środa, 29 czerwca 2016

Nie będzie straży miejskiej w gminie Węgliniec

Źródło: Stanisław Papież v-ce przewodniczący Rady Miejskiej w Węglińcu
Rada Miejska w Węglińcu podjęła uchwalę o likwidacji Straży Miejskiej działającej przy Urzędzie Gminy i Miasta w Węglińcu. Za likwidacją straży było 12 radnych, dwóch się wstrzymało od głosu.
Na stronie www.wegliniec.pl ukazał się artykuł z większą ilością informacji LINK
Rozwiązanie Straży Miejskiej


   Toczące się od kilku miesięcy, a właściwie od początku roku dyskusje i rozważania o celowości funkcjonowania Straż Miejskiej Węglińca, znalazły swój finał na sesji w dniu 28 czerwca bieżącego roku. Na wniosek Burmistrza, Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę rozwiązującą Straż Miejską z dniem 31.07.2016 roku.
   Straż Miejska Węglińca w aktualnej formie funkcjonowała w strukturze organizacyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Węglińcu od dnia 1 stycznia 2013 roku. Poprzednio od maja 2009 roku funkcjonowała wspólna Straż Miejska Węglińca i Pieńska.
   Od dnia 1 stycznia 2016 roku Straż Miejska Węglińca utraciła uprawnienia do nakładania mandatów przy użyciu urządzenia rejestrującego tzw. "fotoradaru", co skutkowało utratą tego źródła dochodu oraz zmniejszyło zakres obowiązków strażników. W poprzednich latach wpływy należności z mandatów wystawionych przez strażników wynosiły odpowiednio: 55.970,- zł w 2013 r., 57.370,- zł w 2014 r. oraz 29.021,- zł w 2015 r.
   W budżecie na 2016 rok na utrzymanie Straży Miejskiej Węglińca zaplanowano 125.798 zł, kwota ta obejmuje wszystkie koszty funkcjonowania: płace dwóch strażników, koszty utrzymania i eksploatacji samochodu, koszty umundurowania i koszty administracyjne.
     Aktualnie w ramach posiadanych środków finansowych Gmina Węgliniec może utrzymać tylko półtora etatu dla strażników miejskich. Taki wymiar zatrudnienia dla dwóch osób bardzo utrudnia organizację partoli przy konieczności wykonywania w tym samym czasie innych obowiązków przez drugą osobę lub podczas jej nieobecności. Na zwiększenie stanu etatowego i związanego z tym większych wydatków budżetu gminy nie stać.
    Podobną decyzję podjęła Gmina Pieńsk w 2012 roku, która zrezygnowała ze wspólnej Straży Miejskiej z Gminą Węgliniec przede wszystkim ze względów finansowych. Względy  finansowe i radykalne ograniczenie uprawnień strażników przesądzają o konieczności rozwiązania w obecnej chwili Straży Miejskiej.
   Kluczowym w tej sytuacji jest fakt, iż po rozwiązaniu w chwili obecnej Straży Miejskiej Węglińca pracujący w niej strażnicy nie utracą zatrudnienia czy też źródła utrzymania rodziny. Dotyczy to przede wszystkim strażniczki, która zostanie przeniesiona na stanowisko urzędnicze po odchodzącym na emeryturę pracowniku Urzędu Gminy i Miasta w Węglińcu.
   W najbliższym czasie tak dogodnego momentu do podjęcia radykalnych decyzji dotyczących losów Straży Miejskiej Węglińca nie będzie, stąd po raz drugi w historii samorządu Gminy Węgliniec, Straż Miejska Węglińca została zlikwidowana.
Burmistrz Stanisław Mikołajczyk

16 komentarzy:

 1. Nareszcie, cały twór zwany strażą miejską jest niepotrzebny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze niema Posterunku Policji a już zlikwidowano Straż Miejską o co tu chodzi?może o nowe osoby do nowej SM....

  OdpowiedzUsuń
 3. nie ma i nie bedzie posterunku Policji póki co. Pani z SM zmienia prace i nie ma kasy na zatrudnienie nowego Strażnika...

  OdpowiedzUsuń
 4. To co wiem to PAN Burmistrz wysłał list(prośbę)do Warszawy w sprawie posterunku Policji-ponoć nawet już lokum remontują.

  OdpowiedzUsuń
 5. He he ciekawe gdzie remontują i po co ;) boże jakie plotki ludzie tworzą. ..

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie plotki ---niewierny Tomaszu,he he....

  OdpowiedzUsuń
 7. Może ktoś z Radnych Gminnych już wie czy przyszła odpowiedz od Pana Ministra Błaszczaka (UR.030.2016.FR-11 z19.04.2016r.)gdyż co nie którzy nie wierzą w sprawie posterunku Policji... .

  OdpowiedzUsuń
 8. I tak nic nie robili.Bez fotoradaru straż była spisana na straty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie zawsze jest widać czyjąś pracę. Nie oceniaj pochopnie bez zapytania o to.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy funkcjonariusze publiczni muszą być dochodowi?,a co z innymi sektorami jak np.Posłowie może też zmniejszyć procentowo do ilości ludności? A Straż Miejska uważam że jest potrzebna trzeba zrozumieć pracę i zadania jakie mieli....

  OdpowiedzUsuń
 11. Krytyk wrócił z urlopu i jest chyba pracusiem a i inni nic nie robią...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha..... dobre podrzucić temat reszta łapie

   Usuń
 12. "...były, są i jeszcze pozostają straże bez fotoradarów .." a na terenie gminy śmieci, chwasty, nie odśnieżone chodniki, plakaty i bazgroły na murach - miałaby co robić taka SM. patrol na 1,5 strażnika rozwiązanie co drugi dzień albo łączony z patrolem Policji 1+1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo się mówi a jak w dniu którym mieliby wolne byłaby potrzeba jakiejś interwencji? Patrole łączone fajnie tylko piorytetem wtedy jest to co policjant ma do zrobienia bo chyba ważniejszy jest np. Wypadek czy jakaś interwencja domowa niż biegających pies bez smyczy. No i policjanci są na dwie gminy a strażnik poza gmina nie mose nic zrobić.

   Usuń
 13. Ooo, nagle znaleźli się obrońcy straży a jak powstała to większość na nich psy wieszała itd... Ciężko zrozumieć. I ci z tego, że wlepią mandaty za to co piszesz jeżeli później przez parę dni nie zobaczysz ich na ulicy bo trzeba kupę papierów zrobić a i tak sąd nie ukara bo znikoma szkodliwość czynu.

  OdpowiedzUsuń