czwartek, 12 listopada 2015

Projekt Krokus po raz czwarty

Autor: Irena Droś
Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Już po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół w Ruszowie biorą udział w Projekcie KROKUS. Projekt KROKUS realizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście.
Na początku listopada 2015 r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Ruszowie posadzili cebulki żółtych krokusów: uczniowie klas  0-3 szkoły podstawowej
posadzili 144 szt. cebulek w Parku, a uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum posadzili 185 szt. cebulek na Skwerze Rumla. Nasza szkoła uczestniczy w tym projekcie już czwarty raz. Ogółem  przez 4 lata posadziliśmy już ok. 1200 szt. cebulek.
Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć  również inny, symboliczny wymiar- krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
Teraz nasze dzieci czekają do wiosny, by zobaczyć swoją rozkwitniętą cebulkę- w morzu innych, tworzących symboliczne kobierce ku pamięci dzieci Holokaustu.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz