wtorek, 5 lipca 2016

Po co to wszystko?- Jagodowego Lata część druga

Redakcja
Główny celem " Jagodowego Lata" jest promocja Borów Dolnośląskich otaczających Ruszów. Nie ma w Polsce takiej  krainy, w której na niedużym obszarze żyją watahy wilków, dorodne jelenie, cietrzewie i głuszce. W okalających stawach hodowlanych pływają dorodne karpie, amury, tołpygi, jesiotry i inne ryby, a widok 5 orłów bielików nad zbiornikami wodnym to rzecz zwyczajna. Okoliczne łąki idealnie nadają się do hodowli koni, a lasy przyciągają bogactwem jagód i grzybów. W Zalewie Klików bez trudu można złowić wielkiego  suma, zagraniczni myśliwi wyjeżdżają stąd z medalowymi porożami
jeleni i saren. Uczestnicy Jagodowego Rajdu Rowerowego są zachwyceni urozmaiconym krajobrazem. Kolorowe jeziorka, wzgórza i głębokie doliny budzą
zachwyt przyjezdnych. Dzięki OSP mogliśmy podziwiać krajobraz Ruszowa z wysokości ogromnej drabiny strażackiej.Było to szczególnie dla dzieci ogromną frajdą.

Staraliśmy się na naszych stoiskach i wystawach pokazać walory naszej okolicy. 

Zadanie to znalazło swój wyraz w fotografii przyrodniczej Pawła Bocheńskiego, stoisku czynnej ochrony głuszca i cietrzewia Nadleśnictwa Ruszów, wystawie ryb hodowanych w stawach p.Górniaka, stoisku wilka - na którym dr Katarzyna Bojarska przekazywała wiedzę o zwyczajach tych pięknych zwierząt. Nawet bufet promował regionalne zdrowe jedzenie (słynne ruszowskie pierogi z jagodami), wyroby z naszej masarni oraz pajdę chleb a przepysznym smalcem P.Wasyluków. 

Drugim celem, nie mniej ważnym, była prezentacja twórczości artystycznej rodzimych artystów: twórczości malarskiej dzieci, sztuki lepienia figur z gliny, rzeźbienia w drewnie, dziecięcych zespołów muzycznych i tanecznych z DK w Ruszowie i Przedszkola Wesołego Odkrywcy w Ruszowie, zespołu wokalnego "Progresja" oraz kabaretów i zespołów tanecznych z bliskiej okolicy.

 Po trzecie, zabawa i rozrywka, której są spragnieni mieszkańcy pochłonięci na co dzień zwykłymi, szarymi sprawami.

Po czwarte, chyba najistotniejsze, organizacja tak wielkiej imprezy prawie wyłącznie siłami mieszkańców, przyczynia się do integracji społeczności wiejskiej. To niesamowite, kiedy 100 osób zgodnie pracuje i nikt nie pyta "za ile", a jeszcze dokłada od siebie bądź to finanse, bądź sprzęt czy transport, nie wspominając o poświęconym czasie czy wysiłku. Niewielkimi funduszami potrafi się tak gospodarować, że jeszcze zostaje dokupione doposażenie potrzebne na kolejne imprezy. W ubiegłym roku było to 10 kompletów piwnych (10 stołów i 20 ławek), w tym roku 2 namioty (4,5x3 i 6x3), które służą wygodzie osób uczestniczących w naszych plenerówkach.
Wierzcie, że Ruszów jest stawiany za wzór innym, jeżeli chodzi o uspołecznienie mieszkańców, i to nie tylko w gminie, ale i w ościennych powiatach. Już w tym roku przełożyła się ta opinia na ilość odwiedzin osób zamiejscowych. Wystarczy posłuchać Muzycznego Radia, aby się o tym przekonać LINK .
I niech tak dalej zostanie, choć wiadomo, że zawsze można lepiej, inaczej. Analizujemy teraz wszelkie uwagi i sugestie z zewnątrz.
Osoby, które mają konstruktywne pomysły na kolejną edycję Jagodowego Lata, lub te, które próbują dokopać organizatorom, już teraz zapraszamy do współpracy. Następna impreza będzie wówczas jeszcze lepsza.

Linki do stron o JL 2016
Mile o  nas na stronie Gminy Węgliniec  LINK1
Wielka galeria zdjęć JL 2016               LINK2
Audycja Muzycznego Radia  -                 LINK3
Galeria zdjęć JL                                LINK4

Rajd Rowerowy- podsumowanie
  • 40 uczestników rajdu
  • trasę  najtrudniejszą wybrało 7 rowerzystów, trasę turystyczną 12, a rodzinną 21 osób
  • w rajdzie wzięło udział 7 dzieci i 33 osoby dorosłe
  • najwięcej uczestników było z Ruszowa - 13, ze Zgorzelca-7, z Węglińca 4, po 3 osoby przyjechały z Zawidowa i Bogatyni, po 2 z Parowej, Trójcy i Pieńska, i po 1 z Kościelnej Wsi i Iłowej i Gozdnicy.
  • 6 osób wylosowało nagrody, w tym 3 upominki od Muzycznego Radia

Konkurs lepienia pierogów
  • trzy rodziny ulepiły 260 pierogów
  •  ze względu na wyrównany poziom przyznano 3 równorzędne pierwsze miejsca rodzinom: Herców, Łopatów i Więcków
Konkurs zbierania jagód

W konkursie głównym "Zbierania jagód" wystartowało 6 osób, które łącznie nazbierały 9,2 kg jagód;
Kolejność w/g wagi zebranych owoców:
  1. Elżbieta Piszcz- 2,148 kg
  2. Natalia Herc -     1,753 kg
  3. Monika Stróżyczak -1,681 kg
  4. Ewelina Pitura - 1,544 kg
  5. Teresa Łazowska - 1,049 kg
  6. Antonina Ziober- 1044 kg
Konkurs drwali- "Twoja -moja"- drużynowo
  1. Tomasz Suryś- Mateusz Więcek
  2. Zbigniew Stróżyczak- Mariusz Kapuściński
  3. Tomasz Król- Tomasz Wolski


Zagadki zaplątanki Mirka Łukianowicza
  • rozplątał Paweł  Rabski
Stała się rzecz niesłychana "Pani ubiera Pana"
  • Andrzej Rygiel i Iwona Perońska- najlepsi w tej konkurencji

Fotografie 

































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz