W ramach projektu „Odcienie regionalizmu”, Archiwum Państwowe we Wrocławiu Odział w Bolesławcu przygotowało wystawę pt. „1977 – rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach”. Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Oddziału Bolesławieckiego Archiwum Państwowego przy wsparciu Gminy Warta Bolesławiecka, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Rejon Bolesławiec i Rejon Iwiny, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu. W wystawie wykorzystanoSztandar Z.G. "Konrad"
Koordynatorem wystawy i autorem tekstu jest Olga Hałat. Wystawa została otwarta w dniu 2 czerwca 2023 roku i potrwa do dnia 15 września 2023 roku. Celem wystawy jest pokazanie pracy i życia ludzi pracujących w kopalni a rok 1977 wybrano jako przykładowy, ze względu na posiadanie z tego okresu bogatego zbioru kronik, albumów i wielu innych materiałów archiwalnych dotyczących ZG „Konrad”.
Miejsce położenia kopalni już w średniowieczu było znane z występowanie bogactw mineralnych z przewagą miedzi. W roku 1936 przedsiębiorstwo Berg-und-Hütten- ktiengesellschaft rozpoczęło prace geologiczne w Niecce Grodzieckiej. Zdołano wykonać 40 z 50 planowanych odwiertów i na ich podstawie stwierdzono występowanie rud miedzi na obszarze 40km². W roku 1945 podczas działań wojennych wszystkie szyby uległy zatopieniu. Zarządzeniem Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 21.12.1949r. powołano do istnienia „Zakłady Górnicze „Konrad” w budowie” z siedziba w Iwinach. Jeszcze w tym samym roku podjęto nieskuteczne próby odwodnienia zatopionych szybów. Odwadnianie szybów zakończono w grudniu 1952r.
Pierwsze zasoby miedzi wydobyto w czerwcu 1953r. Od momentu wydobycia pierwszych ton miedzi nastąpił szybki rozwój kopalni. W roku 1957 w rejonie Lubina odkryto złoża miedzi dzięki czemu otwarto kolejne kopalnie. W 1969r kopalnie z odkrytego złoża plus kopalnia „Konrad” utworzyły jedną jednostkę organizacyjna o nazwie Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie. Zakończenie wydobycia ZG „Konrad” nastąpiło na podstawie decyzji Ministra Przemysłu z dnia 16.12.1989r. i wtedy przystąpiono do likwidacji kopalni. W październiku 2012 roku KGHM Polska Miedź S. A. dzięki wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Środowiska, uzyskała możliwość realizacji kolejnego etapu prac geologicznych na obszarze Niecki Grodzieckiej, więc istnieje możliwość, że górnictwo powróci na te tereny.
Zachęcam wszystkich którzy w czasie trwania wystawy, będą przebywać w Bolesławcu do odwiedzenia Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu mieszczącego się na ulicy Bankowej 6B. Godziny otwarcia to poniedziałek 9:00 -18:00 i wtorek – piątek 9:00 – 15:00.
Warto poświecić godzinkę czy dwie na obejrzenie eksponatów.
Autor teksu i zdjęć: Zbigniew Mesjasz
Narzędzia i kobiecy mundur górniczy |
Kordzik |
Męski mundur górniczy |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz