środa, 16 grudnia 2015

Coś drgnęło w sprawie budowy sali

Edward Remiszewski

Na wniosek grupy mieszkańców Ruszowa jeden z radnych złożył w sekretariacie Urzędu GiM wniosek poparty 127 podpisami mieszkańców Ruszowa o zmianę zapisu w nowym projekcie Strategii Rozwoju Gminy i Miasta Węgliniec. Pierwotnie projekt przewidywał, że budowa sali widowiskowej w Ruszowie nastąpi w latach 2018-2022. Mieszkańcy wnioskowali o zmianę terminu na lata 2015-2020. Projektowany zapis powinien  otrzymać formę - budowa sali widowiskowej w Ruszowie- przewidywany termin- lata 2016-2022. Czas od rozpoczęcia do zakończenia budowy ma wynieść 6 lat. To bardzo długi  okres, wymagający

opracowania szczegółowego harmonogramu jego realizacji. Osoby zainteresowane poproszą Burmistrza o określenie źródeł finansowania i działań w tym zakresie w roku 2016.

28 komentarzy:

 1. Co takiego drgnęło? To, że jest wpisana do strategii? Od wpisania do realizacji długa droga. A tak w ogóle panie Edwardzie nie wiadomo jakie będą możliwości pozyskania środków z zewnątrz. Może się okazać, że nie będzie nigdzie ogłoszony nabór na tego rodzaju przedsięwzięcia, tylko na inne. A wiadomo ze gmina nie ma ful kasy żeby to w calosci sfinansować. Osobiście jestem przekonana że są ważniejsze sprawy niż sala np remont sali gimnastycznej, kanalizacja lub wodociąg na Kościelnej wsi. Tyle lat byliśmy bez sali i myślę że może to poczekać, a teraz jedna osoba sobie o tym przypomniała i zaczyna się robić głośno o tym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, drgnęło ?! ktoś się obudził i chce rozliczać ,a co i tu cytat "Osobiście jestem przekonana że są ważniejsze sprawy niż sala np remont sali gimnastycznej, kanalizacja lub wodociąg na Kościelnej wsi". Prosimy się tym zająć .

  Najlepsze życzenia świąteczne dla mieszkańców Ruszowa:
  zdrowia, szczęścia i pomyślności w życiu zawodowym i osobistym,
  wielu doskonałych pomysłów i ich błyskotliwej realizacji,
  a także powodzenia w Nowym Roku – niech przyniesie same radości i korzyści,
  a przede wszystkim niech będzie jeszcze bardziej udany od poprzedniego.
  Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, a najlepiej dać na scenę mobilną pieniądze, z której skorzystamy raz- dwa razy w roku. Pożałować dzieciom na plac zabaw, bo w strategii jest odbudowa sali. Skoro tak, to odbudujmy salę.

  OdpowiedzUsuń
 4. hahaha dokładnie jak w PiS, ludzie przegłosowali jedno a naczelnik ze swoimi zrobili drugie głosownie bo musiało być na ich

  OdpowiedzUsuń
 5. Kto z pań i z panów radnych jest za odbudową sali widowiskowej przy Domu Kultury w Ruszowie. Dziękuję. Kto przeciw. Dziękuję. Kto się wstrzymał. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 12 radnych. Za odbudową sali głosowało 4 radnych. Przeciw było 8 radnych. Stwierdzam, że salę przy Domu Kultury w Ruszowie musicie odbudować sobie sami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co za głupie brednie z tym głosowaniem piszesz. Wpisanie w strategii dat nie musi być głosowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisanie dat do strategii nie, ale środki w budżecie na inwestycje tak. Będziecie mięli tak jak chce tego większość. M0bilna sala widowiskowa.

   Usuń
 7. hahaha dokładnie jak w PiS, ludzie przegłosowali jedno a naczelnik ze swoimi zrobili drugie głosownie bo musiało być na ich

  OdpowiedzUsuń
 8. przecież wiadomo, ruszów jest tylko do roboty a do dobrego są inni

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanówmy się czy da odbudowa sali jest tak bardzo potrzebna ? Przez tyle lat już jej nie ma i jakoś nikt nie odczuwa jej braku. Mam wrażenie ze to redakcja i jej "koła" mają potrzebę odbudowy (kompletnie zbędną) dla wystawiania ich przedstawień. A jak najbardziej jestem za inwestowaniem w inne ważniejsze rzeczy choćby wspomniany wyżej remont sali gimnastycznej, czy remonty dróg. A tutaj najwyższy czas sie pogodzić z tym ze to jest kompletnie zbędne ... Michał D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanów się kolego dlaczego zakupy robisz w sklepie, a nie siejesz marchewki na rabatce w ogródku. Przecież sklepy również są zbędne. I samochód zamień na konia. Samochody też są zbędne. SĄ jednak każdy chce mieć. Więc odpuść sobie te "koła" a czytać przecież możesz telegazetę. Ci wszyscy co chcięliby odbudowy sali wpisali się z imienia i nazwiska. Zawsze możesz zebrać podpisy od tych co są uważają , że sala jest zbędna i przedstawić publicznie swoje poglądy na temat. A nie przykrywać się anonimem Michała.

   Usuń
  2. Myślę że nie masz racji,dla nas mieszkańców którzy tu się urodzili i wychowali sala przy domu kultury to jak symbol.Pamiętam jak bardzo była potrzebna i spełniała swoją rolę,możliwe że pamiętacie również, odbywały tam się konkursy tańca towarzyskiego, różnego rodzaju imprezy.Zrozumcie że sala może na siebie pracować czyli zarabiać.Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Jestem tego samego zdania co Michał D. Jest wiele ważniejszych dużych inwestycji do zrobienia w Ruszowie. Modernizacja wodociągów czy budowa kanalizacji. To są naprawdę duże i niezbędne inwestycje a nie jakaś sala... Kiedyś w Ruszowie były faktycznie różne imprezy w tej sali. Tylko, że upłynęło parę ładnych lat, poupadały zakłady , dużo ludzi wyjechało za lepszym życiem. Ta sala nikogo tu nie przyciągnie. Już prędzej kanalizacja i doprowadzony gaz do miejscowości.

   Usuń
 10. młodym dać tablet i komórkę i... tyle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kupić bilet by wyjechali do Wrocławia. Tam i chodniki normalne, niejedna hala, sala widowiskowa. Place zabaw, wieczorkiem puby czynne. Po co inwestować w Ruszowie. Wpiszcie w strategii pozbyć się mieszkańców. Zostawcie tylko Radę Seniorów bo potrzeba w Węglińcu gabinet rehabilitacyjny otworzyć.

   Usuń
  2. W Ruszowie za to otworzyć ze 2 budki z piwem i hipermarket. Po co komu KULTURA.

   Usuń
 11. Ten kto doprowadzil do podpalenia i zniszczenia obiektu powinien placic.Przez tyle lat od pozaru bylaby to niezla sumka.Na poczatek odbudowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, człowieku najpierw dowiedz się jak to było naprawdę, a potem dopiero oceniaj.

   Usuń
  2. Jak było naprawdę. Jak zaczynasz wątek to go dokończ, zapewne wiesz. Podziel się swymi informacjami niech wszyscy ocenią.

   Usuń
 12. W wielu okolicznych miejscowościach budowane są lub odnawiane sale widowiskowe, udostępniane nowe sale biblioteczne lub pracownie komputerowe. Dzieje się to tam, gdzie radni mają poczucie szczególnego znaczenia kultury dla integracji i rozwoju społeczności lokalnej. Kilka "siłek" nie wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 13. UE potsząsnąć, może dołączy się i coś sciepnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego spałeś na lekcji j. polskiego?

   Usuń
 14. Widać, że większość mieszkańców jest przeciwna odbudowie sali, więc
  może dajmy sobie z tym spokój i zainwestujmy w wodociągi i budowę dróg, ponieważ to inwestycje dla wszystkich, a nie tylko dla niektórych, co pragną jakiejś rozrywki !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj, na podstawie jakich wyników stwierdziłeś, że nie chcą? Robiłeś jakieś ankiety, badania? Bo Ty tak uważasz? To trochę za mało. Wszystko jest w Ruszowie potrzebne, również sala. Zobacz, nawet Kościelna Wieś czy Piaseczno, mający niewielu mieszkańców, walczyli o swój czynny klub, bo ludzie chcą się spotykać, działać. Spójrz na Jagodzin, tam ciągle sala jest wykorzystywana, ona zarabia na siebie. Mieszkańcy Jagodzina są dumni mając taką salę. Jeżeli Tobie nie jest coś potrzebne, to nie oznacza, że innym nie. Park i Kaplica tez ludziom się nie podobało, bo tyle pieniędzy kosztowało, ciągle były ataki na burmistrza Kutrowskiego. A teraz pękają z dumy. Pomyśl zanim zanegujesz czyjeś działania.

   Usuń
 15. Nie zapominajmy. Większość to była za placem zabaw z funduszu sołeckiego. I co wyszło, że strategia gminy przewiduje sale. A co jest - siłownia zewnętrzna, której urządzenia będzie można przestawić w chwili rozpoczęcia inwestycji. Czyli wyszło na dobre. Nie będzie placu zabaw, dzieci będą bawić się na sali widowiskowej. Aby więcej takich inwestycji z których korzystać można przez cały rok. A fundusz sołecki będzie na co przeznaczony. Być może się mylę ale chyba będzie inwestycja w kulturę na scenie mobilnej. Bo nie sadze że scena ma służyć na wiece pierwszomajowe. Część mieszkańców chce obok inwestycji w scenę mobilną inwestycji w odbudowę sali. A jak "większość mieszkańców" w postaci jednego wpisu po pierwszej w nocy nie chce sali to też trzeba to uszanować. Zależy z której strony się patrzy. Z mojej strony to o pierwszej w nocy większość mieszkańców to śpi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ba brakuje jeszcze słów, że jak ktoś piszę w niedziele o 12:00 to na bank nie mieszkańcy bo mieszkańcy to z czyjegoś punktu widzenia są wtedy w kościele :D Ostatnia perspektywa finansowa UE powinna być wykorzystana na niezbędne inwestycje. Sala tyle lat nie była potrzebna a nagle jakieś środowiska się obudziły... Tyle lat jej nie było i wszyscy jakoś dają radę a kultura i tak jest na dość wysokim poziomie jak na taką wioskę.

   Usuń
  2. Tyle, że te pieniądze z eurokołchozu są naszymi pieniędzmi, które państwo płaci jako składkę członkowską, zwrot pieniędzy po prostu. Nie ma co się nimi podniecać, a przyjąć jako właśnie zwrot.

   Usuń
 16. Teraz mieszkam poza Polską, ale wiele lat spędziłem w Ruszowie. I co Wam powiem, to Wam powiem. Zazdroszczę Wam tego co robicie. Tylko nie rozumiem dlaczego występujecie przeciwko sobie. Popierajcie się nawzajem, a wtedy osiągniecie cel. Najpierw przy odbudowie sali a potem przy innych inwestycjach. Jedno nie wyklucza drugiego. Najważniejsza jest zgoda. Życzę powodzenia. Pozdrawiam serdecznie. PS. Jestem wiernym czytelnikiem "Wędrowca" i cieszę się mogąc być na bieżąco z info w Ruszowie.

  OdpowiedzUsuń