólnocie, to lekka przesada. Zwracając im uwagę często słyszy się chamskie odżywki i z łaską zostawianie większej ilości kompletów. "0" kultury

    OdpowiedzUsuń
  4. Taniej będzie samemu wywozić odpady do Lubania.

    OdpowiedzUsuń
  5. zgadzam się. Wielka szkodą dla mieszkańców gminy jest to że urzędnicy nie działają tak szybko. Np. na realizację złożonych wniosków trzeba czekać miesiącami, gdzie nawet nie ma odpowiedzi ze strony urzędu, gdzie mają na to termin ustawowy. Oj uwielbiaja to, jak petent po wielokroć przychodzi i przypomina się, prosi się o załatwienie sprawy, bourzenik jest wówcza bardzo ważną personą,jest panem sytuacji. Życzę aby tacy urzędnicy nigdy nie czekali w kolejkach a ich sprawy były załatwiane od ręki.

    OdpowiedzUsuń
  6. CALE ŻYCIE WIĘKSZOŚĆ Z WAS PALIŁO ŚMIECI W PIECU ALBO SZŁY DO DOŁKÓW POTEM ZOSTAŁY ZASYPANE ,A TERAZ MARUDZICIE ŻE DROGO. NIESEGREGOWANYCH ŚMIECI POWINNI JUŻ NIE PRZYJMOWAĆ NIE DOŚĆ ŻE JESTEŚMY ZA EUROPĄ W CIEMNEJ D....TO JESZCZE LAMENT WAS ZA PARĘ LAT NIE BĘDZIE TO PRZYNAJMNIEJ ZOSTAWCIE SWOIM DZIECIOM CZYSTĄ PLANETĘ ,ALE CÓŻ KAŻDY MYŚLI TYLKO CHWILĄ CO JA MOGĘ JEDEN !!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A był kiedyś wywóz śmieci ???? I jak ktoś ma wychować dzieci jak wszystko idzie w górę a pensje takie same.
      Patrzysz na Europe a zobacz jak głęboko w d..e jesteśmy z zarobkami względem Europy zacznijmy może najpierw od tej strony cwaniaczku

      Usuń
  7. Cały system opłat i kontroli to fikcja. Moi sąsiedzi żyjący z zasiłku, śmieci pozbywają się kominem a pozostałe podrzucają sąsiadom do kubłów. Jedyny jaki mają pojemnik to 110litrów na około 10 osób. Kolejni sąsiedzi zgłosili ,że nie przebywają w kraju więc nie będą płacić oraz zaopatrywać się w kubły i w ten sposób kilkuosobowa rodzinka podrzuca śmieci innym lub kominem. Kolejna rzecz to worki, czytałem poprzedni post ,że nowe często są nie wydawane. Otóż znam z autopsji ,kradną lokatorzy którzy nie mają podpisanej umowy na segregowane a w dniu wywozu wystawiają pełne. Problem i konsekwencje takich działań proszę sobie wyobrazić. Kolejny kłopot to mieszkańcy tymczasowi, najemcy i pracownicy sezonowi. Więc nie dziwi mnie wzrost cen ale brak jakichkolwiek działań ze stronu Urzędu Gminy by takich patologii było mniej i tym samym więcej wpływów do budżetu.

    OdpowiedzUsuń