fot. Krystian Piasecki
Autor zagadki: Edward Remiszewski
|
Żurawie przyleciały. Jeśli ktoś ma dużo cierpliwości i lubi podglądać przyrodę, to może ujrzeć tańczące żurawie na łąkach pod lasem od strony Kościelnej Wsi. Ich taniec należy do najpiękniejszych zjawisk w przyrodzie.
Możemy się cieszyć tym, że z roku na rok rośnie liczba przylatujących do nas żurawi. W Ruszowie klangor ( LINK) można usłyszeć nawet w centrum miejscowości.
Z żurawiami łączą się ciekawe legendy. Jedna z nich głosi, że dusze ludzkie uczepione do ich piór mogą dotrzeć do:
a) Złotej Krainy
b) miejsc gdzie owocują obficie żurawiny
c) Krainy Wielkiego Ptaka
d) Wyraju
Odpowiedzi -jak zwykle w komentarzach.
d
OdpowiedzUsuńBrawo, bardzo dobra odpowiedź. Wyraj to w mitologii Słowian kraina do której dusze dostają się dzięki ptakom. Potem mogą wracać na Ziemię, ale w innej postaci ( Coś w rodzaju reinkarnacji)
OdpowiedzUsuńa gdzie można poznać tą legendę?
UsuńSporo materiału jest w internecie. Temat porządkuje http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Wyraj Prawie każdy zna Sagę o Wiedźminie ( również w wersji gry komputerowej), która bazuje na legendach słowiańskich. W Polsce działają grupy historyczne zajmujące się głownie historią pierwszych Słowian. Temat fascynujący. Warto pobuszować po wirtualnym świecie.
OdpowiedzUsuńZbiór najważniejszych informacji:
OdpowiedzUsuńPoczątkowo Słowianie wierzyli tylko w jeden Wyraj, utożsamiany z Rodem , położony daleko za morzem, na końcu Drogi Mlecznej [2]. Wyobrażano go sobie jako ogród za żelazną bramą broniącą wstępu żyjącym, położony w koronie drzewa kosmicznego . Z kolei na gałęziach drzewa miały gniazdować ptaki, utożsamiane zazwyczaj z duszami ludzkimi[1]. Według przekazów folklorystycznych bram Wyraju strzegł Weles , czasem przedstawiany w postaci zoomorficznej jako Złoty Kur lub Raróg dzierżący w szponach klucze do zaświatów[2].
Odlatujące do Wyraju i powracające zeń na wiosnę ptaki Słowianie utożsamiali z ludzkimi duszami[2]. Według przekazów ludowych wraz z dymem stosu pogrzebowego dusza ludzka w postaci ornitomorficznej ulatuje do Wyraju, gdzie jednak nie pozostaje wiecznie, powracając za jakiś czas w łono brzemiennej kobiety, przynoszona przez bociana lub lelka , w czym można dopatrywać się śladów wierzeń w reinkarnację [2].
Pod tym linkiem mozna przeczytac cos wiecej na temat Wyraju i Nawii:
OdpowiedzUsuńhttp://www.smakizpolski.com.pl/koncepcje-duszy-zaswiatow-w-wierzeniach-slowian/
Jezeli ktos jest zainteresowany dawna wiara Naszych przodkow, mitologia, obrzedami, czy tez/lub kultura materialna wczesnosredniowiecznej slowianszczyzny, sluze pomoca w skazaniu prac naukowych, popularno naukowych i artykulow w internecie, wartych przeczytania.
Wszebor.