wtorek, 6 maja 2014

Lekcja patriotyzmu?

Autor: Władysław Widuch-sołtys
Flaga narodowa towarzyszy nam w chwilach narodowej klęski i w momentach polskiego triumfu. Biel i czerwień to barwy narodowe mające łączyć Polaków a nie dzielić i jednocześnie mają symbolizować czystość oraz krew. Polska ma tak bogatą historię, w której występuje wiele wydarzeń godnych upamiętnienia osobistym wywieszeniem flagi narodowej. Flagę warto wywieszać również przebywając poza jej granicami, upamiętniając:



  1. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 1 marca;
  2. Narodowy Dzień Życia - 24 marca;
  3. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia;
  4. Święto Pracy - 1 maja;
  5. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja;
  6. Dzień Polonii i Polaków za Granicą - 2 maja;
  7. Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 - 28 czerwca;
  8. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia;
  9. Święto Wojska Polskiego w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia;
  10. Dzień Solidarności i Wolności - 31 sierpnia;
  11. Dzień Podziemnego Państwa Polskiego - 27 września;
  12. Dzień Papieża Jana Pawła II - 16 października;
  13. Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada.

Od 10 kwietnia 2004 roku każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego! Nastąpiło zatem poszerzenie obszaru wolności osobistej, gdzie każdy Polak swoją polskość ma prawo manifestować flagą każdego dnia.
Tak też było w ostatnich dniach, gdy biel i czerwień stały się barwami dominującymi towarzyszącymi uroczystości:
  1. Kanonizacji Jana Pawła II, dnia ogłoszenia Jana Pawła II świętymKościoła katolickiego;
  2. Święta Pracy, upamiętniającego i uznającego osiągnięcia klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. W tym dniu czczony jest św. Józef - patron robotników. 1 maja podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka;
  3. Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniającego dzień zawieszenia przez żołnierzy polskich biało-czerwonej flagi na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co de facto oznaczało zakończenie działań wojennych podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające ogłoszenie Konstytucji 3 Maja;
    Święta Narodowego Trzeciego Maja, upamiętniającego rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie (po amerykańskiej).

A jakimi patriotami jesteśmy my – mieszkańcy Ruszowa, czy posiadamy i wywieszamy w ważnych dniach naszego życia flagę narodową? Pamiętam uwagi, wynikające z braku wywieszonych flag narodowych, których nie posiadaliśmy na naszym wyposażeniu podczas Narodowego Święta Niepodległości w 2012 r. Obecnie gdy wywiesiłem flagi narodowe pozyskane przez Radę Sołecką znalazły się osoby, które postanowiły przywłaszczyć sobie kilka z nich – czy taka postawa może być nazwana patriotyzmem? Działając w ten sposób, osoby te doprowadzą do tego, że ponownie nie będziemy posiadać flag narodowych do wywieszenia w dni upamiętniające najważniejsze wydarzenia dla naszego życia.

Sołtys Sołectwa Ruszów


Władysław Widuch, tel. 606 310 570

14 komentarzy:

  1. Dlaczego biel i czerwień skoro pierwsza jest czerwień,a po niej biel? mystan

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak zwykle komentarz negatywny i czepianie się dla zasady - szanowni "komentatorzy" zastanówcie się przez chwilę, pomyślcie, przeczytajcie ze zrozumieniem i dopiro piszcie.

      Usuń
    2. Jak zwykle to jest negowanie każdej wypowiedzi a podobno żyjemy w wolnym kraju, w którym każdy może wypowiedzieć swoje zdanie. Każdego dnia dostaję nowe dowody, że to bzdura.

      Usuń
  2. Jedno oko na Maroko drugie na Monako a trzecie na Indonezję

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy komentarz MUSI BYĆ "ugłaskany",żeby...? mystan

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nieprawa, zobacz jak kontrowersyjne są wpisy pod postami. Nie tolerujemy tylko chamstwa i obrażania ludzi. Jeśli masz coś ważnego to pisz,nikt tego nie usunie. Ale niech to ma sens. Flaga jest biało czerwona i taką pozostanie... chyba ,że to jakaś głęboka aluzja, której nie rozumiem. Pozdrawiam .

      Usuń
  4. Flaga narodowa na maszcie jest czerwonym przy maszcie a nie białym,czyli powinno być czerwono-biała? mystan

    OdpowiedzUsuń
  5. mystan zamiast pisać farmazony , lepiej byś coś pomógł np. przy jagodowym lecie

    OdpowiedzUsuń
  6. ...ja zawsze wywieszam flagę i jestem z tego dumna.

    OdpowiedzUsuń
  7. http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Rzeczypospolitej_Polskiej

    OdpowiedzUsuń
  8. Już pomagam,wystarczy poczytać w artykuliku o przygotowaniach do Jagodowego Lata,a ono dopiero w lipcu? mystan

    OdpowiedzUsuń
  9. "Ustawa o Godle,Barwach i Hymnie Rzeczypospolitej Polski" oraz Heraldyka Polski i Zalecenia Najwyższej Izby Kontroli w temacie: " Godło,Barwy i Hymn Rzeczypospolitej Polski". mystan

    OdpowiedzUsuń
  10. Taka jest Ojczyzny przyszłość,jakie jest,Jej młodzieży wychowywanie. mystan

    OdpowiedzUsuń
  11. Warto pamiętać o świętach ważnych dla naszego narodu. Dniach, które upamiętniają wydarzenia, które znacząco wpłynęły na nasze społeczeństwo. Niestety teraz coraz częściej myśląc o świętach, myślimy o Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, reszta to dodatkowe dni wolne albo długie weekendy. Dzieci coraz częściej nie mają świadomości, dlaczego jakiś dzień jest świętem narodowym, i z jakiego powodu jest dla naszego narodu taki ważny. Polecam artykuł: http://www.stefczyk.tv/tag/swieta-obchodzone-w-polsce, to zbiór wszystkich świąt, które obchodzi się w Polsce. Dobrze przeczytać sobie dla przypomnienia lub pokazać dzieciom, by wiedziały także coś o innych świętach, nie tylko Wigilii. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń