poniedziałek, 23 lipca 2018

Zasłużeni dla Polski mieszkańcy Ruszowa

Z okazji 100- lecia  odzyskania niepodległości  przez Polskę przedstawiamy sylwetki ludzi, mieszańców Ruszowa, którzy pozostawili swój ślad na historii Ojczyzny.
W  starej kronice Szkoły Podstawowej w Ruszowie odnaleźliśmy informacje o osobach, głównie ich  losach żołnierskich, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dzisiaj publikujemy krótkie notatki o P. Stanisławie Piłacie, Pawle Piturze oraz Janie Dziwirze. Jeśli ktoś posiada więcej informacji dotyczących wymienionych osób to prosimy o kontakt z redakcją Wędrowca Ruszowskiego 
(formularz kontaktowy - na prawej, dolnej kolumnie strony) 

Pan Piłat Stanisław (2)

Żołnierz I Armii WP stopień – szeregowiec. Wałczył pod dowództwem gen. Broni Stanisława Popławskiego. Walczył o wyzwolenie Warszawy. Za co otrzymał dyplom podziękowania od Zarządu Polityczno Wychowawczego I Armii WP. Brał udział w forsowaniu Odry. Brał udział w walkach:
- Złostów
- Redeitz
- Jastrów
- Tempelburg
- Falkenburg
- Drainburg

Za co otrzymał listy z podziękowaniami. Odznaczony orderem Grunwaldzkim odznaczeniami za zdobycie Berlina, za Odrę - Nysę - Bałtyk

Pan Pitura Paweł (3)

Pan Pitura gdy wstąpił do wojska miał 31 lat. W 1944 roku poszedł na front. Pierwszy udział w walkach odnosił koło Białego stoku – starszy strzelec. Gdy szli do Warszawy przez Lublin 6 tygodni stali na rzeką Pilicą. 1.I odzyskanie Warszawy. Pan Pitura brał udział w wyzwalaniu Bydgoszczy i Piły. Brał udział w walkach o Wał Pomorski. Podczas natarcia na gazownie z 28 żołnierzy tylko 4 przeżyło. Został ranny po natarciu. W lipcu wyszedł ze szpitala w Kołobrzegu gdzie ukończył szlak bojowy. Wraz z Panem Piturą walczył Pan Szubała. Pan Pitura otrzymał Order Virtuti Militari.

Pan Dziwir Jan (4)

Pan Dziwir brał udział w walkach:
- o Kołobrzeg
- forsowaniu rzeki Bug
- o Puławy
- o Warszawę
- zdobywaniu Bydgoszczy
- forsowaniu Odry pod Siekierkami
- forsowanie Wisły pod górą Kalwarią
- zdobywaniu Wału Pomorskiego

Najcięższą walką było zdobywanie Wału Pomorskiego. Niemcy mieli silne zgrupowanie wojsk pancernych. Kryli się w ogromnych bunkrach żelbetonowych. Zniszczenie sił niemieckich było możliwe dopiero po przerwaniu pasa umocnień ciągnącego się na szerokości 30 km. Walki o przełamanie Wału Pomorskiego trwały od stycznia do lutego. Po szeregu bitew:
- pod Podgajami
- pod Jastrowiem
- pod Mirosławcem
Wał Pomorski został przełamany.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza