sobota, 25 czerwca 2016

Dlaczego powinniśmy w niedzielę zagłosować

Zielonka 2016
Słychać w sklepach dyskusje na temat niedzielnych wyborów na sołtysa i członków rady sołeckiej. Mamy dwie opcje:
1. Możemy zagłosować i wówczas będziemy mieli przedstawicieli wsi, do których możemy się zwrócić o pomoc w trudnych sytuacjach, opieczętować dokumenty o zgodność z oryginałem, zapłacić podatki, zgłosić spaloną latarnię, poprosić o interwencję, itp. Gdy jest wybrany sołtys i rada sołecka, to wsi przyznany jest fundusz sołecki na potrzeby wsi.
2. Możemy nie iść na wybory, co przy małej frekwencji
może spowodować, że przez rok nie będziemy mieli swoich przedstawicieli, a tym samym nie powinniśmy mieć pretensji, że nikt o nas nie dba. Fundusz sołecki również przepada.
Z każdą sprawą jedziemy sami do Węglińca lub robimy opłaty przez internet (mając konto), na poczcie, ewentualnie  w banku, co pociąga za sobą  opłaty prowizyjne. 
Sołtys jest 1 we wsi, a rada sołecka liczy 5 członków. Członkowie rady to funkcja doradcza i całkowicie społeczna. Wspomagająca działania sołtysa poprzez zgłaszanie zauważanych braków we wsi, dyskusja nad spornymi kwestiami w celu wypracowania jednolitego stanowiska, pomoc w imprezach typu spotkanie opłatkowe, itp.
Do pracy w Radzie Sołeckiej Ruszowa na kadencję 2016-2020 zgłosił się jeden kandydat na sołtysa i 5 mieszkańców na członków rady. NIKT WIĘCEJ nie był zainteresowany. Każdy mógł się zgłosić, informacja była podawana wielokrotnie do publicznej wiadomości. 
Kandydaci są w 4 przypadkach nowymi mieszkańcami, mają świeże spojrzenie na wiele spraw. W sobotnie popołudnie - 18.06.2016 - zapraszali mieszkańców na spotkanie, aby porozmawiać i przekazać swoje założenia. Ogłosili to na kilka sposobów (w tym wiejskim sms-em). Odzew był znikomy. Teraz w sklepie jedna pani drugiej pani robi wodę z mózgu, opowiadając niestworzone rzeczy o startujących. A wydawało się, że to rozsądne kobiety.
Mamy jedno najmądrzejsze wyjście: pójść, zagłosować, wybrać radę sołecką i wspomóc ją w prawidłowym zagospodarowaniu wsi. Wszyscy w tym wypadku będą zadowoleni i wygrani.
Możemy zagłosować na wszystkie startujące osoby, czyli oddać 6 głosów lub na wybrane, np. 1, 2, 3, 4, 5 czy 6.
Ostatnio można podziwiać Zielonkę. Tak, tę Zielonkę koło Węglińca, którą zawsze straszono, że tam to tylko wysyłają za karę. Pani sołtys wraz z radą sołecką zachęciła mieszkańców do prac społecznych na rzecz poprawy wyglądu miejscowości w okolicach parkingu. Zagospodarowali wspólnie centrum wsi i teraz miło tamtędy przejeżdżać.
Czy u nas też tak można? Można!
Do zobaczenia w jutrzejszą niedzielę na wyborach (9.00 - 16.00). 
Poniżej zdjęcia z Zielonki. 4 komentarze:

 1. z tymczasowym meldunkiem mozna głosować?

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczy się spis osób upoważnionych do głosowania. Trzeba sprawdzić, czy jest się ujętym w spisie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kazdy mieszkaniec co zyje w tej miejscowosci i wie co soltys robi a co moze zrobic, to niech idzie do urny. Z lenistwa badz a bedzie jak bedzie basz mieszkancem i zaglosoj.

  OdpowiedzUsuń
 4. z tymczasowym nie można

  OdpowiedzUsuń